Як ми бачимо стратегію розвитку та конкретні кроки по відновленню країни

Як ми бачимо стратегію розвитку та конкретні кроки по відновленню країни

Взяли участь у слуханнях в Комітеті ВРУ з питань економічного розвитку на тему «План відновлення України від наслідків війни» за участі урядовців – Першого віце-прем'єр-міністра — Міністра економіки України Юлії Свириденко, народних депутатів, економічних експертів, науковців, бізнес-об’єднань.

Озвучили ключові тези від Федерації роботодавців щодо того, як ми бачимо стратегію розвитку та конкретні кроки по відновленню країни, підтримці і розвитку економіки, повернення українців додому із-за кордону.

Це цілий комплекс питань, з якими ми сьогодні кожного дня стикаємось, як організація, що об’єднує тисячі промислових компаній.

Наша позиція дуже проста.

Перш за все - це фокус на на внутрішнього інвестора та внутрішнього виробника.

Ми впевнені що довіра та всебічна поточна підтримка внутрішнього інвестора, який вже працює в Україні, повинна під час війни бути головним пріоритетом Уряду в економічній площині.

Адже основне фінансування оборонних потреб України сьогодні відбувається за кошти платників податків. Тому дуже важливо, щоб економіка продовжувала працювати та розвиватися, а це неможливо без збереження та створення робочих місць та повернення наших людей до України.

4.8 млн. украінців минулого року отримали в ЄС статус тимчасового захисту. 70 відсотків жінок, які отримали цей захист, мають вищу освіту та працездатний вік, тому дуже легко будуть інтегровані в європейський ринок праці. Для того, щоб вони повернулися, бізнес та держава повинні запропонувати конкурентні умови праці та розмір заробітної плати.

Запропонували низку швидких кроків, які мають сприяти відновленню економіки:

✅ Покращення регуляторного середовища для бізнесу

✅ Вирішення питання блокування податкових накладних

✅ Припинення практики штучного збільшення митної вартості органами дмсу особливо при імпорті сировини та комплектуючих для виробництва

✅ Зменшення тиску правоохоронних органів на бізнес

✅ Розширення програм доступного кредитування на реальний сектор економіки, перш за все - переробну промисловість

✅ Створення спеціального фонду підтримки відновлення зруйнованих підприємств

Провели власне дослідження всередині Федерації. Маємо десятки прикладів успішних виробничих бізнесів, які зберегли компетенції, працівників, мають експортні контракти та партнерів, але не мають фінансових ресурсів для відновлення виробництва.

В нашому розумінні, держава, щонайменше, для такого бізнесу мала б здійснити:

✅ Запровадження тимчасових податкових канікул,

✅ Запровадження механізму реструктуризації банківських кредитів,

✅ Запровадження спеціальних кредитних програм на відновлення під гарантії держави, що вирішило б питання відсутності застави та «поганих» балансів.

Натомість майже рік платники податків не можуть скористатися законною пільгою зі сплати земельного, екологічного податків та податку на нерухомість через відсутність затвердженого Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Це дуже потужний потенціал, який ми сьогодні можемо реалізувати. І особливо це важливо для повернення людей на звільнені території.

✅ Підтримка експорту. Ми бачимо, що багато вітчизняних виробників через бойові дії втратили значну частину внутрішніх ринків і виходять на ринки зовнішні.

Чого потребують наші експортери?

✅ Масштабування експортної підтримки у вигляді фінансування та страхування експортних операцій не лише на МСБ , а й на великий бізнес, що експортує продукцію с доданою вартістю.

✅ Проблема логістики, збільшення пропускної спроможності пунктів пропуску для експортних вантажів.

✅ Вирішення питання перетину кордону для довгострокових службових відряджень. У нас сьогодні, наприклад, більше 100 компаній почали експорт до ЄС сільгосптехніки. І кожен клієнт вимагає налагодженої системи сервісу. А це означає, що компанії повинні направляти співробітників для забезпечення сервісних робіт. А ще є закупівля обладнання, необхідність проходження навчання за кордоном, і це потрібно робити легально. І це також сьогодні є питанням підтримки експорту.

✅ Масштабування позитивної практики створення безкоштовних національних стендів в рамках провідних галузевих та спеціалізованих виставок.

✅ Зняття заборони на валютні перекази на маркетингові та інши послуги з просування експорту.

✅ Держзамовлення. З одного боку дуже дякуємо Уряду і Парламенту за те, що підтримали нашу ідею щодо локалізації. І хочу сказати, що минулого року майже на 18 млрд грн було проведено тендерів на товари із локалізацією. Це кошти, які гарантовано залишаться в країні.

Але ми бачимо, що сьогодні є тенденція обходу цього закону і маємо свіжі дані. Наприклад, на 350 млн грн тендерів, на закупівлю автобусів та електробксів проведено на нашу думку в обхід вимог локалізації. Це негативний сигнал. Адже держава сьогодні – це головний замовник всередині країни.

✅ Державне оборонне замовлення. Ми завжди говоримо, що сьогодні можна в десятки разів масштабувати виробництво для потреб ЗСУ, але для цього потрібно, перш за все, бізнесу розуміти довгострокові плани Міністерства оборони та інших замовників у цій сфері. Щоб ми на рік-два-три бачили, що потрібно і відповідно планували виробництво. Українським виробникам і їх закордонним партнерам потрібні гарантії і довгострокові контракти.
Інакше ми будемо продовжувати практику, коли майже 50 відсотків речового майна за результатами минулого року було закуплено у імпортних постачальників, зокрема виробників Туреччини та Китаю. При тому, що українська легка промисловість може повністю закрити потреби власних Збройних сил в забезпеченні речовим майном.

Дуже багато оборонної продукціі ми можемо виробляти в Україні. І це дуже потужний потенціал для створення робочих місць в Україні вже сьогодні.

✅ Окремі проекти і програми підтримки промисловості і переробної промисловості. Дякуємо Уряду за програму грантів на розвиток переробної промисловості до 8 млн грн. Ми робили аналіз, дійсно, майже всі позиції – це закупівля обладнання, в тому числі виробленого в Україні. І закликаємо Міністерство економіки це масштабувати і збільшити обсяг фінансування цієї програми.

Так само ми пропонуємо впроваджувати і окремі секторальні промислові програми. Добре працювала програма підтримки сільгоспмашинобудування, яка передбачала компенсацію аграріям частини вартості купленої сільгосптехніки з відповідним рівнем локалізацією. За 6 років було створено 5.5 тисяч робочих місць в галузі с/х машинобудування. Ми вважаємо, що ця програма може працювати. Її треба відновити і вона продовжить давати свій економічний ефект.

✅ Окрема ініціатива - розблокування морських портів для всього експорту України, відновлення вільного судноплавства. Це ганебна ситуація, коли країна агресор користується по суті вільним судноплавством в Чорному морі та протоках, а Україна такої можливості позбавлена.

За останній рік вантажообіг портів впав на 60%. Повне розблокування чорноморських портів для України пришвидшить відновлення економіки. Верховна Рада та КМУ мають розробити план, як рухатися до вказаної цілі. Якщо вдасться цього досягти, то це означитиме 500 тис. робочих місць в Україні та +10% ВВП.

✅ Майбутня відбудова України. Тут так само послідовна позиція Федерації - це максимальне виробництво всіх матеріалів для відбудови всередині країни та максимальна локалізація майбутніх інфраструктурних проектів.

В свою чергу ми як Федерація роботодавців готові бути надійним партнером Уряду в реалізації всіх цих політик та інструментів.

01

02

03

04

Українська промисловість показала фантастичний запас міцності! Все це дало нам змогу втримати виробництва та стабілізувати роботу

За даними Держстату у 2022 році промислове виробництво в Україні скоротилось майже на 37%, але...

Як ми бачимо стратегію розвитку та конкретні кроки по відновленню країни

Взяли участь у слуханнях в Комітеті ВРУ з питань економічного розвитку на тему «План відновлення...

Build back better - відбудова України не може відбуватися без відновлення економіки та створення робочих місць

Кілька дуже плідних днів у Варшаві. Зустрілися з партнерами з Данії, Польщі та Республіки Корея.

Генеральний директор Федерації роботодавців України

Наша думка

Сьогодні є впевненість у тому, що ми нарешті зможемо побудувати успішну та процвітаючу державу

Засновник та генеральний директор агропромхолдингу "Астарта-Київ" Віктор Іванчик про інвестиції, міжнародне партнерство у гуманітарній сфері, зміни, на які слід очікувати після війни, та про те, що...