Початок 5G в Україні - ринкові реалії

Початок 5G в Україні - ринкові реалії

На крайньому засіданні Уряду цього тижня схвалено розпорядження з доленосною назвою – «Про затвердження плану заходів щодо впровадження в Україні системи рухомого (мобільного) зв’язку п’ятого покоління». Тобто - 5G в Україні бути!

І скоріше ніж переважна більшість громадян, і навіть потенційних інвесторів – мобільних операторів, могли собі уявити. Живемо в епоху турборежиму. Тепер - в технологіях та інвестиціях.

Насправді, морально країна вже готова до того, що звʼязок у нас буде ще кращим ніж вже маємо. До хорошого ж швидко звикаємо.

Оптимізм - важливий феномен, дозволяє визначати амбітну мету і рухатися до неї. Десь про це – урядовий план заходів із прискореного запровадження 5G в Україні.

Але повернемося до мети – вона була визначена указом ще попереднього Президента України. Останнім указом, хоч і не слід в цьому вбачати неправильних знаків. Попередній Президент зробив початок гарної справи для країни на фіналі своєї каденції. Щоправда всі ми мали почати користуватися 5G ще у минулому році, щонайпізніше – у поточному. Та щось пішло не так.

Нарешті Уряд розробив і затвердив план впровадження 5G. І відразу з’явилось відчуття (а у певних категорії резидентів і нерезидентів – стійка впевненість) – напрямок руху правильний, а з реалізацією можуть бути проблеми. То ж подивимось на це з точки зору бізнесу і економіки.

Урядовий план передбачає в цілому необхідні підготовчі кроки до впровадження 5G, більшу частину яких бізнес і держава вже проходили, готуючись до запровадження 4G – проведення робіт з визначення вартості радіочастотного ресурсу, зміни до Національної таблиці розподілу смуг радіочастот тощо. Та найбільш цікаві пункти – про оголошення конкурсів і надання ліцензій вже у жовтні – грудні 2021 року.

Для запровадження послуг звʼязку нового покоління необхідні 3 базові умови - вільні частоти, наявність термінального обладнання та попит на їх використання. На сьогодні ці умови відсутні в Україні і навряд чи будуть достатньо швидко і легко виконані найближчі кілька років.

В країні відсутні вільні частоти для впровадження 5G. Всі придатні частоти вже проліцензовані операторам та провайдерам. У свій план уряд не включив заходи, що зможуть забезпечити вивільнення частот. А ситуація з їх звільненням не обіцяє бути простою і недорогою для операторів. Це окрема історія.

Україна – не надто багата країні, купівельна спроможність громадян низька, високотехнологічні інвестиції у сфери, де потенційно може бути використано технологію 5G - незначні. Тому попит на технологію 5G можна визначити як відсутній.

Технологія 5G є дуже дорогою як для впровадження, так і для експлуатації. Досвід країн, які запустили 5G мережі, свідчить, що для життєздатного бізнес-кейсу середній чек за послуги мобільного зв’язку на місяць (ARPU) має становити $40-50. Наразі середній чек (ARPU) в Україні становить лише $2,7.

Навіть безнадійні оптимісти не очікують вибухоподібного економічного зростання в Україні найближчі пару років. А відповідно – і платоспроможного попиту попиту на мобільних звʼязок і супутні послуги.

В Україні практично відсутні абонентські термінали (смартфони) з підтримкою 5G. Наразі в мережі провідних мобільних операторів таких терміналів налічується сукупно не більше 20 тисяч. Представники Мінцифри оцінюють в 30 тисяч.

На тлі 50 мільйонів активних сім-карток в країні – такий порядок цифр нічого не змінює. А оновлення мобільних терміналів в умовах спаду економіки і ризиків безробіття – точно не базова потреба людини. Виробники все більше анонсують нових терміналів з 5G, але в Україні це не буде масовою історією найближчі роки.

Сьогодні ключова мета операторів – розбудова національного покриття 4G-технологію, на яку є попит у бізнеса та суспільства.

Україна вже зробила технологічний прорив, запровадивши 3G та 4G у 2,5 рази швидше, ніж в середньому в Європі. За останні 5,5 років в це було інвестовано більше 65 мільярдів гривень. Ці інвестиції ще не скоро повернуться.

Реалізація цієї мети потребуватиме збільшення ємності мережі для технологій у впровадженні технології 3G та 4G. Еволюція цих мереж у найближчі 3-5 років здатна задовольнити зростаючий попит громадян і бізнесу. І лише досягнення межі потенціалу 3G/4G створить умови для зростання попиту на звʼязок пʼятого покоління.

Не варто забувати відомі факти – зв'язок п’ятого покоління на цьому історичному етапі може бути цікавий для реалізації перш за все у бізнесі, для впровадження інноваційних технологічних рішень.

В цьому контексті анонсоване урядовцями створення вже у 2021 «точок покриття де громадяни зможуть протестувати можливості технології 5G» - неординарний іміджевий крок, розрахований на широкий загал, який сьогодні досить туманно (радше теоретично або навіть і без того) уявляє як же нова технологія може змінити на краще життя маленького українця.

Ще більша швидкість завантаження відеоконтенту і відправки файлів? Це все?

Без широкого використання підготовленої інфраструктури у важливих сферах – від державного управління до медицини, промисловості та інших - апдейт технології ризикує бути непоміченим простими громадянами. Принаймі порівняно із змінами, які відбуваються і будуть відбуватися завдяки 4G.

Не будучи великим прихильником безапеляційних порівнянь з іншими країнами, все ж дозволю згадати про оцінку готовності країн до впровадження 5G, яка проводилась серед 38 країн Європи – Europe 5G Readiness Index. Оцінка проводилась за критеріями – інфраструктура і технології, попит, регуляторне середовище, розвиток інновацій, людський капітал, загальний профайл країни. Прикро, але Україна – на 37 місці. Після Болгарії, Грузії, Албанії. Не аргумент при підготовці урядового плану, але змушує задуматись – щось все ще іде не так у телекомунікаціях в Україні.

Передчасне запровадження 5G не призведе до економічного прориву, а, навпаки, може загальмувати розвиток галузі.

Оператори сьогодні виконують свої зобов’язання за Меморандумом з Урядом України щодо національного покриття 4G в 900-у діапазоні (LTE-900), що вимагатиме від мобільної трійки близько 15 мільярдів інвестицій у найближчі 3-4 роки.

Інвестиції в 5G оцінюються в 3-4 рази більше від інвестицій в проект LTE 900.У операторів просто не вистачить фінансового ресурсу на впровадження цієї технології. Відповідно – на конкурси у грудні – 2021 може ніхто і не прийти. Акціонери операторів не оцінять це як життєздатний бізнес-кейс.

До того ж, ринок очікує більш збалансованого підходу з боку держави – зменшення вартості ліцензій, мінімальні обов’язкові вимоги до покриття.

Тому, перефразовуючи українську народну мудрість - подавати вже вміємо, але готувати – треба ще попрацювати для впевненості, що матчастина злітатиме із швидкістю 5G.

Джерело: Цензор.НЕТ

Локалізація виробництва в Україні - інвестори на порозі

Пам’ятаєте історію про інвестиційних нянь? Як думаєте, коли вже можна буде оцінити результати їх...

Перші результати нового акцизу на ТВЕНи – бюджетна діра 300 млн грн вже в січні і старт контрабанди

«Податки – ціна цивілізованості суспільства». Ці слова викарбовано на стінах US Internal Revenue...

Зростання акцизу на пиво – при чому тут зайнятість

Підвищення акцизного податку на пиво матиме негативні наслідки для галузі Сьогодні в українському парламенті...

Директор департаменту конкурентоспроможності бізнесу та регуляторної політики

Наша думка

Нас можна похвалити за одне: продовжуємо працювати

Підсумки і перспективи - це, якщо дуже коротко, тема традиційного передноворічного інтерв’ю голови наглядової ради ПАТ «КВБЗ» Володимира ПРИХОДЬКА. Як на роботу підприємства впливають пандемія і...