Локалізація виробництва в Україні - інвестори на порозі

Локалізація виробництва в Україні - інвестори на порозі

Пам’ятаєте історію про інвестиційних нянь? Як думаєте, коли вже можна буде оцінити результати їх роботи? Минуло вже більше року після заяв президента про те, що «інвестиційну няню» зможе отримати той, хто інвестує в Україну від 30 мільйонів доларів. Причому йшлося як про українських, так і про західних інвесторів.

На урядовому сайті InvestUkraine зазначено, що Україна стає дедалі більш привабливим місцем для ведення бізнесу. Проте про успішні приклади залучення інвестицій з 2020 року доводилося чути не часто. Тому доволі дивно виглядають повідомлення на сайті для інвесторів про те, що Україна стала стабільним та передбачуваним ринком, що розвивається, у тому числі завдяки реформам.

У це можна було б повірити, якби цифри не говорили протилежне.

У 2020 році валовий внутрішній продукт (ВВП) країни скоротився на 4%. У 2020 році чистий відтік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну склав $868,2 млн порівняно з їх чистим припливом у $5,86 млрд у 2019 році. Згідно з даними Національного банку, такий відтік ПІІ з України спостерігається вперше з 2015 року, коли він склав $458 млн.

На цьому фоні останній коментар Президента Естонії про ризики інвестицій в Україну в принципі ні для кого не відкрив очі, але все ж спричинив майже ефект бомби, що вибухнула. Одним словом, ніхто цього раніше не казав на такому рівні і так відверто, і ось – знову.

Україна сьогодні потерпає не тільки від економічної кризи, але й змушена реагувати на зовнішні виклики. Крім гібридної війни з Росією, все ближче ризики і можливі втрати від запуску «Північного потоку-2». Зусилля Уряду для стабілізації державних фінансів і наповнення бюджету – історія постійна, і навряд її активність знизиться найближчими роками.

Але замість того, щоб боротися за інвесторів, проводити реформи та створювати комфортні умови для ведення бізнесу, влада підвищує податки, не може завершити судову реформу, посилює адміністративний тиск, безкінечно, але часто неефективно скорочує видатки.

Існує два реальних засоби залучення коштів для підтримки економіки. Перший – спрямування ресурсів державного бюджету для підтримки виробництва, збереження і створення нових робочих місць. Другий - залучення прямих інвестицій у реальний сектор економіки, насамперед іноземних.

Більшість попередніх державних програм з підтримки різних галузей не досягли цілей, які ставилися на початку. Так само, у підсумку помітно не зросла інвестиційна активність бізнесу в рамках державної програми підтримки кредитування «5-7-9». Програма підтримала в період пандемії малий і середній бізнес, але інвестицій помітно не збільшила, нових виробництв на території України не додала.

У той час, коли весь світ шукає нові стратегії для залучення інвестиційних потоків, Україна в ці постійні перегони не вступає. Уряди більшості країн світу, насамперед наших сусідів у Східній Європі, ведуть відкритий діалог з бізнесом, створюють прогнозоване податкове і регуляторне середовище, уникають надмірного фінансового тиску у вигляді необґрунтованих штрафів.

І, звичайно, ніяких винятків щодо права приватної власності і захисту прав інвесторів у судах і поза судами. Тобто, щонайменше інвестор там має базовий набір умов, який є «must have» для цивілізованого світу. Стимули для інвесторів там також є, адже в умовах постійної глобальної конкуренції за інвестиції без них шансів у будь-якої країни залучити кошти значно менше.

Великі іноземні інвестори, прихід яких є мрією будь-якої країни, вкладають кошти лише за умов стабільного інвестиційного середовища і стимулів - податкових насамперед. Наприклад, виробник електрокарів Tesla вимагає податкові та інші пільги від урядів, де розглядає будівництво заводів. Інші виробники авто діють так само.

У січні 2010 року компанія отримала від Міністерства енергетики США кредит 465 мільйонів доларів на розробку інноваційних автомобільних технологій. Tesla в свою чергу достроково погасила кредит майже на 10 років раніше запланованого строку.

За право збудувати у себе завод з виробництва акумуляторних батарей боролися п’ять штатів США. Найкращі умови запропонувала Невада – податкові пільги у розмірі 1,3 мільярди доларів на будівництво, розбудову інфраструктури.

У 2019 році Промислово-комерційний банк Китаю видав Tesla цільовий кредит на 565 мільйонів доларів США тільки для витрат на виробництво електромобілів в Шанхаї. Індія, Японія, Південна Корея та багато країн Євросоюзу пропонують значні стимули для створення об’єктів виробництва компанії.

Інвесторам потрібні гарантії, прозорі закони, конструктивне державне партнерство. Як приклад – Італія. Країна, як і весь світ сьогодні, страждає від пандемії COVID-19, повільної вакцинації, банкрутства бізнесів. Але все ж є однією з найбільших економік Європейського Союзу. Повага та розуміння іноземних інвесторів принесли позитивні результати.

Зокрема, компанія «Філіп Морріс» планує відкриття в Італії Сервісного центру цифрової інформації. Інвестиції у його створення дорівнюють близько 100 млн. євро. В країні буде створено більше 400 нових робочих місць для висококваліфікованих співробітників.

До цього в Болоньї компанія відкрила свою першу високотехнологічну фабрику з виробництва ТВЕНів (тютюнові вироби для електричного нагрівання) для системи нагріву тютюну IQOS. В Італії під цю фабрику компанія вже розбудувала величезну мережу постачальників, залучивши близько 8 тисяч італійських компаній.

«Філіп Морріс» відкрив подібні високотехнологічні фабрики в Греції, Румунії і навіть у Росії. В Україні можливість побудови такої фабрики з виробництва ТВЕНів лише на стадії обговорення. Хоча у компанії є потужні промислові можливості – фабрика з виробництва сигарет в Харківській області. Інвестиції в будівництво нових виробничих будівель, заміна ліній з виробництва сигарет на високотехнологічне обладнання оцінюються в десятки мільйонів доларів США.

Подібний інвестиційний проєкт – це прямий і зрозумілий шлях до розширення мережі постачання, збільшення експорту виробленої в Україні продукції за кордон, створення нових робочих місць у країні.

На відміну від абстрактного «покращення інвестиційної привабливості», цю перспективу можна порахувати в сумах інвестицій, кількості працевлаштованих громадянах України і надходженнях до бюджету.

За 30 років незалежності Україна зібрала цілу колекцію економічних та політичних помилок. Згадуються слова Нельсона Мандели, одного з найповажніших політиків світу: «Справжні герої – ті, хто встановлює мир і починає будувати».

Переконаний, прийшов час, будувати. Будувати заводи і фабрики, сильну, інвестиційно привабливу країну, підвищувати добробут людей і їх впевненість у тому, що економічна незалежність України з року в рік зростає, а будь-які соціальні виклики будуть подолані.

За 30 років незалежності Україна заслуговує на більше win-win історій.

 

Джерело: Цензор.нет

Локалізація виробництва в Україні - інвестори на порозі

Пам’ятаєте історію про інвестиційних нянь? Як думаєте, коли вже можна буде оцінити результати їх...

Перші результати нового акцизу на ТВЕНи – бюджетна діра 300 млн грн вже в січні і старт контрабанди

«Податки – ціна цивілізованості суспільства». Ці слова викарбовано на стінах US Internal Revenue...

Зростання акцизу на пиво – при чому тут зайнятість

Підвищення акцизного податку на пиво матиме негативні наслідки для галузі Сьогодні в українському парламенті...