Перші результати нового акцизу на ТВЕНи – бюджетна діра 300 млн грн вже в січні і старт контрабанди

Перші результати нового акцизу на ТВЕНи – бюджетна діра 300 млн грн вже в січні і старт контрабанди

«Податки – ціна цивілізованості суспільства». Ці слова викарбовано на стінах US Internal Revenue Service – американської податкової служби.

Утім, як показує історичний досвід – податки свідчать про цивілізованість не лише суспільства, але і держави. Саме в податковій політиці чи не найсильніше проявляються абсолютизм і демократія, вседозволеність і порядок, сила і слабкість, мудрість і недалекоглядність державної влади.

Іноді податки навіть стимулювали створення нових держав. Згадаймо лозунг американської революції, в якій з’явилися США – No taxation without representation.

А іноді навпаки – допомагали руйнувати владу тисячолітніх королівств. Наприклад, інша революція – англійська – почалася з того, що місцевий монарх Карл І самовільно вирішив поширити корабельний податок, який ще з часів Середньовіччя платили лише прибережні графства Англії, на усі території королівства. У першій рік було зібрано 90% запланованого податку, наступного – лише 20%. А ще за кілька років ця необдумана податкова реформа закінчилася громадянською війною і стратою короля.

Та і досвід оподаткування на українських землях – ще з часів Київської Русі дає перестороги від державного податкового абсолютизму – згадайте, як вчинили древляни з князем Ігорем, коли він занадто захопився збиранням податків.

На жаль, податкова культура теперішньої української влади дає підстави сумніватися – в її цивілізованості, раціональності і навіть в її базовому інстинкті самозбереження.

Запаморочені владними повноваженнями, не обтяжені базовими економічними знаннями і досвідом, окремі народні депутати примудряються кардинально міняти правила гри – в рази збільшуючи податки. Жодних економічних розрахунків – як це вплине на бізнес, на споживачів, на бюджет.

Найбільш красномовним прикладом такої політики стало нещодавнє підвищення акцизів на тютюнові вироби для електричного нагрівання – відразу в 4,2 рази.

Півтора місяці тому я в своєму блозі вітав перший, нехай і доволі несміливий крок наших депутатів до здорового економічного глузду – коли профільний комітет парламенту запропонував уповільнити зростання акцизу на ТВЕНи з 4,2 до 3 разів.

Але, як і можна було припустити, навіть це незначне послаблення кардинального зростання акцизу зустріло шалений спротив частини депутатів. Під гаслами боротьби за здоров’я і «за все добре проти всього поганого» парламент не спромігся підтримати поправку профільного комітету.

Як казала одна з депутатів, яка й «зарубала» поправку, «куди вони подінуться – все рівно заплатять». Мабуть, схожі думки були і у можновладців, коли вони починали свої сумнозвісні податкові «реформи». Так, дійсно сумлінні платники податків не підуть у «тінь», тим більше – іноземні інвестори. Але державі досить цинічно і нераціонально зловживати цим. Це шлях в нікуди. Завжди.

Перші результати такого «відповідального підходу» вже є. По-перше, один з найбільших платників податків України – компанія «Філіп Морріс Україна» заявила, що через різке підвищення акцизу вона буде змушена вже в січні скоротити обсяг замовлення акцизних марок на ТВЕНи з 50 до 35 млн шт.

По суті це означає, що вже в січні у державному бюджеті виникне ще одна діра – на понад 300 млн грн. Зважаючи на місячні коливання сплати тютюнового акцизу і схожі проблеми в інших компаній, у річному вимірі ці втрати можуть цілком сягнути 4-5 млрд гривень.

По-друге, народних депутатів можна привітати з розширенням контрабанди в Україну. Якщо раніше в основному торгували контрабандними сигаретами і спиртом, то зараз активно набирає популярності контрабанда ТВЕНів. Наприклад, в Дніпрі вже пропонують один ящик китайських контрабандних ТВЕНів під маркою МС за 19 800 гривень. Тобто менше 40 грн. за пачку. Коли легальні ТВЕНи коштували близько 50 грн, сенсу переходити на контрабанду не було. А тепер буде – контрабандні коштуватимуть вдвічі дешевше за легальні.

Але це лише початок – крім китайських виробників, є ще бажаючі заробити на українських споживачах і в РФ, і в окупованих районах Донбасу. Нагадаю, донецька фабрика «Хамадей» і в мирні часи не соромилася виробляти підробні «Мальборо» - а зараз з’явилися стимули розширити лінійку продукції для реалізації на підконтрольну Україні територію.

При цьому не забуваємо, що Кримінальний кодекс України не передбачає кримінальної відповідальності за контрабандну, у тому числі тютюнових виробів.

По-третє, держава показала українським й іноземним інвесторам – як швидко і різко вона може міняти правила гри. Кожна компанія, яка працює або планує працювати в Україні, споглядаючи на цю «податкову самодіяльність» наших депутатів, може задати собі просте питання: а що трапиться, якщо на мою продукцію завтра податок збільшать відразу в 4,2 рази.

Свого часу Наполеон Бонапарт казав: «Жодна власність і жодна безпека не існують там, де часто і різко змінюють податки». На жаль, Україна ризикує підтвердити актуальність цих слів і в 21 сторіччі.

Джерело: Цензор.НЕТ  

 

Локалізація виробництва в Україні - інвестори на порозі

Пам’ятаєте історію про інвестиційних нянь? Як думаєте, коли вже можна буде оцінити результати їх...

Перші результати нового акцизу на ТВЕНи – бюджетна діра 300 млн грн вже в січні і старт контрабанди

«Податки – ціна цивілізованості суспільства». Ці слова викарбовано на стінах US Internal Revenue...

Зростання акцизу на пиво – при чому тут зайнятість

Підвищення акцизного податку на пиво матиме негативні наслідки для галузі Сьогодні в українському парламенті...