Населення України та кадровий потенціал: виклик чи загроза?

Населення України та кадровий потенціал: виклик чи загроза?

Нещодавно в уряді оприлюднили результати оцінки чисельності наявного населення України. За словами міністра Кабінету міністрів Дмитра Дубілета, наразі в країні мешкають 37 мільйонів 289 тисяч осіб.

Натомість за даними Держстату чисельність наявного населення України на 1 грудня 2019 року складає 41 мільйон 922 тисячі осіб. Давайте розбиратися в причинах детальніше.

Український бізнес уже давно відчуває гострий дефіцит кваліфікованих кадрів, зокрема дефіцит молоді в країні. Причинами цього є демографічний спад, трудова міграція, а також невідповідність кваліфікації працівників.

Усім відомо, що демографічна ситуація в Україні характеризується переважанням смертності над народжуваністю. Кількість новонароджених минулого року майже вдвічі поступається кількості померлих українців. Явище стає все глобальнішим, і без вироблення ефективної державної політики в цьому напрямку ми ризикуємо багато втратити.

Другою серйозною загрозою для України є наростання масштабів міграції за кордон, передусім трудової, та активізація участі молоді у трудовій міграції. Аналіз еміграційних настроїв молоді України протягом останніх років показує стабільно високий рівень намірів молодих людей здійснити спроби виїхати за кордон, особливо на заробітки.

Так, за різними оцінками, близько 53% людей віком 18-28 років погодилися б виїхати з України, якби у них була така можливість, натомість середній показник серед усіх опитаних становить 32%.

Нова влада говорить про необхідність зменшення потоку трудових мігрантів та повернення частини наших громадян додому. Але без покращення державної політики у сфері зайнятості населення шляхом реформування ринку праці не обійтися.

Саме тому виникла потреба в оновленні трудового законодавства та наданні можливості працівникам легально заробляти більше, а українським роботодавцям у рівних умовах конкурувати за кожного працівника з роботодавцями країн, до яких найчастіше виїжджають українці. 

Наприклад, сусідня Польща вже зняла деякі адміністративні бар’єри щодо прийому на роботу українців через брак власної робочої сили.

Сьогодні існує потреба в розширенні можливостей для реалізації права громадян на гідну працю, підвищення їхніх доходів, а також збалансування попиту та пропозиції на ринку праці.

Ще однією причиною дефіциту кадрів є невідповідність кваліфікацій та навичок потребам ринку праці і небажання працівників перекваліфіковуватись.

Проблемою більшості випускників закладів освіти є відірваність знань від практики та непідготовленість до роботи в реальному бізнесі. Крім того, безробітне доросле населення, яке не має необхідної кваліфікації, часто не бажає її здобувати. А статистика свідчить, що за 9 місяців 2019 року зареєстровано 1 млн 461 тис. безробітних.

Також існує реальна загроза втрати робочих місць через закриття малого та середнього бізнесу. Так, за інформацією Федерації роботодавців України, тільки за минулий рік Україна втратила майже 300 тисяч штатних працівників.

Цілком очевидно, що це питання є важливим не тільки для України. Тема перекваліфікації та навчання на робочому місці останнім часом стає все актуальнішою.

Так, нещодавно на Всесвітньому економічному форумі в Давосі йшлося про те, що навчання на робочому місці може стати важливішим, ніж традиційна формальна освіта.

Такі компанії, як Apple, Google та IBM, уже відходять від необхідності навчання у коледжах для працевлаштування.

Український бізнес також не пасе задніх і вже давно робить ставку на навчання на виробництві та неформальне навчання. Саме тому ми підтримали створення Національного агентства кваліфікацій, яке, сподіваємось, найближчим часом запровадить процедуру акредитації кваліфікаційних центрів для підтвердження результатів неформального професійного навчання.

Наприклад, на підприємствах гірничо-металургійного комплексу фіксується близько 100 тисяч фактів навчання на робочому місці щороку.
Таким чином, не зовсім вірно рахувати лише кількість населення — необхідно робити все, аби економічна ситуація в країні покращувалася, наші громадяни здобували якісну освіту, створювалися робочі місця з високою продуктивністю праці та гідною оплатою. Таким чином український ринок праці збалансується і стане привабливим, а потік трудових мігрантів зменшиться.