Українська промисловість: як вийти з крутого піке?

Українська промисловість: як вийти з крутого піке?

Українська промисловість продовжує своє невблаганне піке. Це засвідчили останні дані Держстату.

У грудні 2019 року порівняно з аналогічним місяцем минулого року обсяги промислового виробництва скоротилися на 7,7%. За останні 7 років, навіть без кумулятивного ефекту скорочення промислового виробництва досягло катастрофічних 25,1%:

 • У 2012 році – зниження на 0,7%, у 2013 році - на 4,3%, у 2014 році - на 10,1%, у 2015 році - на 13%.
 • У 2016 році - зріст на 2,8%. У 2017 році – зріст на 0,4%, у 2018 році – зріст 1,6%.
 • У 2019 замість прогнозованого Міністерством економіки скорочення промислового виробництва на 0,6%, маємо цілих 1,8%.

Така велика похибка свідчить тільки про непрофесіоналізм економічного блоку Уряду. Якщо не сказати більше... Замість задекларованої політики прискореного економічного зростання, яке має створити близько 1 мільйона робочих місць, спостерігаємо недержавницьку політику прискореної деіндустріалізації. І в «ручному режимі» колись потужну індустріальну Україну продовжують перетворювати на «позаштатну» аграрну країну.

Більш того, знищуючи промисловість, влада змушує українців, які стрімко втрачають роботу, виїжджати за кордон. За даними того Держстату в грудні 2019 року кількість безробітних в Україні різко зросла на 15% — з 288,9 тисячі у листопаді, до 338,2 тисячі. За офіційними даними сьогодні близько 4 мільйонів українців вимушено стали заробітчанами. А ми знаємо, що жодна країна в світі не розвивалася економічно, тим більше швидшими темпами, без створення робочих місць і без приросту населення.

"Нищівною для промисловості є політика сильної гривні, яку провадить НБУ. Вона призводить до того, що експортери продовжують програвати, а імпорт дешевшає і стає ще бажанішим в країні."

Іншим чинником є політика державних закупівель, що не сприяє розвитку внутрішнього виробництва. Щороку 700 млрд. проходять повз українських виробників. Знову ж, спостерігаємо систему пріоритету імпорту, у той час, як українська промисловість здатна випускати локомотиви, вертольоти, компресори, турбіни, вишки для видобутку газу і так далі.

Ми розраховували, що українські державні компанії і політика КМУ сприятимуть тому, щоб локальний продукт, як і в усьому світі, був у пріоритеті. Це і робочі місця, і економічне зростання - те, чого на думку роботодавців в країні недостатньо.

Натомість, в Давосі ми побачили, як Укрзалізницю віддають на 10 років в управління найбільшому залізничному оператору Німеччини — Deutsche Bahn.

А це означатиме гарантовані поставки на УЗ німецьких промислових гігантів.

"Безперечно, Україна – країна великих інвестиційних можливостей, і ми щиро вітаємо зусилля Уряду, що спрямовані на залучення іноземних інвестицій."

Але хотілось би мати послідовну інвестиційну політику, коли умови для інвестування є рівними, прозорими та зрозумілими для усіх гравців ринку – як зовнішніх, так і внутрішніх.

На жаль, спостерігаємо, що на відміну від внутрішнього, зовнішньому інвестору, якого приваблюють у першу чергу: близькість до європейського ринку, кваліфікована дешева робоча сила, готові технології та природні ресурси нашої країни, надаються безпрецедентні переваги і навіть податкові канікули.

Тобто іноземний інвестор має рівні з українським права, але одночасно використовує переваги та пільги.

А що ж робити українським інвесторам? Тим, які десятки років вкладають власні кошти у вітчизняну промисловість і дають нове життя здавалося б уже «мертвим» заводам? Тим, що навіть у скрутні часи забезпечували і продовжують забезпечувати роботою десятки тисяч українців. Тим, яких ми звикли називати містоутворюючими та соціально відповідальними?

Вони і надалі залишаються наодинці із старими викликами у вигляді корупції та забюрократизованості більшості процесів, і новими викликами – у вигляді спотворених умов конкурування.

У фокусі уваги Федерація роботодавців України на 1-му місці завжди була необхідність зупинити падіння промисловості та відтоку кадрів із України. А для цього бізнесу необхідно надати такі умови роботи, які б стимулювали його розвивати виробництво, створювати нові компанії.

Все це реально зробити. Федерація роботодавців України готова до тісної та результативної співпраці.

Для зупинення падіння промисловості ФРУ пропонує невідкладно затвердити Стратегію «Промислового розвитку України» і запровадити наступні першочергові заходи

Щодо грошово-кредитної політики:
 1. Змінити характер емісії гривні зі спрямованого переважно на вирішення проблем фінансування бюджету через розміщення ОВДП на вирішення проблем фінансування економіки через розміщення облігацій, випущених банками та інститутами розвитку для фінансування інвестиційних проектів (в рамках затвердженого бюджету).
 2. Перейти до виваженої курсової політики, яка має не допускати суттєвих коливань курсу гривні під впливом притоку або відтоку спекулятивних капіталів.
 3. Суттєво знизити облікову ставку Національного банку України до рівня, що буде наближений до рівня інфляції.
Щодо стимулювання промислового розвитку:
 1. Включити вимоги щодо локалізації виробництва до умов реалізації різноманітних бюджетних програм розвитку економіки, надання державної кредитної підтримки чи податкових стимулів, публічних закупівель тощо.
 2. Здійснювати закупівлі продукції вітчизняного виробництва, в тому числі і шляхом публічних закупівель, виключно за умови досягнення встановленого рівня локалізації виробництва в Україні.
 3. Компенсувати частину відсоткової ставки по залученим у виробництво високотехнологічних товарів кредитам за умови підвищення рівня локалізації.
 4. Запровадити поетапне імпортозаміщення в промисловості України.
 5. Частково звільнити від сплати податку на землю ділянки, на яких розташовані виробничі потужності, із наступним цільовим спрямуванням вивільнених коштів на капітальні інвестиції.
 6. Розширити випуск вітчизняної продукції на виконання держзамовлення в межах державно-приватного партнерства.
 7. Фінансувати приватні підприємства оборонно-промислового комплексу під час виконання державного оборонного замовлення в частині створення новітніх матеріалів і технологій, модернізації та технічного переозброєння виробництва.
 8. Тимчасово запровадити мито на експорт сировини.
 9. Виконувати плани капітальних інвестицій монопольних підприємств з максимальним використанням поставок вітчизняними підприємствами.
 10. Забезпечувати підприємства дорожньої галузі та комунального господарства спеціалізованою дорожньою технікою з відповідним рівнем локалізації шляхом часткової компенсації вартості та/або процентів за кредитами на придбання дорожньо-будівельної техніки та обладнання вітчизняного виробництва.
 11. Зберегти програми компенсації частини вартості сільгосптехніки і обладнання вітчизняного виробництва на 2020 – 2021 роки.
 12. Запровадити механізм державної підтримки технологічних інновацій у машинобудуванні.
 13. Розвивати індустріальні парки.
 14. Ввести тимчасовий мораторій на залучення державними підприємствами та установами кредитів для придбання продукції машинобудування іноземного виробництва.
 15. Тимчасово встановити додатковий імпортний збір з товарів, що ввозяться на митну територію України у режимі імпорту, незалежно від укладених Україною угод про вільну торгівлю, у зв'язку із погіршенням торгівельного сальдо та кризою у промисловості.
 16. Забезпечити повноцінне функціонування Експортно-кредитного агентства та передбачити фінансування програмної підтримки експорту.
 17. Призупинити переговори щодо підписання Угоди з Туреччиною про вільну торгівлю щодо розширення торговельно-економічної та інвестиційної співпраці.
 18. Провести аудит ключових міжнародних економічних угод та зобов'язань України та здійснити їх перегляд в частині, що суперечить комплексній стратегії економічного розвитку за доктриною української реіндустріалізації.

20 років ФРУ. Переможемо - відсвяткуємо!

Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник: "Дорогі друзі! Вітаю нас всіх із нашою спільною 20 річницею – 20-літтям ФРУ.

Економіка, яка базується на ціні газу у декілька разів вище, ніж у конкурентів, приречена бути неконкурентоздатною

Купівля газу на споті і сильна гривня вбивають експортерів і роблять нашу продукцію неконкурентною на зовнішніх ринках.

Україна стоїть на порозі кризи, якої не знала за всю новітню історію

А уряд звітує що «всьо під контролем».. «Зима близько» це вже не мем із фільму «Гра престолів» ,...

Голова Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців скляної промисловості»

Наша думка

Чому українці їдуть або Національний економічний прагматизм заради збереження трудового та інвестиційного потенціалу

На засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради обговорювали з роботодавцями, профспілками та урядовцями збереження та розвиток трудового потенціалу України. Лунало багато дуже...