А уряд звітує що «всьо під контролем».. «Зима близько» це вже не мем із фільму «Гра престолів» , це набат для термінового скликання РНБО, та створення АНТИКРИЗОВОГО ШТАБУ !!!
Сьогодні ціна TTF досягла 94 євро за МВт-ч … і портали всі сіли... Якщо рахувати віртуальні транзити, податки та маржу трейдерів у промислового споживача ціна буде сягати 39 000 гр/1тис м3…
Як це вплине на економіку країни, та чому ми опинились в надзвичайно вразливому стані? Перше і ключове - мантри про ринок газу , великий обман що веде до катастрофи!!! Немає ніякого ринку газу, як немає одинакової ціни в різних країнах!!! Орієнтація на TTF, на спот, та відмова від довготривалих контрактів це те що економіка може не переварити, і не відкашляти.
Для спрощеного розуміння ситуації … В минулому році ЕС спожив майже 400 млрд м3 природного газу… в холодний сезон це +/- 1,3 млрд м3 в день… і тепер головне! На споті на вересень - жовтень денні торги коливалися 200-300млн м3 … Вчора наприклад було продано 90 млн … тобто від 7 до 25% денного споживання.. Задачка? Та ні… це для неуків задача…
Відповідь очевидна - світ застраховує себе від коливань довгостроковими контрактами… і на споті докупають тільки або нові споживачі, або споживачі які свідомо вирішили законтрактуватись з початку року 80% стабільна ціна , 20 % - спот...
Кожна країна тримає ціну на газ в таємниці… Але всі борються за низькі та стабільні ціни тому що це КОНКУРЕНТНОЗДАТНІСТЬ ЕКОНОМІКИ …
Розпитуючи друзів в ЕС, ( мабуть конкурентів:))) вияснив що ціна на жовтневий газ в різних країнах і різних споживачів коливалась від 300 евро до 700 евро… А в Україні - 1100евро… Різниця до трьох з половиною раз… 3,5 раз, Карл!!! Це ще я мовчу за Білорусію -170$, США-176$, чи Турцію яка субсидіює своїх виробників по галузям…
Чи можемо ми в таких умовах побудувати конкурентноспроможну економіку, бути експортерами, конкурувати із імпортом що фактично демпінг??? Відповідь очевидна… Першою ляже переробна промисловість … і це пряма вже безповоротна дорога до аграрно- сировинної неоколоніі… Уточнюю, я з повагою ставлюсь як до с/г виробників так і до добувної промисловості… Але як показує світовий досвід успішні країни ті що експортують крім зерна ще і сир з хамоном чи біоетанол,і окрім руди ще і літаки, автомобілі та двигуни… Тому що високотехнологічна переробна - це мультиплікатор робочих місць та податків...
Газ, е/е, вугілля всі ці енергоносії лежать в структурі собівартості кожного товару… В міндобриві до 70% , в хлібі менше, але по ланцюжку це дістанеться навіть ціни цього посту на ФБ… Такі закони економіки ..
Далі скажу простіше… Експортувати за неконкурентною ціною не буде можливості…Споживач в Україні не зможе покривати навіть собівартість виробництва. Заводи та фабрики потихенько зупиняться… А люди на вулиці без роботи - це вже дуже серйозно.. Доходи бюджету ляжуть , видатки злетять…
Питання банкрутств - питання часу.. як казав дід Панас : «отака х@йня малята.» Це я і про бізнес , і про державу..
Хто дочитав, дякую та пояснюю.. я не панікер, та навіть не песиміст … просто з кризи можна вийти сильнішим, а можна злетіти з катушок…
Щоб стати сильнішим, потрібно розуміти глибину проблеми та чіткий план дій… СКООРДИНОВАНИХ дій із промисловими споживачами газу, е/е.. Мінімум до 1 квітня 2022 року це швидкі антикризові дії ..щоб не плакати а посміхнутись… І трирічний план що буде включати два паралельних процеси : тотальне енергозбереження і швидке нарощення видобутку газу та приведення в притомний стан енергоринку( читай ЕНЕРГОАТОМУ)
Покрокові дії - спільна робота..Ми в Федерація роботодавців України готові!!!