Китай припиняє бути світовою виробничою площадкою

Китай припиняє бути світовою виробничою площадкою

Сусідство з ЄС дає Україні шанс перетягнути технології та виробництва, які будуть переміщуватися ближче до Європи.

Як пов’язані питання промисловості та державної безпеки, чому Україна підтримує імпорт і як індустріальні парки можуть допомогти економіці? Про це глава наглядової ради групи компаній «Єврокар» Олег Боярин розповів на «Форумі інноваційних виробництв». GMK Center публікує тези його виступу.

– Індустріальний парк – передусім інструмент залучення інвестицій і нових технологій. З погляду держави, це лише один з набору інструментів, що дають змогу зробити Україну цікавою, привабливою для потенційних інвесторів.

В України дійсно з’являється унікальна можливість. Китай припиняє бути світовою виробничою площадкою. До того ж він став не таким і дешевим місцем для виробництва. Україна сьогодні є більш привабливою з погляду вартості робочої сили. Не ведення бізнесу, а саме вартості робочої сили. Крім того, у нас більш коротка логістика. Пандемія, Суецький канал, показали, що руйнування ланцюжків поставок і логістики, довгі строки поставки, призводять до колосальних збитків тих виробників, чиї ринки збуту далекі від Азії. Україна розташована якраз на кордоні з Європейським Союзом. Це величезний потенціал для нас і величезна можливість для країни – перетягнути технології та виробництва, які будуть переміщуватися ближче до європейського ринку.

Тому індустріальні парки – це можливість для України переозброїти свою промисловість, свою економіку, зробити її модерної, інноваційною та вивести на інший рівень.

Тут важливі послідовність і передбачуваність. Нагадаю історію Спеціальної економічної зони «Закарпаття», яка працювала з 2001 по 2004 рік. За цей період у регіоні з’явилися з десяток нових заводів, побудованих з нуля. З інвестиціями в сотні мільйонів доларів і високотехнологічними виробництвами. Думаю, мало хто пам’ятає, що в 2003 році Україна виробляла мільйон телефонів Nokia на тиждень і відправляла на експорт. Але в 2004 році, з незрозумілих для інвесторів причин, заднім числом, Верховна Рада скасувала закон, який гарантував незмінність законодавчого поля протягом 30 років.

У портфелі були інвестиції на суму понад $1 млрд, і я кажу лише про Закарпаття. Наприклад, IBM хотів побудувати у нас завод, щоб поставляти свою продукцію всьому світу. Якби побудував, думаю, зараз би в Європі не було проблем з чіпами. Вони планували витратити в Україні $250 млн, але пішли в Індію та інвестували туди $1 млрд.

Наша влада системно робила все для того, щоб Україна перетворилася на країну-імпортера. Ми системно підтримуємо імпорт. Наприклад, щоб побудувати завод для виробництва автомобілів Tesla, потрібен, скажімо, $1 млрд. У середньому доведеться ще заплатити податків на $250 млн, не враховуючи витрат на підведення комунікацій, інфраструктури тощо. Щоб завезти комплектуючі, які не виробляються в Україні, потрібно заплатити ще приблизно 25%. А імпорт готового автомобіля Tesla, найдорожчого, коштує €100. Думаю, не потрібно мати геніальне мислення, як у Ілона Маска, щоб зрозуміти: виробництво в Україні – дурна затія. Простіше побудувати завод у Німеччині та привезти автомобіль сюди. Або в Росії. Вони, до речі, ведуть переговори з Росією.

Для того щоб можна було щось робити, потрібно прийняти закони, створити умови. Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина – ці країни змогли їх створити. Туди приходять десятки мільярдів доларів. Навіть незважаючи на санкції щодо Білорусі. Інвестори заходять, тому що там є ринок, зрозуміло, як працювати, є умови для інвестицій. А нам заборонені вільні економічні зони, заборонені будь-які формати стимулів, заборонено підтримувати свою продукцію, заборонено забороняти експорт деревини й сировини тощо. Ми перетворюємося на бананову республіку.

Економіка – основний фактор безпеки країни. Вважаю, що сила та міць нашої армії залежать від сили й могутності нашої економіки. А економіка залежить від сили й могутності нашої промисловості. Без промисловості не буде сильної економіки і, в свою чергу, не буде сильної армії. Тому питання промисловості має бути ключовим, стратегічним, це питання національної безпеки. Вирішити проблему економічного і технічного переозброєння країни потрібно негайно. Це необхідно було робити ще 10 років тому. Якби 10 років тому ми були економічно сильні, ніхто на нас не нападав би.

Індустріальні парки мають бути не декларацією, а комплексом заходів, які потрібно проаналізувати та зрозуміти, що нам справді необхідно. Це унікальна можливість модернізувати економіку, створити сотні тисяч робочих місць, залучити нові інвестиції та створити величезний хороший, новий експортний потенціал.

 

Джерело: GMK

Китай припиняє бути світовою виробничою площадкою

Сусідство з ЄС дає Україні шанс перетягнути технології та виробництва, які будуть переміщуватися...

Олег Боярин: "Локализация производства при государственных закупках – это отнюдь не украинское ноу-хау"

Член Президії Ради ФРУ, голова Федерація роботодавців автомобільної галузі, голова Наглядової ради групи...

Український автопром vs. Індустрія 4.0*

Сучасна економіка кардинально змінюється. Діджиталізація, підвищення рівня автоматизації та нові...