Дискусія у ФРУ - експерти закликали до збалансованих рішень в акцизній політиці

Дискусія у ФРУ - експерти закликали до збалансованих рішень в акцизній політиці

23 березня у ФРУ відбулося онлайн засідання круглого столу «Оподаткування тютюнових виробів – баланс інтересів бізнесу і держави». У дискусії взяли участь народні депутати, представники Мінфіну, Державної податкової та Державної фіскальної служб, виробників, імпортерів, об’єднань бізнесу, експерти та науковці.

Учасники дискусії наголосили на необхідності реалізації виважених підходів у сфері оподаткування тютюнових виробів, насамперед стосовно підвищення ставки акцизного податку.

Важливим питанням обговорення стали заходи і пропозиції з посилення боротьби з нелегальним обігом тютюнових виробів.

Одним з факторів, який стримуватиме зростання нелегального обігу тютюнових виробів є саме послідовність податкової політики. Кожне різке збільшення ставок акцизу на тютюнові вироби в України мало наслідком зростання нелегальної торгівлі. Тенденція зростання нелегального обігу мала місце у 2020 році і має ознаки продовження у поточному році.

Прийняття обґрунтованих пропозицій щодо поступового підвищення ставки акцизного податку на тютюнові вироби для електричного нагрівання, які передбачені законопроектом 4278, створить умови для збереження і поступового зростання надходжень до державного бюджету.

Такі пропозиції будуть узгоджуватись з європейською практикою. В Європейському Союзі ставки акцизного податку на ТВЕН в середньому на 72% нижчі ніж ставки на звичайні сигарети.

На думку народного депутата України, члена парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Андрія Холодова рішення про підвищення ставки акцизу на ТВЕН на 320% було недостатньо обґрунтованим. «На час його прийняття були не враховані проблеми боротьби з контрабандою і нелегальної торгівлею, які не дозволяють надійно прогнозувати надходження до бюджету. Не були взяті до уваги і можливості бізнесу планувати свою роботу в умовах чотирикратного зростання податків. Тому зваженим і відповідальним рішенням буде його перегляд до рівнів, які дозволять не шкодити бізнесу та зберегти як мінімум заплановані Урядом надходження від акцизу у цьому році. Одночасно такий перегляд значно зменшить стимули зростання постачань на ринок контрабанди і контрафакту, які можна сьогодні без перешкод придбати знову ж таки в нелегальному роздробі в Києві та інших містах» - зазначив Андрій Холодов.

Експерт Офісу простих рішень і результатів Данило Монін під час круглого столу запропонував відмовитися навіть від компромісного рішення, яке запропоновано в поправках до законопроекту 4278 (збільшення акцизу на 200% плюс та повернутися до дійсно поступового підвищення – 30-35% щороку. «Будь-яке різке підвищення податків буде стимулювати нелегальний ринок. Адже доходи громадян не будуть зростати такими темпами» - зауважив експерт.

На поступовому підвищенні акцизів наголосив і Микола Ганул, Голова правління Національної асоціації роздрібної торгівлі, яка об’єднує малий та середній бізнес: «В багатьох громадах роздрібна торгівля – одне з небагатьох джерел робочих місць. Тому зростання тіньового ринку внаслідок непродуманих рішень у сфері акцизного оподаткування має прямий вплив на цей сектор бізнесу. Це спостерігаємо вже сьогодні – легальні точки продажу закриваються, підприємці відмовляються від роздрібних ліцензій. На їх місці з’являються розкладки. Також важливим напрямком боротьби з нелегальним обігом тютюнових виробів повинна стати криміналізація контрабанди підакцизних товарів».

За підсумками засідання круглого столу Федерація направить рекомендації Уряду і ВРУ, спрямовані на забезпечення балансу інтересів бізнесу і держави у сфері оподаткування тютюнових виробів та ТВЕН.

002

003

004

005

006

007