Як повернути конкуренцію та якість у «ковідні» закупівлі?

Як повернути конкуренцію та якість у «ковідні» закупівлі?

Чому Україна досі закуповує засоби захисту від COVID-19 сумнівної якості, наші хворі та медики гинуть, а вітчизняні виробники втрачають роботу? Як повернути конкуренцію та якість у «ковідні» закупівлі? Про це говорили під час круглого столу у Федерації роботодавців України представники вітчизняних виробників ЗІЗ Мінекономіки, ДП "Медзакупівлі", РНБОУ, громадської спілки «Біомедзахист».

З моменту оголошення ВООЗ пандемії респіраторної хвороби COVID-19 та встановлення карантину на території України навесні 2020 року гостро постало питання недостатньої кількості засобів індивідуального захисту. З’ясувалося, що вітчизняна система охорони здоров’я не готова до зустрічі з таким серйозним викликом: недостатність забезпечення лікарень медикаментами та апаратурою, дефіцит працюючих ШВЛ та ліжок, оснащених киснем. Особливо відчутним став брак медичних масок та захисних індивідуальних засобів для медиків.

В першу чергу через відсутність якісних засобів індивідуального захисту постраждали медичні працівники, які постійно перебувають у контакті з хворими на COVID-19 та рятують людей, адже вони на передовій боротьби з хворобою.

Національного якісного виробництва не було, тож ентузіастам довелося взятися до створення процесу з нуля.

0002

За час карантину українські виробники ЗІЗ налагодили інноваційні виробництва, що відповідають усім європейським стандартам і вимогам щодо якості та надійності. Так, крім уже існуючих підприємств – виробників продукції ЗІЗ, в Україні було створено більше 60 нових підприємств, які виробляють майже весь асортимент продукції ЗІЗ за новітніми технологіями.

В березні ухвалили закон, згідно з яким усі закупівлі для лікарень були виведені з-під дії ProZorro. Тоді це зробили, щоб спростити процедури та прискорити закупівлі. Але зараз, коли закупівлі можна планувати заздалегідь, про закон чомусь забули.

Змінити ситуацію міг би законопроект № 3715 «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі», який передбачає скасування процедури прямих закупівель для «ковідних» товарів та послуг.

0003

Українські виробники засобів індивідуального захисту, що об’єдналися у Громадську спілку “БІОМЕДЗАХИСТ”, на початку січня звернулися до спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова і до парламентського Комітету з питань економічного розвитку з проханням підтримати норми законопроекту щодо закупівель товарів та послуг, призначених для боротьби з COVID-19.

Адже повернення конкуренції у «ковідні» закупівлі очікувано сприятиме покращенню якості товарів, що закуповуються і економії бюджетних коштів.

Як хтось вірно сказав, засоби захисту медиків – це як бронежилети на війні: на фронті неякісні легко пробиваються кулями, а в стаціонарі – вірусами та бактеріями. І ціна цього – сотні життів медичних працівників.

Ми купуємо імпортні ЗІЗ бо вони мають сертифікати видані ЄС, які визнає Україна, але по факту якість та відповідність цієї продукції EN 14126: 2008 навіть не можемо перевірити.

Тому в Україні, зокрема, активно купували імпортні бамбукові костюми з сумнівними сертифікатами й одягали в них наших медиків.

А це не лише поганий захист, це - дуже небезпечне хибне відчуття захищеності.

Вже 62 тисячі медичних працівників захворіли на COVID-19. Такі дані було оприлюднено експертами під час круглого столу.

Це – дуже велика цифра, яку можна порівняти із повним штатом кількох сотень районних лікарень.

0004

Ситуація, коли вже понад півроку частина закупівель проводиться без забезпечення здорової конкуренції і контролю за ціною та якістю закуплених товарів – неприпустима.

І це при тому, що виробничі потужності та трудові ресурси вітчизняних виробників ЗІЗ здатні забезпечити потребу системи охорони здоров’я України у якісних засобах індивідуального захисту у повному, стовідсотковому обсязі.

Підприємства ТОВ «КиівГума», ТОВ «ТК-Медзахист», ТОВ «ЮАСафеті», ПАТ «Трикотажна фабрика «Роза», ТОВ «Группа Венето», ТОВ «Партнер Декор», ТОВ «Олтекс», ТОВ «Віва-трейд» - це провідні вітчизняні виробники, які одними з перших прийняли виклик пандемії COVID-19 та налагодили виробництво високоякісної продукції ЗІЗ, яка відповідає не тільки вітчизняним, а й європейським стандартам.

Загальна сума інвестицій, які вітчизняні підприємці вклали в налагодження виробництва продукції ЗІЗ складає більше десяти мільйонів доларів. Крім того, це створення тисячі робочих місць та надходження до бюджету України податків та зборів. І це у важкі для країни часи, коли багато сфер господарювання згортають чи вже тимчасово призупинили свою діяльність.

Однак вітчизняним виробникам складно конкурувати з імпортом за критеріями прибутковості.

Застосування пільгових умов оподаткування імпорту товарів ЗІЗ працює проти інтересів українського виробника та зумовлює втрату багатомільйонних надходжень до державного бюджету.

 0005

Як можна змінити ситуацію, розповіли учасники круглого столу.

Уже зараз Уряд своїм рішенням може зробити закупівлі для боротьби з COVID-19 конкурентними. Для цього достатньо внести зміни до ЗУ «Про публічні закупівлі».

Іншим кроком може бути внесення відповідних змін до постанов КМУ № 225 та № 224.

Зокрема, виключення з переліку товарів , операцій з ввезення на митну територію яких звільняється від сплати ПДВ, засобів індивідуального захисту.

Та визначення державного підприємства «Медичні закупівлі України» централізованою закупівельною організацією.

Ініціативи виробників підтримали присутні представники Мінекономіки та РНБОУ.

Дійшли згоди, що ФРУ виступить майданчиком, який консолідує позицію усіх сторін для подальшої реалізації цих важливих для життя та здоров’я українців і стану вітчизняного виробництва ініціатив.

0005

0006

0007

0008