«Інвестиційна няня» чи знищення інвестора?

«Інвестиційна няня» чи знищення інвестора?

Декілька днів тому в логістичній галузі сталась надзвичайна подія. «Укрзалізниця», ігноруючи урядову заборону на ввезення вагонів з території Російської Федерації, фактично дала дозвіл на імпорт металобрухту у вигляді виведених з експлуатації вагонів, а також сприяє подовженню терміну їхньої дії на території України. Наслідком стануть не лише підвищення ризиків для вантажовласників, руйнування колії, але й катастрофічні перспективи для вагонобудівників, які змушені зупинити заводи, а також для інвесторів, які вкладали кошти у придбання нових вагонів.

• Якою є ситуація на сьогодні? В Україні є профіцит вагонів, що призвело до падіння ставок перевезення вантажів та економічної кризи в галузі залізничних перевезень та галузі вагонобудування.

На це є дві причини:

      1. Укрзалізниця не списує вагони, по яких закінчився термін експлуатації, а постійно продовжує термін їх служби, що не відповідає світовій практиці і є економічно необґрунтованим.

    2. Укрзалізниця дозволяє ввезення та експлуатацію на території України вагонів з РФ, які з врахуванням року виробництва (переважно 1980-ті) є металобрухтом. Крім того, Укрзалізниця дозволяє випуск на колії вагонів із продовженим терміном служби

• В результаті зупинилась робота українських виробників вагонів, росте безробіття, оскільки одне робоче місце в вагонобудівній галузі пов’язане із 8-10 місцями із суміжними галузями, згортаються інвестиції у новий рухомий склад, надалі це вплине на падіння ВВП. Страждають також українські та міжнародні логістичні компанії, провідні вітчизняні аграрні холдинги, які інвестували кошти в новий рухомий склад.

Загальний розмір інвестицій приватних перевізників в новий рухомий склад на території України протягом 2017-2019 років становить більше 500 мільйонів доларів США. Зокрема тільки я, як власник Першої логістичної компанії, інвестував в придбання власного нового рухомого складу більше 30 мільйонів доларів США.

Падіння ставок перевезень створює величезні економічні труднощі для національних та міжнародних операторів, які проінвестували мільйони доларів США в придбання рухомого складу. Приміром, ціна на оренду вагону становить 350 гривень, що нижче граничного показника беззбитковості. Інвестори при такому рівні ставок не мають можливості обслуговувати свої боргові зобов’язання, не кажучи вже про інвестиції в придбання нових вагонів та розширення парку.

• Щоб змінити цю ситуацію мною, як головою Комітету з розвитку інфраструктури Федерації роботодавців України, була ініційована зустріч з Міністром інфраструктури України Владиславом Криклієм та виконуючим обов’язки голови правління Укрзалізниці Іваном Юриком для обговорення проблеми надлишкового рухомого складу.
Разом з іншими учасниками ринку звертали увагу Міністра на факти, ризики та негативні наслідки для економіки в цілому та просили про створення робочої групи для вирішення існуючої ситуації. Питання неодноразово обговорювалось на рівні бізнес-асоціацій та конкретні пропозиції були подані до Міністерства, а також на ім’я Президента України та Офісу національної інвестиційної ради.

Що запропонували:

     1. Заборонити продовження строку служби старих вагонів, як це є у всіх цивілізованих країнах;

     2. Заборонити випуск на колії вагонів із продовженим терміном служби, технічний стан яких не відповідає вимогам;

     3. Заборонити ввезення вагонів з продовженим терміном служби або термін служби з яких закінчився з території суміжних держав.

Міністр інфраструктури особисто пообіцяв, що питання будуть терміново опрацьовані, будуть вжиті заходи з захисту прав національних виробників та інвесторів, що будуть надані відповідні доручення на вирішення існуючої проблеми, що він докладе максимальних зусиль для вирішення існуючих проблем галузі.

Але чи є результат?

Відповідь – ні, немає.

Ми отримали лише обіцянки, сьогодні знову завозяться російські вагони із закінченим терміном служби і знову цим вагонам дозволено продовжувати термін експлуатації. Свідчення цьому – телеграма УЗ від 3 липня на дозвіл ввозити 539 вагонів АТ «Русагротранс», майже всі з яких 1983 року виробництва та по яких закінчився нормативний строк експлуатації. Станом на сьогодні 210 таких вагонів уже ввезено.

Shkil 07.07.2020

• Тому звертаюсь публічно до Міністра інфрастукрури України:

    - Ви особисто обіцяли захищати права інвесторів та виробників та бути «інвестиційною нянею».
    - Ви особисто презентували ембарго на ввезення вагонів з РФ як перемогу в сфері інфраструктури.
    - Ви як міністр повинні займати державницьку позицію щодо захисту інтересів України, українського бізнесу та інвесторів.
    - В чиїх інтересах здійснюється продовження ввозу російського металобрухту на територію України?
   - Чому інтереси російських компаній, яким надано дозвіл на ввезення вагонів, поставлені українським міністром та менеджментом Укрзалізниці вище інтересів українських і міжнародних інвесторів та національних виробників?

Сьогодні, я як голова Комітету з розвитку інфраструктури Федерації роботодавців України та український інвестор, закликаю Міністерство та керівництво Укрзалізниці припинити знищувати український бізнес, національних виробників, логістичні компанії.

Від імені реального сектору бізнесу ми готуємо повторне звернення на адресу Президента України та Прем’єр-міністра України з проханням термінового втручання в ситуацію для захисту української економіки та запрошуємо всіх національних та міжнародних учасників ринку до співпраці на платформі Федерації роботодавців України з метою системної роботи для подолання кризи в залізничній галузі.

Наприкінці публікації автор звертається до Міністра інфраструктури:

"Владиславе Криклій, Ви всім нам публічно обіцяли, що будете захищати інвестиції та інвесторів, прошу Вашої реакції."

Джерело: сторніка Максима Шкіля