Харківський плитковий завод: Соціальна відповідальність – це як дихати

Харківський плитковий завод: Соціальна відповідальність – це як дихати

Харківський плитковий завод: Соціальна відповідальність – це як дихати

Передумовою для інтерв'ю з фінансовим директором Харківського плиткового заводу Ларисою Піддубною стала інформація, відповідно до якої, за підсумками двох місяців 2021 року завод визнаний одним із найбільших платників податків у Харківській області. Предмет розмови, однак, торкнувся всіх рівнів соціальної відповідальності бізнесу, і того, як цю відповідальність з рамок підприємства плитковий переносить у загальноукраїнські реалії

Харківський плитковий завод: Соціальна в…
На фото / Лариса Піддубна
 
Конкурентна зарплата без затримок

Майже 10 років, починаючи з 2012 року, Харківський плитковий завод щорічно не тільки бере участь у всеукраїнському рейтингу "Сумлінний платник податків" а й є лауреатом конкурсу. Підприємство входить у десятку найбільших платників податків Харківщини.

Наприклад, за перші два місяці 2020 року ми заплатили в бюджет 21,1 млн грн, а у 2021 році – вже 30,4 млн грн. В тому числі у скарбницю Харкова у 2020 році було перераховано 15,9 млн грн, а вже в цьому році - 23,5 млн грн.

Це свідчить насамперед про те, що на підприємстві системно зростає заробітна плата, створюються нові робочі місця, а також збільшується обсяг продукції. Так, попри непростий 2020 рік, ХПЗ не тільки вчасно виплачував заробітну плату, протягом року вона ще й зросла на 10%. Крім того, на підприємстві діє система преміювання за якісну роботу, це додатково від 10 до 20%.

Карантинний 2020-й став роком соціальних капіталовкладень

Якщо заробітну плату і податки розглядати як базовий рівень соціальної відповідальності, то другий рівень передбачає забезпечення колективу гідних умов праці, надання транспортних та медичних послуг, поліпшення житлових умов, а також можливість навчання або підвищення кваліфікації.

Одне з найважливіших завдань для роботодавця - безпека трудового процесу. Наше підприємство щорічно витрачає понад 4,5 млн грн на спецодяг. Сюди відносяться засоби індивідуального захисту, корпоративна форма - куртки зимові, літні, захисні. Один комплект - літній та зимовий варіант - коштує приблизно 2,5-3 тис. грн.

Харківський плитковий завод зебезпечує своїх працівників уніформою

На фото: Працівниця ХПЗ в уніформі

Людина проводить на роботі значну частину часу. А значить треба зробити так, щоб цей час не сприймався, як тягар. Коли створені комфортні умови, коли працівникові подобається те, чим він займається, тоді до роботи у нього зовсім інше ставлення.

Саме тому ми дбаємо про комфорт не тільки на робочому місці, але й під час обіду або невеликої перерви, по дорозі на роботу і додому. Тоді людина вкладає всю душу, а можливо, і частинку себе, в продукцію, яку виробляє. Цей позитивний енергетичний заряд лежить в основі головного постулату Харківського плиткового заводу: ХПЗ продає не кераміку, а настрій і затишок у домі.

Торік на підприємстві було капітально відремонтовано приміщення їдальні. На ребрендинг витрачено близько 10 млн грн. Тепер це просторий кафетерій із сучасним обладнанням, новим меню і, головне, з новою концепцією харчування.

Обіди безкоштовні для всіх працівників, їх уже не здивуєш дотацією на харчування. Три різноманітних меню на вибір. Зараз додатково є пісне меню. Якщо чесно, наші кухарі готують настільки смачно, що я, як і багато співробітників, іноді купую готову їжу додому, щоб не стояти біля плити. А в якості приготованих заводськими кухарями страв можна бути впевненим завжди.

Ще одним важливим соціальним об'єктом у 2020 році став відремонтований медпункт, на реконструкцію якого спрямували 900 тис. грн. І сьогодні це сучасна медустанова, в якій дбають про профілактику, а думки про хвороби відступають на задній план.

Якщо до цього ми займалися облаштуванням побутових приміщень, поставили по всьому заводу кавові автомати, холодильники з молочною продукцією, щоб будь-який працівник міг випити чашку чаю, кави, стакан молока або йогурту, перепочити в комфортних умовах, то 2020 рік можна з упевненістю назвати роком великих соціальних об'єктів.

У 2020 році ми також запустили підвезення людей на роботу і назад за трьома напрямками: від метро Індустріальна, з Чугуївського та Зміївського районів області. Попередньо зробили вибірку, подивилися, де переважно живуть наші співробітники, і намагалися охопити підвезенням максимальну кількість людей. Така опція дає позитивний ефект: по-перше, це зручно, а по-друге, люди відразу із вдячністю рахують, скільки вони економлять власних коштів. Підприємству організація підвозу обходиться приблизно в 4,5 мільйона грн на рік.

У Харкові плитковий завод відремонтував їдальню для працівників

На фото: Відремонтована їдальня ХПЗ

Запровадили також надання позичок на придбання житла. Після кризи банки перестали кредитувати житлове будівництво і купівлю житла з прийнятними процентними ставками. Тому ми почали видавати безпроцентні позики. Починаючи з 2016 року, ХПЗ видав 9,8 млн грн, забезпечивши 17 сімей житлом.

Для тих, хто хоче підвищити кваліфікацію або продовжити навчання у вишах, завод щорічно витрачає 190-200 тисяч грн. Є також програма наставництва, коли новий працівник отримує порадника, який знайомить новачка зі специфікою виробництва.

Зовнішні соціальні інвестиції: спонсорство, благодійність, творчі проєкти

Насамперед хочеться виділити співпрацю підприємства з Харківським національним університетом міського господарства ім. О.М.Бекетова. Молодим фахівцям потрібні постійні нові соціальні мотивації, нові знання, нові виклики.

На базі хімічного факультету університету ми допомогли обладнати лабораторію кераміки, щоб навчати студентів азам професії. Розмір інвестицій склав приблизно 2 мільйонів гривень. Крім того, університет для проведення ремонту приміщень отримав у якості благодійної допомоги близько 35 тис. м2 плитки. Тобто, вже починаючи з холу навчального закладу, студенти можуть побачити зразки плитки, з якою їм доведеться зіткнутися на заводі на практиці або вже в якості нового співробітника.

Практика показує, що бізнес, який бере на себе різного роду соціальні зобов'язання, завжди показує більш високі результати в роботі. Саме тому ми активно підтримували Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М.В.Лисенка, коли він особливо потребував цього. Ми надавали плитку для ремонту приміщень, запрошували колектив з виступами на завод, щоб дати йому можливість заробити, надавали іншу благодійну допомогу.

Їдальня Харківського плиткового заводу

На фото:  Об'єкти ХПЗ

На підприємстві працює багато футбольних уболівальників, і ми гостро переживали, коли великий футбол пішов з Харкова. Тому з появою на футбольній карті нової команди повернулася і надія на відродження харківського футболу. Ми з перших днів підтримуємо команду і клуб "Металіст-1925", і за цей час перерахували 6,4 млн грн благодійної допомоги, які команда змогла витратити на екіпірування, оренду та інші потреби. У нас є своя група підтримки, хлопці, які відвідують домашні матчі команди.

Благодійність завжди приносить внутрішню радість і задоволення від розуміння, що разом ви вирішили якесь завдання або проблему. Але бувають випадки, коли ти особливо гордий за свою роботу, свій колектив, свою продукцію. До таких випадків можна сміливо віднести спецзамовлення для Львівської ратуші. Нам дали зразок плитки XVIII століття, і ми за зразком зробили їм партію плитки для приміщень ратуші. Попередні, довиробничі роботи зайняли приблизно місяць. Наші фахівці змогли створити унікальну плитку, якою милуються тепер всі жителі та гості Львова.

Сюди ж хочеться віднести і замовлення для Харківської філармонії. ХПЗ зробив ексклюзивну колекцію, яку так і назвав - "Філармонія".

Армія. Медицина. Освіта

Доведено, що в соціально відповідальних організаціях працюють співробітники з більш високим потенціалом, при цьому це патріотичні люди, які бажають приносити користь своєму місту, своїй країні. Не дивно, що 25 наших працівників пройшли службу в зоні АТО, як добровольцями, так і за призовом. При цьому за кожним з них було зарезервовано робоче місце, кожен з них отримував заробітну плату весь період, поки проходив службу. Крім того, ми всіляко допомагали військовим частинам, в яких служили  наші хлопці.

Ми і сьогодні продовжуємо надавати допомогу військкоматам, військовим частинам. Продукти харчування, обмундирування, матраци і постільні речі, електростанції і дизель-генератори, засоби захисту, паливо. І плитка, звичайно ж. Ми передали військовим частинам для облаштування приміщень близько 250 тис. м2. Нас пов'язує тісна дружба з 92-ю окремою механізованою бригадою імені кошового отамана Івана Сірка, що дислокується в Башкирівці.

Багато нашої продукції ми безоплатно передавали і передаємо до медичних установ, у навчальні заклади. До нас за допомогою часто звертаються і органи місцевого самоврядування. І тут, до речі, ми тісно співпрацювали з Харківською обласною радою, яка дуже добре знає всі сільські і селищні ради, їх проблеми та потреби, особливо в частині ремонтів об'єктів охорони здоров'я та освіти.

Після надання благодійної допомоги місцевим радам ми часто виїжджаємо подивитися, як була використана наша продукція. Це дозволяє оцінити, куди громада спрямувала нашу продукцію, і за необхідності - продовжити співпрацю.

ХПЗ опікується медициною

На фото: Приміщення ХПЗ

Іноді дуже цікаво спостерігати, що вийшло. Наприклад, ми були в одній з гімназій, якій надавали допомогу. У санвузлах використовувалися два або три види плитки, все укладено акуратно, зі смаком. А, наприклад, в підсобних приміщеннях на кухні, які мало хто бачить, на одній стіні - одна плитка, на інший - інша. Але все викладено якось веселенько. Головне - чисто. І це дуже приємно.

Безумовно, благодійна діяльність ХПЗ не обмежується рамками Харківської області. Вона поширюється на Донеччину та Хмельниччину, де знаходяться підприємства і кар'єри, які видобувають сировину для Харківського плиткового. Наприклад, близько 5 тис. кВ м  плитки передано Полонському благодійному фонду в Хмельницькій області.

Дружба з екологією

Однією з важливих форм соціальної відповідальності підприємства є охорона навколишнього середовища. Двічі на рік упорядковується територія навколо заводу, лісосмуга, зупинки громадського транспорту. Ці суботники - це щось вже саме собою зрозуміле.

У нас є бригада із сортування сміття: поліетилен, термозбіжна плівка, картон, деревовідходи, метал - все збирається, сортується і здається на переробку. Бій плитки ми також намагаємося по максимуму переробляти. Наші технологи розробили методику, яка дозволяє використовувати бій плитки в подальшому виробництві. Не все, звісно, використовується, але все одно це дозволяє значно скоротити кількість сміття, що вивозиться на полігон.

Якщо соціальна відповідальність, то європейського стандарту

У соціальній відповідальності ми рівняємося на високотехнологічні закордонні компанії, які мають давні традиції, ми переймаємо їх досвід у цьому питанні, регулярно проходимо соціальний і екологічний аудит.

Іноземні партнери завжди акцентують свою увагу на тому, чи забруднює підприємство навколишнє середовище, наскільки зайняті люди, чи не переробляють вони довше, ніж передбачалося і т.д.

Якщо ми хочемо працювати з великими іноземними компаніями, а ми активно з ними працюємо, то повинні звертати увагу на всі рівні соціальної відповідальності, витримувати всі європейські стандарти, не тільки щодо якості продукції.

Джерело: Depo.Харків

 

Популярні новини

Відкрите звернення ФРУ до Прем'єр-міністра України щодо реалізації проекту з локалізації електровозів в Україні

Маніфест роботодавців України

2019