Напередодні Дня скловиробника Голова Ради ФРУ, президент Асоціації Підприємств Скляної Промисловості "Скло України" Дмитро Олійник дав інтерв'ю виданню Glass WorldWide.
"На сьогодні скляна галузь - одна з найбільш стабільних в Україні. Щорічно галузь робить гідний вклад в показник ВВП країни. При цьому українські заводи з виробництва склотари щороку нарощують виробництво, задовольняючи внутрішній попит і збільшуючи обсяги експорту скляної продукції.
У 2019 Україна виробила 3,44 мільярда одиниць склотари, що на 8,1% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Виробництво протягом останніх кількох років стабільно росло у всіх сегментах, крім фармацевтичної тари.
У першій половині 2020 року ми засвідчили скорочення виробництва кольорових пляшок, що в першу чергу пов'язано з пандемієюс SARS-CoV-2, падінням споживчого попиту, зупинкою виробництва в індустрії напоїв, продуктів харчування та різким падінням купівельної спроможності населення.
За іронією долі, виникли проблеми в сегменті медичної тари. Сталося наступне: в період лютий-квітень 2020 року з початком пандемії, фармацевтичні компанії різко збільшили закупівлі тари, і починаючи з травня у виробників стали накопичуватися складські запаси, що призвело до зниження обсягів виробництва. На сьогодні ситуація починає поступово вирівнюватися.
В інших сегментах ємностей з безбарвного скла в порівнянні з показниками попереднього року спостерігається зростання обсягів виробництва
Як стимулює держава виробників відмовлятися від пластику на користь скла?
На жаль, з боку держави на сьогоднішній день підтримка відсутня. Більше того, окремі групи ініціюють в Парламенті законопроект №3578, яким буде дозволено розливати спиртовмісні розчини в пластикову тару. Це спричинить екологічну катастрофу і завдасть серйозної шкоди здоров'ю людей.
Тому Асоціація Підприємств Скляної Промисловості "Скло України" спільно з Федерацією роботодавців України направили відповідні звернення до Уряду та Верховної Ради України.
Маємо надію, що рішення буде на користь екологічної безпеки та безпеки здоров'я людей.
? Тим часом, українські заводи стають все більш успішними на міжнародних ринках. За оцінками АПСП «Скло України», за останнє десятиліття експортні поставки потроїлися, досягнувши 1,4 мільярда одиниць в 2019 році.
? У першій половині 2020 року заводи України експортували 813,8 млн склотари, що на 20% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
? За підсумками минулого року експорт склотари був більше 42% від загальних обсягів виробництва. За 10 років наша галузь збільшила обсяги виробництва майже в 3 рази - з 560 млн одиниць продукції до 1 млрд 400 млн одиниць продукції.
У поточному році незначно, на 1%, збільшилася частка імпорту склотари, в основному за рахунок ексклюзивної та преміальної склотари, яку замовляють власники брендів.
Подальше зростання експорту пов'язане з перспективами світової економіки і пандемією SARS-CoV-2. У наші дні ринок України дуже залежить від світового. Якщо в світі продовжиться рецесія, не слід очікувати швидкого відновлення економіки України, а як наслідок - зростання попиту на продукцію в скляній тарі. Якщо відновлення світового ринку буде тривати згідно оптимістичного сценарію, ми очікуємо, що українські гравці також відреагують позитивно.
У центрі уваги - сировина
На сьогоднішній день немає проблем з поставками сировини для скляної галузі. Раніше були певні трудноші, пов'язані з анексією Криму і втратою Кримського содового заводу. Сьогодні виробники Туреччини, Польщі, Болгарії, Румунії повністю забезпечують український ринок цією сировиною. Як варіант, розглядається можливість інвестицій в будівництво содового заводу потужністю не менше 600 тис тонн на материковій частині України. Загальний обсяг споживання соди скляною галуззю становить 250 тис. тонн.
Ще одне джерело сировини для склотарний галузі - склобій. Українські скляні заводи в середньому використовують 35-40% склобою, що становить 350-400 тис тонн склобою в рік. Плюс близько 10% становлять внутрішньовиробничі відходи.
Найбільша частка зібраної після використання склотари йде на повторне використання. В основному зворотну споживчу склотару використовує пивна промисловість. Виробники алкогольної продукції практично відмовилися від використання оборотної тари з метою зменшення фальсифікату на ринку.
Частину склобою ми змушені імпортувати. Основні закордонні постачальники цього типу сировини в Україну: Білорусь - 63% від загальних обсягів імпорту склобою, Угорщина - 21%, Литва - 13%, Молдова - 1,5%.
Однак імпорт склобою становить невелику частку - всього 47 тис тонн в рік. Є надія, що з прийняттям закону про управління відходами упаковки, який на сьогодні прийнятий ВР України в першому читанні і в якому передбачається відповідальність за роздільний збір відходів, частка склобою в виробництві склотари збільшиться.
Виробництво #флоат_скла поки що не відновлено.
Попит на листове скло в Україні оцінюється в 37 мільйонів квадратних метрів на рік. За прогнозами, в найближчі роки ця цифра буде рости.
Аналітики прогнозують, що до 2025 року попит може зрости до 50-55 мільйонів квадратних метрів. Ми вважаємо, що після закінчення війни і масштабної програми відновлення Донбасу, внутрішній попит на листове скло різко зросте.
Уряд України, як і раніше, має намір відновити виробництво на Лисичанському скляному заводі в Луганській області.
Власники заводу вже представили нову програму розвитку заводу керівникам Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України.
Маємо надію, що справа зрушить з місця!"
Першоджерело: https://www.glassworldwide.co.uk/pdf-issues/glass-worldwide-issue-92