23
Січнь

Збереження трудового потенціалу - глобальний виклик для українських роботодавців

Автор  Дмитро Олійник, 23.01.2019

Вчора відбулося засідання Ради Федерації роботодавців України. Хочу подякувати кожному з його учасників та членів ФРУ за все, що ми спільно зробили у 2018 році. Він був наповнений подіями, зустрічами та змінами у економічному житті країни.

Перед нами багато викликів. На частину з них ми вже відповіли. Інша – залишається завданням на майбутнє.

Завдяки нашим зусиллям прийнято ініційований роботодавцями Закон про «єдине вікно» на митниці. Його позитивний вплив бізнес вже відчув. Зроблено серйозні кроки на шляху детінізації обігу підакцизних товарів. Стає більш прозорим користування надрами.

Ухвалено Концепцію підготовки фахівців за дуальною формою освіти та дано старт роботі Національного агентства кваліфікацій. Це вкрай важливо для змін сучасного ринку праці відповідно до потреб українських роботодавців. Мають стати проривними системні зміни для виробників, які працюють для потреб оборони країни.

Працює система часткової компенсації вартості сільгосптехніки. Налагоджуємо ефективний діалог з «Укрзалізницею». Останні рішення, що стосуються імпортозаміщення та повернення до питань локалізації виробництва, свідчать, що ми знаходимо шляхи ефективної взаємодії.

Протягом року ми забезпечували ефективний захист підприємств від неправомірних дій правоохоронців і контролерів, рейдерських захоплень та успішно протидіяли спробам дискредитації сумлінного бізнесу благодійним фондом з сумнівною репутацією.

Усі ці та багато інших аспектів діяльності ФРУ висвітлено у  звіті, який ми намагалися зробити максимально інформативним.
Безумовно, ще багато маємо зробити. І 2019-й рік не буде легким. Прогнозовані експертами проблеми світової економіки, боргове навантаження на український бюджет, нестабільність, пов'язана з подвійними виборами. Нас чекають усі ці виклики.

Але ключовий глобальний виклик, який сьогодні стоїть перед українськими роботодавцями – це, безумовно, питання трудового потенціалу. У 2019 році Україна може посісти перше місце в світі за втратою трудових ресурсів. Про це йдеться у прогнозі Global Economy Watch компанії PricewaterhouseCoopers за січень 2019 року.

В ЄС надзвичайно швидко змінюється законодавство про трудову міграцію. У Німеччині коаліція досягла компромісу в питанні трудової міграції з третіх країн, лібералізуються умови працевлаштування трудових мігрантів. Поляки бачать реальну загрозу переїзду український трудових мігрантів до інших держав ЄС. Тому готують нові проекти, які допоможуть переконати українців залишитися саме в Польщі. Аналогічних заходів щодо лібералізації трудової міграції вживають Чехія, Угорщина і практично всі наші країни-сусіди. Це дуже великий виклик для України.

Якщо ми не спроможемося кардинально змінити ситуацію, наша економіка скоро може стати економікою без людей. І тоді вона приречена на падіння.

Хтось сказав, що люди шукають не роботу, а гідну оплату праці. Я б ще додав – і стабільність. Наразі цей вислів актуальний, як ніколи раніше. Коли розмір мінімальної заробітної плати зріс до 3200 грн., хоча ми й обережно до цього ставилися, з точки зору сьогоднішнього дня можна сказати, що це рішення було правильним. Потрібно було дати імпульс і сфері детінізації заробітної плати, і гідного ставлення до працюючих. Особливо з урахуванням того, що сьогодні ринок праці став реальним ринком, людина отримала можливість вибирати, залишитися їй на нинішній роботі, перейти на інше підприємство або взагалі виїхати працювати за кордон.

У 2018 році 25% зростання середньої заробітної плати - це вже результат боротьби роботодавців за кадри. Тому що при зростанні економіки менш ніж 3% роботодавець брав гроші з внутрішніх резервів, щоб утримати працівника. Але ринки наші, на жаль, не ростуть, продуктивність праці не збільшується. І єдиний шанс подальшого підвищення зарплат - активне зростання економіки.
За економічне лідерство йде постійна боротьба. Не лише нам - усім світовим економікам доводиться кожного дня стикатися з жорсткою конкуренцією, необхідністю швидкого розвитку та постійного коригування пріоритетів.

Наведу лише один, але дуже красномовний приклад. У Китаї понад 100 міст, населення яких перевищує 1 млн чоловік, і в кожному з них розвивається або промисловість, або видобуток природних копалин, або інформаційні технології. Один із регіонів, який включає кілька міст, має ВВП $ 2,6 трлн - більше, ніж в Італії.

Навіть визнаним світовим економічним лідерам нелегко конкурувати з у хорошому сенсі агресивними зростаючими економіками.
Тиск на українську економічну реальність міжнародних факторів, безумовно, посилиться, як я й казав, ще й тому, що 2019 – це рік пікових боргових навантажень на бюджет, у зв'язку із величезними виплатами за зовнішніми зобов'язаннями.
Скоріше за все, зусилля влади будуть спрямовані на те, щоб залатати прогалини у бюджеті та знайти фінансові ресурси для забезпечення успішного результату подвійних виборів.

Тож найбільшою загрозою упровадженню економічних реформ можуть стати передвиборчий популізм і відсутність реального реформування для зростання бізнесу й економіки.

Навряд чи хтось, крім нас з Вами, у цьому році системно перейматиметься стратегічними питаннями. Саме тому весь 2018 –й ми працювали над власною програмою, що має змінити ситуацію в українській економіці.

Ще чотири роки тому в Плані Модернізації України ми дали чіткі рецепти необхідних змін. Країні потрібна нова індустріалізація, масштабні проекти з обов'язковою локалізацією виробництва, переорієнтація публічних закупівель на власного виробника, доступні кредитні ресурси, ефективне Експортно-кредитне агентство, індустріальні парки, вільні економічні зони. Економіка Україна повинна мати ті стимули, якими сьогодні активно користуються наші сусіди.

Лише за цих умов ми зможемо дати українцям гідну оплату праці та стабільне майбутнє, І Маніфест роботодавців України є логічним продовженням цього масштабного документу з поправками на акценти сьогодення. У ньому ми виклали 12 «ЗА» українських роботодавців, ключові завдання для себе і тих, хто вважає, що нам по дорозі. Ми виходимо з Маніфестом роботодавців України у публічний простір, аби дати відповідь на виклики, які перед бізнесом ставить сьогодення і дуже турбулентний з усіх точок зору 2019 рік. Приєднуйтесь!

Впевнений, що спільно ми зможемо це зробити!