19
Березень

«Ввічливі люди» на Новій Пошті або Як не стати наступним

Автор  Дмитро Олійник, 19.03.2018

Те, що сталося минулої п’ятниці в офісах Нової пошти, набуло небувалого розголосу у суспільстві. Вже давно не спостерігав такої єдності в оцінках: компанію підтримали депутати, бізнес, урядовці, лідери громадської думки, журналісти, звичайні користувачі соцмереж.

Владі дають зрозуміти: ані бізнес-середовище, ані суспільство в цілому не готові миритися з тим, що силові структури замість боротьби з терористами та криміналітетом займаються тим, що «кошмарять» бізнес. В даному випадку – бізнес, який дає роботу 23 тисячам осіб, сплатив 2.3 мільярди гривень податків за минулий рік та сплачує 10 мільйонів щодня сьогодні.

Будь-які втручання такого рівня не лише вкрай негативно позначаються на інвестиційній привабливості країни в очах іноземних інвесторів, а й, перш за все, стають черговим сигналом для вітчизняних підприємців: наступним можеш стати саме ти, тож навіщо втілювати тут свої ідеї та вкладати свої гроші?

Відтік із країни як робітників, що шукають кращої долі за кордоном, так і інвесторів, що закривають свій бізнес, вже зараз йде катастрофічними темпами. І сумні випадки тиску на компанії з боку силовиків, вочевидь, не сприяють їх зниженню.

Федерація роботодавців постійно на всіх рівнях доносить до влади свою позицію: тиск на бізнес є неприпустимим, найнеобхідніші структурні реформи сьогодні - економічні свободи та захист приватної власності.

Питання безпеки бізнесу для усіх українських підприємців є питанням номер один.

Минулого року ми вже зробили перший крок на цьому шляху - наші експерти брали активну участь у розробці законопроекту «МаскиШоуСтоп ". На посилення цього Закону Федерація наполягає на законодавчому запровадженні персональної матеріальної та дисциплінарної відповідальності посадових осіб контролюючих органів, які порушують права бізнесу та перешкоджають його законній діяльності, та визначенні механізму відшкодування збитків. Тож чекаємо на приклади запровадження такої відповідальності вже сьогодні.

Окремо я би зробив акцент саме на репутаційних збитках, які особливо болісно відбиваються на компаніях, чиї цінні папери котируються на біржах.

Наступним кроком на шляху захисту бізнесу має стати створення Служби фінансових розслідувань - спеціалізованої аналітичної структури, яка зможе ефективно боротися з економічними злочинами. При цьому необхідно унеможливити дублювання її функцій ГПУ, СБУ та МВС. Адже поки СФР немає, силові структури здебільшого йдуть до бізнесу просто тому, що можуть це зробити. За грошима чи на замовлення конкурентів.

Силовики мають бути усунені від перевірок бізнесу, а Служба фінансових розслідувань – спиратися на сучасну аналітику, систему аналізу ризиків та інформаційні технології. Адже ввічливий та професійний фінансовий інспектор, вочевидь, ніяк не менш ефективний за людей зі зброєю та в масках.

Якщо цього не станеться, український бюджет зазнаватиме все більших фінансових, а українська держава - все більших «людських» втрат та зневіри з боку потенційних інвесторів.