14
Червень

Вісім відкритих питань роботодавців до Президента

Автор  Дмитро Олійник, 14.06.2019

Останнім часом багато хто намагається дати Президенту поради по розбудові держави. Серед усіх цих порад ми не побачили жодної, яка б докорінно змінила сучасну структуру економіки і вирішила ключові проблеми. Тому ми хотіли б  поставити ряд запитань новому очільнику держави, які, на наш погляд, є надважливими. Ось ці запитання:

1. Робочі місця. «Головна соціальна програма це робота». Рональд Рейган. Питання створення робочих місць є питанням №1 в кожній розвиненій країні. Навіть поляки бачать загрозу в том, що українські емігранти можуть переїхати до Німеччини заради вищих зарплат. Наскільки ключовим є питання робочих місць для вас? Якою ви бачите ефективну політику сприяння зайнятості?

2. Трудова міграція. Відсутність стратегії створення робочих місць призводить до еміграції. Зараз 6-7 млн українців працюють за кордоном. Третина працездатного населення. Питання трудової міграції стає питанням національної безпеки та існування держави. Як ви будете мотивувати людей залишатись в Україні і повертатись додому?

3. Облікова ставка НБУ складає 17,5%, а інфляція – 9%. Такий розрив між інфляцією та обліковою ставкою вбиває розвиток економіки, заморожує кредитування промислового сектору та сприяє фінансовим спекуляціям. Хоча в США і Європі основною функцією центрального банку є досягнення економічного зростання та максимальної зайнятості. Чи підтримуєте ви діючу політику Нацбанку як очільник держави?
 
 

4.Україна програє у конкуренції за іноземні інвестиції. В нас навіть нема інструментів, які давно використовують наші сусіди для їх залучення. Чи готові ви підтримати створення вільних-економічних зон, індустріальних парків щоб в Україну було цікаво інвестувати?

5. Експорт є потужним драйвером економічного розвитку в усіх країнах. На зеленій карті Європи Україна досі залишається чорною плямою, де немає експортно-кредитного агентства. Чи готові ви перефарбувати цю чорну пляму у зелений колір, сприяти реальному старту роботи ЕКА, яке могла б значно посилити позиції наших експортерів?

6. Україна бере в борг валюту під 9,75%, а гривню під 18% , а економіка росте всього до 3%. Зрозуміло, що так ми будуємо фінансову піраміду, яка неминуче призведе до дефолту. Чи є у вас альтернативні шляхи розвитку країни, які б знизили нашу залежність від кредитів?

7. Публічні закупівлі у всьому світі - потужний інструмент розвитку економіки і створення робочих місць. В Америці вони регулюються Buy American Act 1933, а в ЄС - директивами по держзакупівлях, якими держава стимулює розвиток внутрішнього виробництва. Чи будете ви дотримуватись політики стимулювання власного виробництва за допомогою публічних закупівель, як це робить Трамп?

8. За останні роки Україна підписала та збирається підписати низку угод про вільну торгівлю, зокрема з Туреччиною. В кожній угоді ми надто легко і за безцінь здавали наші національні інтереси. Чи готові ви піти на аудит цих угод для того щоб інтереси України відстояти?

Це перелік ключових питань. Кожне з них можна розкрити більш детально, але ми поки що зробили це дуже стисло, оскільки на даний момент хочемо лише задати вектор майбутньої дискусії між владою і роботодавцями. Якщо Президент до нас дослухається, то ми готові йому допомогти і надати наші пропозиції щодо того, як вирішити ці структурні проблеми держави.