02
Квітень

Усміхнена економіка Таїланду або Історія успіху, яку варто взяти за приклад

Автор  Дмитро Олійник, 02.04.2018

Таїланд називають «країною тисячі усмішок». І мені здається, не лише тому, що її мешканці завжди усміхнені та привітні. Економіка Таїланду також розвивається із усмішкою. Така собі усміхнена економіка з розміром ВВП у майже $ 438 мільярдів у 2017 році, що займає 27-е місце у світі. А ще кілька десятиліть тому аграрна екзотична держава здебільшого була відома у світі як постачальник екзотичних фруктів, рису та креветок.
Що ж сталося в країні такого, що сьогодні доля промисловості в Королівстві Таїланд складає понад 44%?!
За прикладом першої хвилі «азійських тигрів» - Південної Кореї, Сінгапуру, Гонконгу та Тайваню - уряд Таїланду взяв курс на залучення інвестицій та зменшення податкового навантаження на бізнес.
Для малого бізнесу з доходом у $ 5000 на рік – податок нульовий.Для великих профільних інвесторів - ціла система стимулів та сприяння продажам на власному ринку у 70 мільйонів населення.
І, звісно ж, курс на індустріалізацію. Уряд Таїланду розумів, що випустити власний тайський автомобіль буде важко, А от запросити світових лідерів автопрому – якраз те, що треба. Корпорація Mitsubishi – наберіть повітря - випустила в Таїланді майже 5 мільйонів машин, це 420 тис. автомобілів щороку! Постачають їх у 150 країн світу.
Toyota - 650 000 авто на рік. Nissan - 350 000 машин на рік. Honda - 350 000 на рік.
Mazda, Isuzu, Chevrolet і F-o-r-d ! А ще, як вишенька на тортик, Mercedes.
І тепер – увага! - мита та збори на імпорт автомобілів до Королівства Таїланд - від 100% до 300%!
Хочеш імпортувати – плати три ціни! Хочеш виробляти в країні – виробляй, а ми за кошти, що надходять до бюджету, ще й іпотеку для громадян організуємо довгострокову - 1,5 % річних!
Як результат, Королівство - один із світових лідерів із автовиробництва.
Електроніка, телевізори, холодильники, мікрохвильові печі, що не впаде в око, все вироблено в Таїланді.
Флот Королівства. На морі я не побачив жодного двигуна, не виготовленого в Таїланді!
Зайдіть на сайт нашої "Розетки", забийте у пошук "жорсткий диск" і ви побачите, що вироблений він у Таїланді. Виробник номер два. Близько 30 % світового ринку.
Не зважаючи на те, що аграрно-промислова країна стає все більш і більш промисловою, про сільське господарство тут не забувають. Навіть королівський двір, на знак того, що об'єднує аграрний сектор та промисловість, побудував консервний завод та переробляє залишки екзотичних фруктів.
Зайдіть до найближчого супермаркету та подивіться, хто виробляє консервовані ананаси. Дуже вірогідно, що цим виробником виявиться самеТаїланд.
Тому не дивно, що об'єм експорту за 2016 рік - $ 215 млрд., а імпорт значно менший - $194 млрд. Позитивне сальдо зовнішньо - торговельного балансу - більше $ 20 мільярдів.
Тому місцева грошова одиниця - бат – одна з найбільш стабільних. Золотовалютні запаси постійно збільшуються, а державний борг - зменшується. Ну не потрібні розумним людям кредити МВФ!
Аналізуючи кожну складову економіки Королівства Таїланд, постійно думаю, а що ж ми, в Україні?
Могли ж вони у тропіках сидіти під пальмою, їсти банани та креветки. Все, що дає природа, експортувати і жити - не тужити. Так ні - їм знадобилася власна переробна промисловість.
Усього за три десятиліття Королівство Таїланд зробило стрибок від аграрної до промислової економіки.
А ми, маючи такі компетенції та людей, що побудували літак "Мрія", двигуни для ракет, турбіни для електростанцій, що будемо робити? Ставати аграрною країною третього світу?
Нова індустріалізація – це те що може допомогти економіці країні та відродити її національну гідність.
Протягом багатьох років середній рівень безробіття в Таїланді є одним із найнижчих у світі. Теж саме можна сказати і про інфляцію.
Навіть за часів фінансової кризи Таїланд демонстрував одні з кращих показників. Стабільне зростання, постійний розвиток інфраструктури країни і політика залучення іноземного капіталу роблять Таїланд однією з найпривабливіших країн з точки зору ведення бізнесу. І тому все більше іноземних підприємств відкривають свої представництва та запускають виробництво на території Королівства.
А ми продовжуємо втрачати талановитих людей та інвесторів, що виводять свої гроші та відкривають бізнес у інших країнах.
Без швидких скоординованих дій, спрямованих на реіндустріалізацію, без сприяння приватним інвестиціям, без тотального перезавантаження податкової системи, майбутнє країни бачиться без усмішок. А так хочеться, щоб досвід «країни тисячі усмішок»– Таїланду - був реалізований в Україні. Так хочеться усміхатися. Усміхніться та дійте!