25
Червень

Щоб не було «за державу обидно» або Чому Україна має захищати чесних митників

Автор  Дмитро Олійник, 25.06.2018

З контрабандою боролися в усі часи та в усіх країнах. Можливо, саме тому Павло Вєрєщагін, митник, який сказав крилату фразу «Я мзду не беру, мне за державу обидно» став одним із улюблених народних кіногероїв.

Контрабандою в народі зазвичай називають ввезення товарів без сплати митних платежів. Останні кілька днів це слово в Україні лунає особливо часто. Посилення боротьби з цим явищем – дійсно на часі.

Адже країна, що воює, не може собі дозволити втрачати десятки мільярдів, які наразі просто «втікають крізь пальці» через ввезення товарів без сплати митних платежів. Але знекровлений бюджет – далеко не єдиний наслідок контрабанди.


Легальний бізнес і вітчизняні виробники зокрема вимушені працювати у неконкурентних умовах. На український ринок потрапляють небезпечні товари та продукція сумнівної якості. Контрабанда підриває основи вітчизняної економіки, безпеки й державності як такої.

Саме враховуючи все це, Федерація однозначно підтримує заявлені Урядом наміри щодо оголошення війни контрабанді, у тому числі і повернення кримінальної відповідальності за вчинення таких порушень.

Але при цьому ми наполягаємо на гарантіях того, що у запалі такої боротьби не постраждає український бізнес. Ми бачимо у ситуації, що склалася, можливі ризики тиску на нього. Але сподіваємося, що їх бачать й інші учасники процесу.

Федерація не збирається залишатися осторонь і постійно контролюватимемо ситуацію. Інструменти для цього в нас є.
Готові у будь-який час приймати ваші звернення та зробимо все, щоб жодне з них не лишилося без відповіді та реагування.

Прем'єр пообіцяв, що ситуація буде моніторитися, працюватиме спеціальна «гаряча» лінія, контакт з бізнесом буде постійним.
Ми прагнемо, щоб боротьба з контрабандою не звелася до пошуку мінімальних невідповідностей між вантажем та документом. Щоб зайва пара шкарпеток, метр тканини чи кілограмова різниця у вазі вантажу не призвели до черг на кордоні та до появи купи «папірців», що потім осядуть у архівах або, ще гірше, породять нову корупцію.

Ми виступаємо за аналітичний та ризикорієнтований підхід до визначення об'єктів посиленого контролю. Світ не стоїть на місці. І, на жаль, плодами прогресу користуються не лише законослухняні.

Способи та шляхи незаконного переміщення товарів стають все більш інтелектуальними і глибоко прихованими. Здебільшого їх неможливо виявити шляхом простої перевірки документів та звірки їх із вантажем контейнерів на кордоні. Адже мають місце і заниження вартості, і використання офшорів, і заміни кодів. Щоб боротися з такими порушеннями, необхідно виявляти та відслідковувати цілий ланцюжок переміщення товарів.

Необхідними елементами є і всеохоплююче запровадження РРО, і контроль за трансфертним ціноутворенням, і, нарешті, повернення до того, щоб боротьбою з транскордонними економічними злочинами займався спеціально уповноважений державний орган, як це є у всьому цивілізованому світі.

Я казав про це на зустрічі з Прем'єр-міністром і готовий це повторити знову – чесні митники потребують захисту держави.
Ми виступаємо за відродження Державної митної служби України.

Розуміємо, що силові структури в усі часи були учасниками цих процесів. Але ми хочемо, і про це також казав Прем'єр-міністр, щоб вже найближчим часом митники знову стали одним із стовпів державної безпеки. Митники, озброєні системами аналізу ризиків та постаудиту. Готові працювати з уповноваженими економічними операторами та новітніми транзитними системами. Роботу яких буде максимально прискорено ефективним функціонуванням «єдиного вікна». Які робитимуть все, щоб на пунктах пропуску не вишиковувались довгі черги вантажних автомобілів. Але водночас зможуть закрити українські кордони від небезпечних вантажів та дадуть вітчизняному бізнесу змогу працювати в умовах чесної конкуренції. Щоб ні мені, ні вам не було боляче за державу.

Сьогодні, у день професійного свята, щиро вітаю усіх митників, які з честю несуть покладені на них обов'язки. Впевнений, що Ви готові зробити усе від Вас залежне, щоб наша країна стала сильнішою та захистити її безпеку. А ми готові Вас у цьому підтримати. Хай щастить!