Блог Олійника Дмитра

Дмитро Олійник

Голова Ради ФРУ, голова спостережної ради ВАТ «Ветропак Гостомельський склозавод»

15
Квітень

У світовій економіці почався період "синхронного уповільнення" – вважають аналітики. Поки не йдеться про настання рецесії, однак темпи глобального економічного зростання знижуються.

На цьому тлі ще більш серйозними виглядають економічні та соціальні виклики, що постають перед Україною.

За підсумками 2018 року українська економіка зросла на 3,3% в реальному вимірі. Зростання спостерігається 12 кварталів поспіль. Начебто, ці цифри виглядають заспокійливо. Але ж, якщо проаналізувати їх з точки зору факторів росту та суті процесів у довгостроковому періоді, картинка суттєво зміниться.

23
Січнь

Вчора відбулося засідання Ради Федерації роботодавців України. Хочу подякувати кожному з його учасників та членів ФРУ за все, що ми спільно зробили у 2018 році. Він був наповнений подіями, зустрічами та змінами у економічному житті країни.

Перед нами багато викликів. На частину з них ми вже відповіли. Інша – залишається завданням на майбутнє.

Завдяки нашим зусиллям прийнято ініційований роботодавцями Закон про «єдине вікно» на митниці. Його позитивний вплив бізнес вже відчув. Зроблено серйозні кроки на шляху детінізації обігу підакцизних товарів. Стає більш прозорим користування надрами.

02
Листопад

Кілька днів збирався написати на одну із гострих тем місяця – про ціну на газ, електроенергію, вартість залізничних перевезень.

І зрозумів, що окремо не надам переваги жодній. Бо кожна з цих тем – лише один із аспектів, мабуть, головної проблеми нашої країни. Втрати трудового потенціалу.

З наступного року Чехія готова в два рази збільшити квоти на працевлаштування українців. За це давно виступали чеські роботодавці. А тепер отримали підтримку і з боку держави. Адже нестача робочої сили, за оцінками чеських експертів, щорічно приносить місцевому бізнесу збитки у розмірі 110 млрд крон. А ще кожен українець, який працює в Чехії за програмою Režim Ukrajina, відраховує одному чеському пенсіонеру 440 крон у рік.

І це – лише Чехія. Але ж країн, які з розкритими обіймами чекають на українських трудових мігрантів, набагато більше. Ще один приклад - без робочої сили з України Польща переживатиме економічну кризу, кажуть польські роботодавці.  Тож наші втрати людського капіталу…

26
Жовтень

Система поділу праці в сьогоднішньому світі є глобальною, ніхто не в змозі зупинити трудову міграцію. Але це не означає, що маємо опустити руки і дивитися, як наші здібні та працелюбні люди залишають країну.

Якщо раніше українці виїжджали за власної ініціативи та на власний ризик, то сьогодні їх вже цілеспрямовано шукають роботодавці інших країн. 4-5 років тому більшість наших співвітчизників працювали за кордоном нелегально. Сьогодні наші найближчі країни - сусіди (Угорщина, Польща, Словаччина, Чехія та навіть вже частково Німеччина) починають впроваджувати державні програми по залученню трудових ресурсів з України.

16
Липень

Про ініціативу Федерації роботодавців щодо створення Національної митної служби України сьогодні багато говорять та пишуть. На перший погляд, звучить дивно. Адже, здавалося б, за усіма стереотипами, що складалися не один рік, інтереси бізнесу й митниці не збігаються. Одні хочуть максимально зекономити при розмитненні товару, другі – максимально збільшити надходження до бюджету. Тобто наша ініціатива виглядає як пресловуте «бджоли проти меду».

Однак ті, хто був на нашій прес-конференції минулого вівторка і чув точки зору її учасників, вже не були здивовані.

25
Червень

З контрабандою боролися в усі часи та в усіх країнах. Можливо, саме тому Павло Вєрєщагін, митник, який сказав крилату фразу «Я мзду не беру, мне за державу обидно» став одним із улюблених народних кіногероїв.

Контрабандою в народі зазвичай називають ввезення товарів без сплати митних платежів. Останні кілька днів це слово в Україні лунає особливо часто. Посилення боротьби з цим явищем – дійсно на часі.

Адже країна, що воює, не може собі дозволити втрачати десятки мільярдів, які наразі просто «втікають крізь пальці» через ввезення товарів без сплати митних платежів. Але знекровлений бюджет – далеко не єдиний наслідок контрабанди.

16
Травень

Дім, де лагодять серця

Автор Дмитро Олійник, 16.05.2018

Сьогодні під час візиту Прем‘єр-міністра до Центру дитячої кардіології та кардіохірургії я знову відвідав місце, де живе надія. Як голова опікунської ради центру я часто тут буваю, однак не перестаю дивуватися професійності та людяності команди, яка тут працює.
В Україні щороку народжується понад 5 тисяч дітей з проблемами серця. Багатьом із них операцію необхідно робити ще у перші години життя. І саме тут їм надають всю необхідну допомогу, а їх батькам – підтримку.
Лікаріцентру на весь світ відомі надскладними операціями. За їх кількістю та складністю він на першому місці в Європі серед дитячих кардіоклінік. Керує закладом професійний хірург Ілля Ємець. Саме він першим в Україні провів радикальну корекцію вади серця одномісячному пацієнтові. Його команда дійсно вражає. Ці люди, без перебільшень та алегорій, тримають у руках маленькі серця та життя.
Їх професійні…

02
Квітень

Таїланд називають «країною тисячі усмішок». І мені здається, не лише тому, що її мешканці завжди усміхнені та привітні. Економіка Таїланду також розвивається із усмішкою. Така собі усміхнена економіка з розміром ВВП у майже $ 438 мільярдів у 2017 році, що займає 27-е місце у світі. А ще кілька десятиліть тому аграрна екзотична держава здебільшого була відома у світі як постачальник екзотичних фруктів, рису та креветок.
Що ж сталося в країні такого, що сьогодні доля промисловості в Королівстві Таїланд складає понад 44%?!
За прикладом першої хвилі «азійських тигрів» - Південної Кореї, Сінгапуру, Гонконгу та Тайваню - уряд Таїланду взяв курс на залучення інвестицій та зменшення податкового навантаження на бізнес.
Для малого бізнесу з доходом у $ 5000 на рік – податок нульовий.Для великих профільних інвесторів - ціла система стимулів та сприяння продажам на власному ринку у 70 мільйонів населення.
І, звісно ж, курс на індустріалізацію. Уряд Таїланду розумів, що випустити…

19
Березень

Те, що сталося минулої п’ятниці в офісах Нової пошти, набуло небувалого розголосу у суспільстві. Вже давно не спостерігав такої єдності в оцінках: компанію підтримали депутати, бізнес, урядовці, лідери громадської думки, журналісти, звичайні користувачі соцмереж.

Владі дають зрозуміти: ані бізнес-середовище, ані суспільство в цілому не готові миритися з тим, що силові структури замість боротьби з терористами та криміналітетом займаються тим, що «кошмарять» бізнес. В даному випадку – бізнес, який дає роботу 23 тисячам осіб, сплатив 2.3 мільярди гривень податків за минулий рік та сплачує 10 мільйонів щодня сьогодні.

Будь-які втручання такого рівня не лише вкрай негативно позначаються на інвестиційній привабливості країни в очах іноземних інвесторів, а й, перш за все, стають черговим сигналом для вітчизняних підприємців: наступним можеш стати саме ти, тож навіщо втілювати тут свої ідеї та вкладати свої гроші?

Відтік із країни як робітників, що шукають кращої долі за кордоном, так і інвесторів, що закривають свій бізнес, вже…

23
Лютий

Кажуть, що немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Ситуація, що склалася навколо заборони грального бізнесу в Україні  в 2009 році, на мій погляд, яскраво доводить влучність цього вислову.

Нагадаю, майже 9 років тому Верховна рада прийняла Закон про заборону грального бізнесу в Україні. Таке рішення народні обранці пояснили турботою про добробут співгромадян і суспільну мораль. Заборона не була остаточною – Кабінету міністрів доручалося протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим законом розробити і внести на розгляд Верховної ради законопроект про діяльність з організації та проведення азартних ігор у спеціально відведених для цього гральних зонах. Але зроблено цього так і не було.

Минуло вже майже 9 років і гральний бізнес в Україні продовжує функціонувати в найгіршому з можливих варіантів – формально ніким неконтрольований, а неформально – у вигляді джерела брудних прибутків для тих, хто при владі та «в долі», Він не приносить легальних грошей в бюджет, але несе горе та зубожіння українським…