ФРУ надала Уряду свої пропозиції як врятувати митне «єдине вікно» Фото: ФРУ
26.01.2018

ФРУ надала Уряду свої пропозиції як врятувати митне «єдине вікно»

Пропозиції Федерація роботодавців України спрямовані на зменшення ризиків, пов'язаних з вимогою обов'язкового використання системи «єдиного вікна» для оформлення товарів на кордоні

Відповідно до постанови Кабміну, вже з 1 лютого всі види контролю на пунктах пропуску мають здійснюватися за допомогою ІТ- системи митниці – так званого «єдиного вікна». Тобто, підприємства мають готувати та подавати необхідні документи лише один раз в електронному вигляді. Для цього їм необхідно надіслати електронне повідомлення та скановані копії документів з електронним цифровим підписом для здійснення відповідного виду контролю.

Нововведення, безумовно є прогресивним та довгоочікуваним. Однак проблема у тому, що суміжні з митницею контролюючі служби (санітарно-епідеміологічний, ветеринарно-санітарний, фітосанітарний, екологічний, радіологічний контроль) станом на 1 лютого до роботи у режимі «єдиного вікна» не готові, переконані в Митному комітеті ФРУ.

В деяких із служб банально не вистачає кадрів, інші скаржаться на нестачу техніки або застаріле обладнання. Є й ті, хто досі працює в Exсel, у ручному режимі.

Представники бізнесу, які випробували «єдине вікно», ще наприкінці 2017 розповідають: в системі є проблеми. Зокрема, обробка запитів лише одним працівником служб контролю може тривати до чотирьох годин, а «ніжками» (тобто, оббігати всі служби з документами) в деяких випадках виходить швидше, ніж якщо скористатить «єдиним вікном».

За інформацією ДФС на сьогодні до системи «єдиного вікна» підключено лише 40% місць митного оформлення. Вони забезпечують оформлення через «єдине вікно» тільки 20% митних декларацій. А найбільш навантажені Київська міська та Київська (обласна) митниці – всього 4% та 15% відповідно.

Тож реалізація «єдиного вікна» з 1 лютого 2018 може стати причиною значних затримок та черг на кордоні.

Заступник директора департаменту ФРУ з економічної політики Ігор Муратов, якого включено до робочої групи Мінфіну, розповів, що саме пропонує зробити наразі Митний комітет ФРУ з тим, щоб зменшити ризики нововведення.

Запропоновано скасувати обов'язкове оформлення через «єдине вікно» товарів, що вивозяться з України чи переміщуються транзитом. А також товарів, які імпортуються в Україну та оформлюються митниками в пунктах пропуску через державний кордон. Товари, які ввозять в Україну громадяни, також запропоновано поки що оформляти поза «єдиним вікном».

Ще в ФРУ пропонують скасувати вимогу щодо обов'язкового проведення санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного та фітосанітарного контролю товарів, що вивозяться з України. Необхідно переглянути Перелік документів для подачі контролюючому органові, щоб завершити відповідний вид контролю та максимально скоротити його. Зокрема, за рахунок документів, які для одних і тих же товарів вимагаються, щоб пройти декілька видів контролю.

Однак, навіть термінова реалізація пропозицій, наданих ФРУ, не забезпечить готовності 60% місць митного оформлення, які досі не підключені до системи «єдиного вікна», з 1 лютого здійснювати оформлення 100% митних декларацій з використанням цієї системи.

Федерація роботодавців України закликала почути думку бізнесу та зважено підійти до впровадження новації. Наскільки нам відомо, внаслідок звернення ФРУ, Урядом терміново розробляються відповідні зміни, які мають бути ухвалені ще до 1 лютого.

Схожі новини

всі новини