ФРУ: держава повинна створити систему миттєвого реагування на порушення прав інвесторів Фото: ФРУ
18.01.2018

ФРУ: держава повинна створити систему миттєвого реагування на порушення прав інвесторів

Київ, 18 січня 2018 року. Сьогодні в Федерації роботодавців України відбулася прес-конференція, присвячена розв'язанню наболілої проблеми протидії діям новітніх шантажистів вітчизняного бізнесу.

Вже третій рік поспіль чимало підприємств в Україні зазнають атак з боку «громадської організації» зі звучною назвою. Схема її «роботи» у більшості випадків одна. Спочатку «організація» письмово або усно звертається до підприємства із заявою-запитом «про підтримку захисту України та усунення економічних ризиків для підприємства», пропонуючи в тому числі «організацію та проведення ексклюзивних судових процесів в міжнародних судах для заходів по відшкодуванню збитків, нанесених підприємству». При цьому, дуже часто «заява» супроводжується рахунком-фактурою на певну суму.

Після відмови підприємства «організація» звертається з «антикорупційними передсудовими» заявами про нібито протизаконну діяльність службових осіб компаній до державних органів України та інших країн. Органи реагують на «звернення», як це і належить згідно чинного законодавства. В результаті такої реакції зупиняється діяльність підприємств, згортаються їх інвестиційні плани, блокуються вітчизняний експорт, створення нових промислових потужностей та робочих місць.

Показово, що в якості об'єктів для своїх «атак» «організація» обирає успішні підприємства, які вкладають чималі інвестиції у створення в Україні нових робочих місць та промислових потужностей, прибутково ведуть зовнішньоекономічну діяльність.

Наприклад, після відмови ПАТ «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» (завод забезпечує роботою більше 850 працівників,сплачує більше 100 млн грн. податків до держбюджету) за зверненням «громадської організації» відносно службових осіб підприємства Нацполіцією порушено кримінальне провадження по факту начебто незаконного заволодіння майном підприємства. Як зауважив у цьому зв'язку адвокат, к.ю.н. Микола Павленко, який захищає інтереси цього підприємства, визиває подив той факт, правоохоронці довірилися організації, в якій крім гучної назви та схильності до розсилки чисельних гучних «антикорупційних заяв» з вражаючою атрибутикою, більше нічого немає.

А ось вже цьогорічний приклад. 5 січня 2018 року компанією Wilmar International (Республіка Сінгапур) було отримано поштою позов «громадської організації» до Індонезійської асоціації пальмових олій, Комісії з ліквідації корупції, компанії «Wilmar International» та Комісії з цінних паперів США, поданий до Вищого суду Джакарти (Республіка Індонезія).

У позові «організація» висловлює власні необгрунтовані припущення щодо нібито незаконного характеру діяльності компанії Wilmar International та вимагає від неї $120 тис. начебто за проведення проти неї «антикорупційного розслідування». Wilmar International є засновником ТОВ «Дельта Вілмар СНД», яка входить в ТОП-5 найбільших експортерів рослинної олії за підсумкам 2016 року. З початку діяльності в Україні (2004 рік) «Дельта Вілмар СНД» вклала у створення переробних та перевантажувальних комплексів в Україні понад $250 млн, забезпечила роботою понад 700 працівників. Внаслідок дій Фонду підприємство тимчасово призупинило реалізацію нового інвестпроекту в Україні вартістю $150 млн. Коментуючи ці події, голова правління ради директорів «Дельта Вілмар СНД» Дхруба Чаран Панда виказав подив, чому Мін'юст зареєстрував таку «організацію». Адже в інших країнах йому з діями подібних «громадських діячів по боротьбі з корупцією» зустрічатися не доводилося.

Звичайно, підприємства звернулися до державних органів з вимогою покласти край новітнім шантажистам. Тим більше, що відповідно до офіційного листа Міністерства юстиції України, ця «організація», цитуємо, «для представництва інтересів держави Україна в закордонних юрисдикційних органах не залучалась». На 23 січня у Господарському апеляційному суді Києва заплановано розгляд відповідної скарги «Дельта Вілмар СНД» про захист ділової репутації. Крім того, за зверненням цієї компанії столичною поліцією відкрито кримінальне провадження про вчинення службовими особами «організації» правопорушення, пов'язаного з присвоєнням владних повноважень (ст.353 Кримінального кодексу України). ПАТ «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» включено до цього провадження в якості потерпілого.

«Питання полягає не в одному прикладі, а розв'язанні системної проблеми, яку треба терміново розв'язувати на державному рівні, - зауважив Генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов. – В Україні зареєстровано понад 70 тис. громадських організацій – більше, ніж фермерських господарств. Неважко собі уявити, що буде, якщо такі організації вчинять відносно інвесторів такі ж самі дії. Адже вищі державні чиновники дуже полюбляють малювати картинку найпривабливіших умов для залучення інвестицій в Україну. Але коли трапляються випадки, як у «Дельта Вілмар СНД», «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» та інших, держава виявляється безсилою.

Відповідаючи на уточнююче запитання інформаційного агентства «Інтерфакс- Україна», Руслан Іллічов підкреслив, що ФРУ вимагає від держави створення системи швидкого реагування на випадки порушення прав інвесторів. Мається на увазі миттєве підключення профільних міністерств, правоохоронних органів, дипломатичних установ України за кордоном для реагування на звернення суб'єктів господарювання, які вкладають в Україну чималі кошти, а тому й сподіваються, що їх інвестиції будуть захищені саме державою.

Наразі ж цю функцію перебрала Федерація роботодавців України як найбільше та найвпливовіше об'єднання українського бізнесу. ФРУ реагуючи на звернення постраждалих підприємств, звернулася до Президента України, Прем'єр-Міністра України, керівників міністерств, послів України низки країн з проханням зробити все належне, припинити тиск на підприємства з боку «організації» з гучною назвою.

6 грудня, після виступу Генерального директора Федерації Руслана Іллічова на засіданні Уряду, Прем'єр-Міністр України Володимир Гройсман дав відповідне доручення міністрам юстиції та внутрішніх справ (див. Рейдерські атаки на підприємства під виглядом діяльності «громадських організацій»).

Федерація роботодавців України знову звертатиметься до державних органів України з вимогою негайно покласти край «діяльності» таких «організацій». Цьому процесу ми надаємо максимально публічний характер, незважаючи на прямі загрози «розквитатися» з нами з боку «громадських борців з корупцією», відзначалося під час прес-конференції.

!!! До уваги інвесторів, що стали об'єктом «атак» з боку «громадських організацій»! ФРУ пропонує вам наступний порядок дій:
1. Негайно звернутися із заявою до Федерації роботодавців України. Номер телефону «гарячої лінії» Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності ФРУ: 044-251-70-30.
2. Негайно звернутися до Національної поліції з заявою про вчинення службовими особами «громадської організації» правопорушення, пов'язаного з присвоєнням владних повноважень (ст.353 Кримінального кодексу України), що виражається в надсиланні антикорупційних запитів тощо.

Схожі новини

всі новини