Федерація разом з Мінюстом та Радою бізнес-омбудсмена  відпрацьовують механізм відшкодування шкоди, завданої бізнесу протиправними діями правоохоронців
18.07.2018

Федерація разом з Мінюстом та Радою бізнес-омбудсмена відпрацьовують механізм відшкодування шкоди, завданої бізнесу протиправними діями правоохоронців

За ініціативи ФРУ стартувала кампанія з внесення змін до законодавства, аби визначити реальний механізм відшкодування шкоди, завданої бізнесу протиправними діями органів досудового розслідування. На цьому сьогодні на засіданні Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності Федерації наголосив Володимир Цибульский, заступник Голови Ради ФРУ, генеральний директор ПАТ «СКФ Україна». Незабаром буде створено робочу групу експертів Федерації, яка за підтримки Мінюсту, Ради бізнес-омбудсмена, провідних адвокатів та фахівців кримінального процесуального права буде розробляти відповідний законопроект.
Як відомо, 5 липня до порядку денного Верховної Ради України було внесено законопроект №8490 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» («Маски-шоу Стоп»-2). Законопроект надає право суб'єктам господарювання та іншим особам, права та інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, оскаржувати дії, рішення або бездіяльність прокурорів та слідчих до суду. Відповідна ухвала слідчого судді є підставою для проведення службового розслідування та вирішення питання щодо притягнення винних осіб до відповідальності. Збитки, нанесені суб'єкту господарювання внаслідок дій, рішень або бездіяльності прокурорів та слідчих, відшкодовуються державою, яка може застосовувати право зворотної вимоги до винних осіб у разі встановлення в їх діях складу не лише кримінального правопорушення, а й за наявності ознак дисциплінарного проступку.
Презентуючи законопроект на засіданні Комітету, заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Олена Сукманова зазначила, що головною його метою є перехід від колективної до персональної відповідальності недобросовісних правоохоронців. Причому, не тільки у випадках кримінальних правопорушень, а й дисциплінарних проступків з їхнього боку. На думку Ярослава Грегірчака, заступника бізнес-омбудсмена України, необхідність появи цього законопроекту обумовлена в тому числі і незадовільним виконанням Закону «Маски-шоу Стоп-1». В якості прикладу він навів ось таку статистику. В період з 7 грудня 2017 р. (тоді набув чинності відповідний закон) до 31 травня 2018 р. слідчими суддями розглянуто майже 39 тис. клопотань слідчих та прокурорів про проведення обшуків. При цьому в порушення вимог Закону «Маски-шоу Стоп-1» лише у понад 60% випадків розгляд фіксувався технічними засобами (цього року – тільки аудіозапис). На засіданні Комітету адвокатами також було наведено статистику, яка свідчить, що на винесення ухвали про проведення обшуку слідчі судді у середньому витрачають 10-15 секунд! Про яку об'єктивність у такому випадку можна говорити!
Під час дискусії під час засідання Комітету покладення обов'язку відшкодування шкоди на працівника правоохоронного органу в порядку регресу згідно законопроекту №8490 було загалом визнано правильним кроком. Але при цьому йшлося про те, що Закон «Маски-шоу Стоп-2», у разі його прийняття, не вирішить проблем, що пов'язані із тиском на бізнес зі сторони правоохоронних органів. Адже діюче законодавство начебто вже передбачає порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові органами досудового розслідування, але на практиці правоохоронці та суди його не дотримуються. «В цьому сенсі дуже слушною, на мій погляд, є пропозиція директора агрохолдінгу «Астарта- Київ» з юридичних питань Лілії Тімакіної про створення кваліфікаційної комісії для правоохоронців, а також проведення найближчим часом Федерацією круглого столу з залученням представників Верховного суду, Вищої ради правосуддя та інших зацікавлених структур щодо ситуації, яка склалася з винесенням ухвал слідчими суддями», - коментує хід засідання Олег Вачаєв, заступник керівника Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності Федерації роботодавців України.
Під час засідання Комітету також було висунуто чимало пропозицій щодо визначення реального механізму відшкодування шкоди, завданої суб'єктам господарювання протиправними діями службових осіб органів досудового слідства, оперативно-розшукової діяльності, органів прокуратури. Участь у дискусії взяли провідні адвокати: Віталій Павленко, адвокат, голова адвокатського об'єднання "Павленко і Сергійчик», Ярослав Романчук, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON, Євген Петренко, адвокат, партнер Міжнародного правового центру EUCON, Олександр Сидоренко, керуючий партнер юридичної компанії Alexandrov&Partners, Юрій Бауман, адвокат, партнер адвокатського об'єднання «Бауман Кондратюк» та інші. Своїми пропозиціями поділилися представники суб'єктів господарювання, які в той чи інший спосіб зазнали «атак» правоохоронців: Ірина Ремесленник, віце-президент ТОВ "Текстиль-Контакт» з юридичних питань, директор ТОВ «ОМОКС» Олексій Кулагін, Руслан Дубас, заступник директора NEMIROFF Vodka Company з юридичних питань.
Увага! Свої пропозиції щодо законодавчого визначення механізму відшкодування шкоди, завданої бізнесу протиправними діями органів досудового розслідування прохання в електронному вигляді надсилати до ФРУ. Контакті особи – Наталія Гостєва, директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , тел. (044) 251-70-21, Олег Вачаєв, заступник керівника Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності ФРУ, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , тел. (044) 251-70-30.