Експерти ФРУ вивчають досвід кваліфікаційних агентств Франції та Португалії Фото: ФРУ
08.11.2017

Експерти ФРУ вивчають досвід кваліфікаційних агентств Франції та Португалії

Експерти Федерації роботодавців України спільно з представниками Міністерства освіти і науки, Міністерства соціальної політики та Федерації профспілок України знайомляться з досвідом кваліфікаційних агентств Франції і Португалії.

Нагадаємо, що Новий закон України «Про освіту» передбачає утворення у наступному році Національного агентства кваліфікацій як уповноваженого органу у сфері кваліфікацій. Цей орган, зокрема, створюється за участю організацій роботодавців. Отже метою робочого візиту є вивчення досвіду реформування системи кваліфікацій цих країн, а також підготовка спільних з соціальними партнерами пропозицій щодо утворення та функціонування Нацагентства в Україні.

У Франції з 2002 року функціонує Національна комісія професійних кваліфікацій, до складу якої входять представники міністерств, а також найбільших репрезентативних організацій роботодавців та організацій профспілок на національному рівні. З 2014 року Франція переглядає систему підготовки кадрів аби забезпечити кращу відповідність кваліфікацій потребам ринку праці. За новим законом усі кваліфікації, включаючи дипломи про вищу освіту, мають розроблятися на основі моніторингу ринку праці та у діалозі із соціальними партнерами. При цьому ключову роль у формуванні вимог до кваліфікацій відіграють галузеві організації роботодавців (галузеві ради). Тобто, навчальні заклади Франції повинні інтегрувати свої навчальні плани до реальних потреб французького ринку праці та, відповідно, французького бізнесу. В результаті роботодавці Франції отримали змогу контролювати відповідність вищої освіти своїм потребам.

«Ми кардинально змінюємо парадигму функціонування системи освіти та підготовки кадрів у країні. Оцінюємо в першу чергу не диплом, не обсяг знань, не кількість вивчених предметів, а інтеграцію спеціалізації фахівця та його навичок до потреб ринку праці», - пояснює позицію французьких роботодавців представник найбільшої організації роботодавців Франції MEDEF пані Сандрін Явело.

Крім того, цікавим є практика фінансування професійної підготовки та підвищення кваліфікації працівників. Вона забезпечується за рахунок обов'язкової сплати роботодавцями від 1,62% до 3,5% фонду оплати праці до спеціального фонду (цей показник щорічно може регулюватися урядом Франції).

«У Франції чітко розділена система виплат по безробіттю та система підвищення кваліфікацій, отримання нових навичок і нових спеціальностей. Роботодавець має право складати власні плани підвищення кваліфікацій на підприємстві, і, що головне, - має потім право на використання коштів відповідного фонду для оплати витрат на підвищення кваліфікації власного працівника. Тобто, роботодавці Франції не просто платять збір до спеціального фонду, а мають змогу розпоряджатися власними коштами», - коментує генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов.

Під час зустрічі представників ФРУ і MEDEF було досягнуто домовленості про співпрацю у питаннях обміну досвідом щодо участі роботодавців у підготовці кадрів, як на національному рівні, так і на рівні конкретних галузей та підприємств, а також у розбудові мережі галузевих рад. Відповідна зустріч може відбутися вже на початку наступного року.

Робоча поїздка експертів ФРУ триватиме до 10 листопада.

Схожі новини

всі новини