Українські публічні закупівлі повинні працювати на вітчизняного виробника Фото:Укрінформ
23.02.2018

Українські публічні закупівлі повинні працювати на вітчизняного виробника

Під час зустрічі Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з представниками бізнесу в Сумах Генеральний директор Федерації роботодавців Руслан Іллічов та заступник Голови Ради ФРУ Григорій Дашутін презентували позицію Федерації щодо можливих інструментів підтримки вітчизняних виробників. Зокрема йшлося про участь у публічних закупівлях.

Григорій Дашутін зазначив, що сьогодні 400 млрд. грн публічних закупівель та закупівель держмонополій, особливо в системі створення інфраструктурних проектів – це найбільш перспективний ринок для вітчизняних машинобудівників на найближчі 3-5 років. Адже вони можуть на 80 відсотків закрити технічні потреби збільшення видобування газу, модернізації «Укрзалізниці», ЖКГ, «Енергоатому» та «Укргідроенерго». Але вітчизняним машинобудівникам заважає працювати те, що дуже мало хто з них сьогодні має обігові кошти, які б дозволили вчасно запустити таке виробництво. Вони практично не бачать детальних інвестиційно-виробничих планів державних монополій щодо капіталовкладень.

«Наші машинобудівники бачать конкретні техзавдання за три-чотири тижні до початку проведення тендерів. Звичайно, за цей короткий термін практично неможливо знайти закордонних постачальників, провести відповідну підготовку. Це не дозволяє вчасно підготуватися до тендерів. Як приклад, коли тендер на постачання трамваїв для Києва виграли поляки, це сталося лише тому, що вони мали вже готову продукцію. Ми часто програємо тендери іноземцям, тому що вони мають дешевші фінансові ресурси, більший обсяг виробництва, підтримку експортно-кредитних агентств, частина виробництва знаходиться у вільних економічних зонах, що дозволяє їм вигравати в ціновій конкуренції» - сказав Гендиректор ФРУ Руслан Іллічов.

Резюмуючи сказане, він додав, що сьогодні вітчизняним виробникам необхідні інструменти підтримки збоку держави. Уряд спільно з Верховною Радою мають доопрацювати законопроект 7206 «Купуй українське», який надаватиме цінову перевагу вітчизняним виробникам під час публічних закупівель. Сьогодні ніщо не заважає українським підприємствам укладати рамкові угоди з держмонополіями, але для цього  останні мають оприлюднити свої плани на найближчі 3-5 років та узгодити їх із машинобудівниками, які зможуть відповідно знайти під ці плани ресурси.

Глава Уряду підкреслив, що відкритий для бізнесу і готовий підтримати будь-які ініціативи на його благо, які не несуть корупційних ризиків. Він зазначив, що законопроект 7206 є складним, однак потрібно шукати механізм, який дозволить знайти рішення, яке задовольнить усі сторони, що наразі дискутують навколо «Купуй українське». Володимир Гройсман також дав доручення провести нараду за участі ФРУ та Національного комітету з промислового розвитку з представниками держмонополій на предмет розгляду можливостей укладання рамкових угод та довгострокових контрактів з українськими виробниками.