Надра - це конкурентна перевага країни і важливо її не втратити. Засідання Комітету ФРУ з надрокористування
12.04.2018

Надра - це конкурентна перевага країни і важливо її не втратити. Засідання Комітету ФРУ з надрокористування

Федерація роботодавців запросила представників бізнесу, профільних асоціацій та органів виконавчої влади для обговорення та формування спільних ініціатив із вирішення нагальних проблем у сфері користування надрами. І справжній аншлаг за засіданні Комітету з надрокористування ФРУ став ще одним підтвердженням того, що ця тема є вкрай важливою для підприємців.
«Чому такий великий інтерес до надрокористування? На жаль, мало хто сьогодні в державі розуміє, що надра - це конкурентна перевага країни. Навіть не сільськогосподарська, не енергетична, не транспортна галузі, а саме надра - це те, що дає таку перевагу», - зазначив голова Комітету ФРУ з надрокористування Валентин Шеветовський. Лише один із наочних прикладів – літій. «Відхід від вуглеводнів, перехід на електричну енергію, електромобілі, основа виробництва у цій сфері - літієві акумулятори. І величезні запаси літію дозволяють в Україні побудувати не те що заводи, а цілі кластери. Жодна з галузей такої переваги дати не може. І це тільки один приклад. Саме тому такий колосальний інтерес до теми і розуміння глибини проблеми у бізнеса, у надрокористувачів».

Взаємодія між зацікавленими стейкхолдерами як з боку бізнесу, так і влади в минулому та поточному році довела свою ефективність. Урядом та парламентом було прийнято низку позитивних для бізнесу рішень з усунення найбільш гострих проблем.
Наприклад, завдяки спільній узгодженій позиції Федерації та провідних профільних асоціацій надрокористувачів було скасовано одіозну норму щодо повторної державної експертизи та оцінки запасів родовищ корисних копалин кожні 5 років, незалежно від зміни кількісних показників запасів. Такі процедури були дуже довгими і обтяжливими для підприємств.
Також було запроваджено перехідний період для виконання надрокористувачами вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Надрокористувач повинен внести до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає такій оцінці, до 18 червня 2018 року. Саму ж оцінку він зобов'язаний здійснити протягом 6 місяців після отримання дозволу. Це дає можливість суб'єктам господарювання не зупиняти процедури отримання спеціальних дозволів на користування надрами та після їх отримання відразу розпочати господарську діяльність, створювати робочі місця і сплачувати податки.

Прийняті зміни передбачають скасування плати за продовження дії спецдозволів на користування надрами та плати за приріст запасів корисних копалин при продовженні дії цих дозволів.

Проте попереду ще багато роботи. Під час сьогоднішнього засідання Комітету ФРУ його учасники ставили представникам держорганів багато гострих питань. Зокрема, йшлося про те, що необхідно не лише встановити перехідний період оцінки впливу на довкілля, а й значно скоротити терміни виконання цієї процедури. З відповідними пропозиціями вирішено звернутись до Уряду та Мінприроди.

Ще одним болючим питанням є необхідність скорочення та збалансування повноважень обласних рад із погодження надання спеціальних дозволів на користування надрами на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Учасники засідання неодноразово підкреслювали, що наразі – це одна з найбільших корупційних складових у галузі. Стосовно цього питання вирішено підготувати законодавчі пропозиції та звернутись до КМУ і Верховної Ради України.
Було підтримано пропозицію щодо запровадження продажу спеціальних дозволів на користування надр на нафтогазові родовища для нових ділянок виключно через аукціони, залишивши при цьому можливість отримання спецдозволів без аукціонів для інших корисних копалин.

Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Роман Опімах наголосив, що відкриті та прозорі аукціони є запорукою розвитку газовидобувної індустрії та досягнення енергонезалежності. "У нас є всі підстави заявляти, що цьогоріч обсяги газовидобутку зростуть щонайменше на 7%. Але важливою умовою для цього є проведення відкритих торгів на нові ділянки", - сказав він.

Також вирішено звернутись до Прем'єр-міністра України з пропозиціями щодо невідкладного врегулювання ситуації та розблокування процедур надання спеціальних дозволів на користування надрами, підготовки та проведення аукціонів з продажу таких дозволів, запровадження он-лайн системи реєстрації та моніторингу проходження розгляду заяв надрокористувачів Держгеонадрами.
Роботодавці сподіваються, що в поточному році збережеться достатній рівень взаєморозуміння і співпраці профільних асоціацій з органами виконавчої влади для підготовки і реалізації наступних кроків для покращення бізнес-клімату у сфері користування надрами.

Схожі новини

всі новини