Митний комітет ФРУ підбив підсумки роботи у 2018 - рік видався плідним
17.12.2018

Митний комітет ФРУ підбив підсумки роботи у 2018 - рік видався плідним

Відкриваючи засідання, голова Митного Комітету ФРУ, Президент Української асоціації кераміки Сергій Войтенко зазначив, що рік, який минає, приніс серйозні позитивні зрушення для бізнесу в удосконаленні митних процедур та регулюванні ЗЕД. Йдеться про вступ у дію Закону про «єдине вікно» на митниці, одним із ініціаторів якого була Федерація роботодавців, а її експерти – серед ключових співавторів Закону.
Перший заступник голови Комітету, екс-голова Державної митної служби України Анатолій Макаренко сказав, що, навіть якби єдиним результатом роботи Комітету був Закон про «єдине вікно», вже було б можна сказати, що він свою функцію виконав. Адже, на жаль, сьогодні в Україні дуже мало продуктивних дорадчих органів. «Тому я вважаю, що ініціатива щодо створення Митного комітету ФРУ була дуже вчасною і ми зробимо все, щоб наступного року його робота була ще більш динамічною. І, користуючись важелями та авторитетом Федерації, докладемо максимальних зусиль для організації нормальних умов роботи бізнесу в країні», - додав він. Анатолій Макаренко також зазначив, що надзвичайно важливою є ініціатива Федерації та особисто Голови Ради ФРУ щодо створення Національної митної служби України.
«Коли ми у цьому самому залі виступали з цією ініціативою, ми всі були впевнені, що Національна митна служба може бути створена до кінця року. На жаль, країна поки що продовжує втрачати час та кваліфікованих митних фахівців. Але я впевнений, що Національну митну службу України буде створено найближчим часом. Адже це питання економічної безпеки країни», - переконаний Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник.
Водночас, учасники засідання відзначили, що протягом року вдалося змінити кут зору на виокремлення Митної служби з системи фіскальних органів. Як на національному, так і на міжнародному рівні.
Що ж до Закону про «єдине вікно» на митниці, Сергій Войтенко підкреслив, що підприємці вже відзначають позитивні наслідки його дії і це – головна оцінка роботи фахівців Комітету та Федерації, зокрема, співавтора документу Ігоря Муратова, у митній сфері.
Однак, як і будь-який новий інструмент, він ще містить низку правових прогалин. Це стосується, наприклад, товарів, які можуть бути сировиною та одночасно відходами. Тому необхідно оптимізувати роботу причетних міністерств та ЦОВВ у напрямку видачі дозвільних документів.
Учасники Комітету обговорили низку проблемних питань, які виникають у членів Федерації роботодавців при митному контролі та оформленні. Представники ДФС надали відповіді та коментарі, досягнуто порозуміння щодо вирішення питань у правовому полі.
Також одним із ключових питань стало обговорення змін до Митного кодексу, які регулюють переміщення через митний кордон товарів, що містять об'єкти права інтелектуальної власності.
Така робота проводиться як в рамках імплементації Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Занепокоєння членів ФРУ, представників великих торговельних мереж та інтернет-магазинів викликає можливість запровадження національного режиму вичерпання прав на торговельну марку.
Зокрема, засновник і керівник одного з найвідоміших онлайн-маркетів країни Rozetka.ua Владислав Чечьоткін зазначив, що ні про яку вільну торгівлю та конкуренцію в Україні не може йтися мова, доки існує загроза впровадження цього режиму. Адже навіть зараз, коли в Україну завозиться партія товару з торговельною маркою, яка міститься в Митному реєстрі, митниця надсилає запит правовласникові. Відповіді на такі запити доводиться чекати довго, гальмується або й зупиняється митне оформлення, бізнес несе втрати. Тож важко уявити, що буде, якщо на повну запрацює такий бар'єр, каже Владислав Чечьоткін.
Підтримав цю позицію і представник «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» Олександр Прохорович, наголосивши, що митниця не повинна контролювати паралельний імпорт, як це наразі визначено в регламенті 608, який Україна має імплементувати до 2019 року.
Як зазначила заступник Генерального директора Федерації Юлія Гончарова, врегулювання цього питання має носити системний характер. Україна має запровадити у системі національного законодавства цивілізовані підходи до таких категорій, як «промисловий зразок», «торговельна марка» для уникнення маніпулювання, яке може призвести до втрат виробників та, врешті – решт, споживачів. На жаль, сучасний рівень розвитку промисловості не дозволяє досягти максимальної локалізації виробництва. Тому виробники купують складові, засоби виробництва за кордоном. І запровадження національного принципу вичерпання прав не повинно стати на заваді виробництву вітчизняних товарів.
Представник ДФС відзначив, що законопроект №4614, який знаходиться на розгляді у Верховній Раді, дійсне потребує редакційного доопрацювання, але він напряму не визначає введення того чи іншого режиму вичерпання прав та торговельну марку. Але чітко каже про те, що митниця не регулює паралельний імпорт.
Учасники засідання Митного комітету сподіваються на те, що найближчим часом цей законопроект буде прийнято для подальшої інтеграції України до європейського ринку без додаткових чергових бар'єрів.

Схожі новини

всі новини