«Маски-шоу Стоп-2» - підписано! Справа за відпрацюванням реального механізму відшкодування шкоди бізнесу
01.11.2018

«Маски-шоу Стоп-2» - підписано! Справа за відпрацюванням реального механізму відшкодування шкоди бізнесу

Учора під час зустрічі з бізнес-спільнотою Президент Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування», більш відомий як Закон «Маски-шоу Стоп-2». Закон надає право суб'єктам господарювання та іншим особам, права та інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, оскаржувати дії, рішення або бездіяльність прокурорів та слідчих до суду. Відповідна ухвала слідчого судді є підставою для проведення службового розслідування та вирішення питання щодо притягнення винних осіб до відповідальності. Збитки, нанесені суб'єкту господарювання внаслідок дій, рішень або бездіяльності прокурорів та слідчих, відшкодовуються державою, яка може застосовувати право зворотної вимоги до винних осіб у разі встановлення в їх діях складу не лише кримінального правопорушення, а й за наявності ознак дисциплінарного проступку.

«Маски-шоу Стоп-2» завдає потужного удару по недобросовісних прокурорах та слідчих, які часто-густо використовують надані їм повноваження не для встановлення істини у кримінальному провадженні, а для залякування бізнесу, дискредитації його перед інвесторами, чим врешті-решт підривають економічну безпеку держави. І ось нарешті з'явився потужний запобіжник проти таких дій.
«Але зроблено лише половину справи, - зазначає Олег Вачаєв, заступник голови Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності ФРУ. – Справа в тім, що існуючий регресний механізм відшкодування шкоди, завданої бізнесу протиправними діями органів досудового розслідування (збитки компенсує держава, а потім звертає стягнення на конкретного недобросовісного прокурора або слідчого), не працює».
Тому, на думку експерта ФРУ, можливо, вже настав час відмовитися від існуючого алгоритму відшкодування шкоди, завданої бізнесу органами досудового розслідування. «Один із шляхів – страхування відповідальності працівників органів досудового розслідування або внесення серйозних коректив в діюче законодавство, яке регулює порядок виконання судових рішень та відшкодування шкоди, завданої громадянинові органами досудового розслідування, - вважає Олег Вачаєв.
У будь-якому разі, наприкінці листопада заплановано провести чергове засідання Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності ФРУ, присвячене саме підготовці змін в законодавство. Тому призиваємо адвокатів, юристів та правників вже зараз підключитися до цієї роботи.
Увага! Свої пропозиції щодо законодавчого визначення механізму відшкодування шкоди, завданої бізнесу протиправними діями органів досудового розслідування прохання в електронному вигляді надсилати до ФРУ. Контакті особи – Наталія Гостєва, директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , тел. (044) 251-70-21, Олег Вачаєв, заступник керівника Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності ФРУ, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , тел. (044) 251-70-30.