Федерація роботодавців ініціює створення Національної митної служби України
10.07.2018

Федерація роботодавців ініціює створення Національної митної служби України

Про це Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник повідомив під час прес-конференції на тему «Єдине вікно» як шанс для відродження митниці», яка відбулася 10 липня. У ній взяли участь співавтори відповідного законопроекту, експерти, представники бізнесу, екс-керівники Державної митної служби України.

Закон про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження механізму "єдиного вікна" та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України (проект закону№7010) був прийнятий Верховною Радою України на минулому тижні, 5 червня

Цим Законом нарешті вперше за весь час незалежності України впорядковано взаємовідносини митниці з іншими державними органами та перенесено їх у цифрове середовище. Він передбачає скорочення витрат часу бізнесу на оформлення товарів за рахунок одноразового подання підприємством уніфікованого набору відомостей у електронному вигляді через «єдине вікно» на митниці. Прийнятий Закон дає можливість розпочати перехід до автоматичного оформлення митних декларацій, що реально виключить можливість корупції у цьому процесі. Усе це дозволить підняти митний контроль на якісно новий рівень.

«Ми як роботодавці першими відчуваємо, що захист національної економіки практично відсутній. При існуючому сьогодні рівні контрабанди товари вітчизняних виробників не можуть конкурувати з товарами, які завозяться за «чорними» схемами без сплати митних платежів» - зазначив Голова Ради ФРУ.

Він підкреслив, що Всесвітня митна організація визначила основний тренд для розвитку митниць у 2018 році - «Надійне бізнес середовище для економічного розвитку». Адже саме здатність держави захищати свій ринок від митних порушень є ключовим показником її економічної безпеки. Сьогодні, не зважаючи на проголошений СОТ курс на лібералізацію торгівлі, багато країн підвищують рівень захисту своєї економіки. І саме митниця є загально визнаним у світі органом, який забезпечує захист національної економіки. Саме тому роботодавці розглядають прийнятий Верховною Радою Закон «Про єдине вікно» як перший крок держави спрямований на підвищення рівня захисту національної економіки.

Презентуючи законодавчі новели, які містить Закон, його співавтор Ігор Муратов зазначив, що даний документ стосується не лише впровадження технологій «єдиного вікна», а закладає фундамент для відродження митниці, як в організаційному, так і у технологічному сенсі.

«Реалізація запропонованих змін дозволить перейти від електронного декларування до електронного митного оформлення, що є актуальним трендом нинішнього етапу розвитку сучасних митних адміністрацій. Головне, щоб був профільний державний орган, який професійно та відповідально впроваджуватиме новели вищевказаного Закону в практичну діяльність», - підкреслив Ігор Муратов.

Радник Федерації з митних питань, екс-голова Державної митної служби України Анатолій Макаренко зазначив, що прийнятий Закон – це дійсно унікальне вікно можливостей для бізнесу. Але його унікальність ще й у тому, що він був ініційований Федерацією та розроблений за активної участі фахівців ФРУ, без залучення державних структур, зокрема, фахівців митного напрямку ДФС, які, на перший погляд, мали би бути лідерами та ініціаторами цього процесу і лобіювати подібні проекти в Уряді та Парламенті.

« Йдеться про те, за якими стандартами нам працювати далі. Все говорить про те, що митну вертикаль в Україні практично знищено. На сьогодні ми вивчили досвід фактично всіх країн Європи, американський досвід. Моделей є декілька, але всі вони - в успішних країнах - свідчать про одне – митна вертикаль не повинна бути інтегрована у якусь іншу структуру. Це – окремий напрямок і він посилюється», - сказав Анатолій Макаренко.

Як приклад він навів досвід Фінляндії, яка має спільний кордон з таким же небезпечним сусідом, що й Україна – з Росією. І митниця Фінляндії – це дуже потужна структура з потужними правоохоронними функціями. Те саме відбувається і у Польщі. Нам є на кого дивитися і з кого брати приклад. І сильна митниця – це найкраща світова практика.

«Необхідно розуміти, що всі закладені в законі про «єдине вікно» можливості можуть бути або реалізовані, або знівельовані. Якщо ми хочемо їх реалізувати – треба створити в державі орган, який повинен професійно займатися захистом національної економіки. Таким органом, на наше переконання, має стати Національна митна служба України. Саме тому ми підготували проект Постанови Уряду про утворення Національної митної служби України» - повідомив Голова Ради ФРУ.

Найближчим часом Федерація спрямує листи з відповідною ініціативою до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та в.о. Міністра фінансів Оксани Маркарової.