Відбувається скорочення надходжень від акцизу на тютюнові вироби
14.03.2019

Відбувається скорочення надходжень від акцизу на тютюнові вироби

    За даними Державної казначейської служби України, в січні 2019 року відбулося скорочення надходжень акцизного податку на тютюнові вироби. Було сплачено лише 1,39 млрд. грн. податку проти 2,5 млрд. грн. у січні 2018 року.
    Такі тенденції пов'язані, в першу чергу, з падінням легальних обсягів виробництва і реалізації тютюнових виробів. В свою чергу, однією з причин зниження виробництва і реалізації тютюнових виробів на внутрішньому ринку є щорічне значне підвищення ставок акцизного податку. Це створює достатні передумови для зростання частки нелегальної торгівлі.
    Так, за даними досліджень ринку компанії KANTAR TNS, у першому кварталі 2018 року частка нелегальної торгівлі склала 2%, тоді як у жовтні 2018 року – вже 5,3%.
    Така тенденція підтверджується і динамікою надходжень в розрізі практично всіх областей як за державним бюджетом, так і щодо надходжень акцизного податку з роздрібної реалізації тютюнових виробів. В місцеві бюджети надійшло лише близько 55% від обсягу роздрібного акцизу, виходячи з обсягів фактичної реалізації тютюнових виробів по областях.
    Значно нижчі темпи зростання доходів громадян проти значного щорічного зростання цін на тютюнові вироби призводить до падіння попиту на сигарети, що вироблені легально та з яких сплачено всі податки. А відтак - до зниження надходжень до бюджетів усіх рівнів.
     Роботодавці сподіваються, що політика уряду на 2020 і наступні роки щодо оподаткування тютюнових виробів буде збалансованою та послідовною, законодавчо затверджений довгостроковий графік поступового підвищення акцизу буде дотримано. Разом з тим, суттєвим резервом детінізації роздрібного ринку може стати скасування акцизного податку з роздрібної реалізації тютюнових виробів.

Схожі новини

всі новини