У Раді "відкривають" космос для приватних інвестицій і світових лідерів
28.02.2019

У Раді "відкривають" космос для приватних інвестицій і світових лідерів

Комітет з питань промислової політики та підприємництва проголосував за "відкриття" космосу для приватних інвестицій і світових лідерів. Відповідний законопроект №10096, згідно якого приватні підприємства зможуть вести космічну діяльність, рекомендовано прийняти за основу. Про це за результатами засідання повідомив голова Комітету та співавтор законопроекту Віктор Галасюк.

«Сьогодні Комітет підтримав наш революційний законопроект №10096 про демонополізацію і розвиток космічної діяльності в Україні. Щиро дякую колегам - відкриваємо дорогу "приватному космосу"! Дослідження, виробництво і навіть пуски зможуть здійснювати не лише державні, а й приватні підприємства. Це норма для успішних космічних держав», - зазначив Віктор Галасюк.

За його словами, такий крок є продовженням послідовної політики. «Раніше ми вже демонополізували виробництво, модернізацію та ремонт військової техніки і зброї, відмінивши ліцензування цієї діяльності. Сьогодні вже більше 50% (!) держзамовлення виконують приватні виробники, понад 150 успішних підприємств! Це розвиток промисловості, нові інвестиції і робочі місця, які на вагу золота!» - підкреслив він.

Як зазначалось під час засідання, поточний стан космічної діяльності та існуючі механізми її державного регулювання не забезпечують вирішення актуальних загальнодержавних та суспільних завдань України у цій стратегічний сфері. Наразі ж фактично встановлено монополію державних підприємств та організацій на здійснення підприємницької діяльності, пов'язаної з випробуванням, виробництвом та експлуатацією ракет-носіїв, у тому числі з їх космічними запусками із будь-якою метою, що жодним чином не відповідає ні стану господарської діяльності в Україні, ні світовій практиці, де здійснюється масова комерціалізація космосу.

До слова, ліцензування космічної діяльності було скасовано ще Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Втім, у галузевому Законі України «Про космічну діяльність» залишились дійсними положення щодо видачі ліцензій на здійснення космічної діяльності. Тому з метою приведення законодавства у відповідність, а також з урахуванням необхідності збереження ефективного державного регулювання та контролю за стратегічно важливою для країни галуззю пропонується замінити механізм ліцензування космічної діяльності на механізм дозвільних процедур для окремих видів космічної діяльності.