Хіміки та аграрії закликали підтримати вітчизняних виробників міндобрив
30.03.2019

Хіміки та аграрії закликали підтримати вітчизняних виробників міндобрив

28 березня 2019 р. Київ, Україна. – Вартість запасів добрив на складах вітчизняних виробників складає понад 3 млрд гривень. Про це повідомив президент Союзу хіміків України Олексій Голубов під час круглого столу у Федерації роботодавців України, присвяченого обговоренню питання забезпечення українського АПК добривами, за участі представників влади, підприємств хімічної галузі та агропромислового комплексу.
«У 2018 році порівняно з 2016 ситуація на ринку добрив суттєво змінилась. На сьогоднішній день українські аграрії повністю забезпечені добривами вітчизняного виробництва, заявка Міністерства аграрної політики щодо забезпечення аграрної галузі добривами до весняної посівної виконується на 100%. На складах вітчизняних підприємств зараз зберігається добрив на понад 2,5 млрд гривень, які готові до відвантаження покупцям», – прокоментував президент Союзу хіміків України Олексій Голубов.

хіміки-Голубов 2
За підсумками 2018 року відбулося зростання внутрішнього виробництва добрив, проте частка імпорту добрив у споживанні становить понад 50%.
За словами генерального директора Федерації роботодавців України Руслана Іллічова, зростання внутрішнього виробництва стало можливим завдяки дії антидемпінгових заходів, а також співпраці українських виробників з Аграрним фондом, який другий рік поспіль виступає державним замовником добрив. «Маючи можливість формувати держзамовлення, Аграрний фонд посприяв не лише запуску українських підприємств, але й виступив свого роду стабілізатором ціни на внутрішньому ринку», – пояснив Іллічов.

хіміки-Ильичов
Проте, незважаючи на незначне скорочення імпорту, його рівень у споживанні залишається майже 60%, що не дає змоги у повному обсязі використовувати виробничі потужності національних виробників. Зокрема, понад 6 місяців простоює найбільший в Україні виробник добрив – державний ОПЗ, решта виробників через недостатній попит на їхню продукцію вимушені працювати не на повну потужність.
«Сьогодні аграрії України спонсорують економіку підприємств хімічної промисловості світу на півмільярда доларів. Ми ж, отримавши від аграріїв 100 доларів, залишаємося 200 доларів винні «Нафтогазу», а той – міжнародним партнерам за газ», – розповів Сергій Лісковській, віце-президент союзу хіміків України, президент ПрАТ «Украгрохімхолдінг».

Хіміки-Лісковський
За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, хімічне виробництво безпосередньо впливає на економіку та розвиток сільського господарства. «Якщо не змінити ситуацію, то не лише ці дві галузі, а й економіка країни матиме величезні втрати. І це, перш за все, повинна зрозуміти влада».
З метою стабілізації роботи хімічної галузі, а також можливості зниження у перспективі ціни на мінеральні добрива українського виробництва учасники обговорення підготували звернення до Міністерства економічного розвитку про продовження дії запроваджених раніше антидемпінгових заходів у комплексі з новими заходами.
Зокрема, на період підготовки до осінньої посівної 2019 року пропонується запровадити пілотний проект, який передбачає переробку газу українського видобутку на азотні добрива на вітчизняних потужностях в обсязі, еквівалентному імпорту. Це дозволить створити нові робочі місця та відновити роботу підприємств, що наразі простоюють, а також знизити ціну на вітчизняні добрива для споживачів.

хіміки-Козаченко

хіміки-Гольченко
Крім того, учасники круглого столу запропонували в рамках пілотного проекту запровадити механізм компенсації ставок за кредитами для покупців добрив за умови їх закупки у українського виробника.
«Ми підготували економічне обґрунтування та закликаємо запровадити державну програму фінансування, яка передбачає часткову компенсацію сільгоспвиробникам вартості витрат на мінеральні добрива, що закуповуються у вітчизняних товаровиробників, у сумі від 1 млрд грн. до 3 млрд грн. З них 40% ми пропонуємо спрямувати на закупівлю складних двох та трьохкомпонентних добрив з вмістом азоту калію та фосфору та 60% – на закупівлю азотних добрив», – додав Руслан Іллічов.
За результатами круглого столу було підготовлено спільну резолюцію представників хімічної галузі та провідних ГО сільгоспвиробників зі зверненнями до Уряду, Верховної Ради України із пропозиціями про негайне вжиття низки комплексних заходів для нарощування внутрішнього виробництва добрив, зниження цін та підвищення конкурентоздатності продукції агропромислового комплексу на міжнародних ринках збуту та низку інших пропозицій

Резолюция 270319 СХУ ФРУ АПК 1

Резолюция 270319 СХУ ФРУ АПК 2

хіміки-Зубарев

хіміки-ОПЗ