Звернення ФРУ з приводу ліквідації наслідків масштабної кібератаки Фото: www.shutterstock.com
07.07.2017

Звернення ФРУ з приводу ліквідації наслідків масштабної кібератаки

ЗВЕРНЕННЯ
Федерації роботодавців України до
Президента України, Прем'єр-міністра України та Верховної Ради України
з приводу ліквідації наслідків масштабної кібератаки


27 червня кібератака віруса-шифрувальника (ransomware) Diskcoder.C (ExPetr, PetrWrap, Petya, NotPetya) вразила велику кількість комп'ютерних систем в Україні. Внаслідок атаки було паралізовано роботу державних установ, банків та багатьох суб'єктів господарювання – як державного, так і приватного сектору.

Подальші наслідки в значній мірі залежать від дій органів державної влади.

Бізнес вдячний Уряду за оперативну реакцію і розробку законопроекту зі змінами до Податкового кодексу України, який містить пряму норму про незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, що були складені у період з 1 по 15 червня, за умови реєстрації таких накладних не пізніше 15 липня. Бізнес-спільнота також сподівається, що Верховна Рада під час останнього пленарного тижня поточної сесії терміново ухвалить цей законопроект, а Президент його підпише.

У той же час прийняття зазначеного законопроекту не розв'язує всіх проблем бізнесу, пов'язаних із кібератакою, які б мали бути вирішені державою.

В Федерації роботодавців України переконані, що було б краще, якби зміни до Податкового кодексу містили не посилання на разову проблему, а делегували Кабінету Міністрів право приймати рішення про незастосування штрафних санкцій у подібних ситуаціях. Адже ніхто не може гарантувати, що кібератак більше не буде в Україні. А значить, у випадку повтору ситуації, необхідно буде знову в авральному порядку доповнювати Податковий кодекс необхідними змінами. У разі ж якщо подібна кібератака буде здійснена під час парламентських канікул, вирішення проблеми буде просто неможливим.

Крім того, бізнес чекає, передусім, від Уряду та Парламенту прийняття чітких рішень, які б звільняли суб'єктів господарювання не тільки від податкової відповідальності, а й будь-яких штрафів, пені тощо за порушення умов дотримання контрактних та інших зобов'язань, пов'язаних з виконанням договорів, що були викликані наслідками кібератаки.

У зв'язку із цим Федерація роботодавців України пропонує:
1. Внести до Податкового кодексу норму прямої дії про незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у випадках, пов'язаних з кібератаками та іншими форс-мажорними обставинами, незалежно від часу їх виникнення.
2. Внести до Податкового кодексу норму про делегування Кабінету Міністрів права приймати рішення про незастосування штрафних санкцій у випадках форс-мажору.
3. Внести до законодавства норму про звільнення суб'єктів господарювання від будь-яких штрафів, пені тощо за порушення умов дотримання контрактних та інших зобов'язань, пов'язаних з виконанням договорів, що були викликані наслідками кібератаки.

Схожі новини

всі новини