Звернення ФРУ з приводу ліквідації наслідків масштабної кібератаки Фото: www.shutterstock.com
07.07.2017

Звернення ФРУ з приводу ліквідації наслідків масштабної кібератаки

ЗВЕРНЕННЯ
Федерації роботодавців України до
Президента України, Прем'єр-міністра України та Верховної Ради України
з приводу ліквідації наслідків масштабної кібератаки


27 червня кібератака віруса-шифрувальника (ransomware) Diskcoder.C (ExPetr, PetrWrap, Petya, NotPetya) вразила велику кількість комп'ютерних систем в Україні. Внаслідок атаки було паралізовано роботу державних установ, банків та багатьох суб'єктів господарювання – як державного, так і приватного сектору.

Подальші наслідки в значній мірі залежать від дій органів державної влади.

Бізнес вдячний Уряду за оперативну реакцію і розробку законопроекту зі змінами до Податкового кодексу України, який містить пряму норму про незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, що були складені у період з 1 по 15 червня, за умови реєстрації таких накладних не пізніше 15 липня. Бізнес-спільнота також сподівається, що Верховна Рада під час останнього пленарного тижня поточної сесії терміново ухвалить цей законопроект, а Президент його підпише.

У той же час прийняття зазначеного законопроекту не розв'язує всіх проблем бізнесу, пов'язаних із кібератакою, які б мали бути вирішені державою.

В Федерації роботодавців України переконані, що було б краще, якби зміни до Податкового кодексу містили не посилання на разову проблему, а делегували Кабінету Міністрів право приймати рішення про незастосування штрафних санкцій у подібних ситуаціях. Адже ніхто не може гарантувати, що кібератак більше не буде в Україні. А значить, у випадку повтору ситуації, необхідно буде знову в авральному порядку доповнювати Податковий кодекс необхідними змінами. У разі ж якщо подібна кібератака буде здійснена під час парламентських канікул, вирішення проблеми буде просто неможливим.

Крім того, бізнес чекає, передусім, від Уряду та Парламенту прийняття чітких рішень, які б звільняли суб'єктів господарювання не тільки від податкової відповідальності, а й будь-яких штрафів, пені тощо за порушення умов дотримання контрактних та інших зобов'язань, пов'язаних з виконанням договорів, що були викликані наслідками кібератаки.

У зв'язку із цим Федерація роботодавців України пропонує:
1. Внести до Податкового кодексу норму прямої дії про незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у випадках, пов'язаних з кібератаками та іншими форс-мажорними обставинами, незалежно від часу їх виникнення.
2. Внести до Податкового кодексу норму про делегування Кабінету Міністрів права приймати рішення про незастосування штрафних санкцій у випадках форс-мажору.
3. Внести до законодавства норму про звільнення суб'єктів господарювання від будь-яких штрафів, пені тощо за порушення умов дотримання контрактних та інших зобов'язань, пов'язаних з виконанням договорів, що були викликані наслідками кібератаки.

Схожі новини

всі новини
 • Тестовий режим блокування накладних можуть повернути
  10.10.2017
  Законопроект про повернення тестового режиму блокування податкових накладних готовий до розгляду у Верховній Раді. Ухвалення законопроекту обумовлено необхідністю забезпечити виправлення недоліків впровадження системи призупинення реєстрації податкових...
 • Закон о кибербезопасности принят
  06.10.2017
  Направления и принципы госполитики в сфере кибербезопасности начнут внедрять после подписания Закона Президентом Установлены правовые и организационные основы обеспечения кибербезопасности Украины, а также направления и принципы...
 • Урядовий комітет схвалив законопроект про оподаткування виведеного капіталу
  04.10.2017
  Податок планується ввести замість податку на прибуток. Урядовий комітет схвалив законопроект про введення податку на виведений капітал.  Як повідомляється, введення цього податку планується замінити податок на прибуток....