Україна має право та зобов'язана захищати інтереси вітчизняних товаровиробників і власних громадян Фото: interfax.ua
20.12.2017

Україна має право та зобов'язана захищати інтереси вітчизняних товаровиробників і власних громадян

20 грудня 2017 року. Українські державні закупівлі повинні працювати на вітчизняну економіку і добробут наших громадян. На цьому наголосив під час прес-конференції, присвяченій обговоренню законопроекту №7206 "Купуй українське, плати українцям!", Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник.

Зазначений законопроект ставить на меті створення сприятливих передумов для ефективного використання механізму публічних закупівель як засобу стимулювання розвитку вітчизняної промисловості та підприємництва. Тобто, він є прикладом державного протекціонізму, який є світовою практикою.

Дмитро Олійник навів приклад США, де згідно нещодавньому указу президента країни встановлені наступні вимоги до публічних закупівель в галузі інфраструктури і транспорту. Цього року складова продукції американських підприємств повинна складати 60%, 2018-2019 рр. – 65%, 2020 р. – 70%. У Китаї закон про держзакупівлі передбачає три винятки при закупівлі імпортної продукції – коли вона не виробляється в країні, постачатиметься виключно за кордон та у випадку, коли це передбачено іншими законами. У Туреччині при здійсненні публічних закупівель національна складова повинна становити не менше 15%. В країнах ЄС, згідно відповідної директиви впроваджена норма, що у випадку коли ціна є нижчою від порогових закупівель, впроваджуються інші правила публічних закупівель.

Один із авторів законопроекту "Купуй українське, плати українцям" народний депутат України, голова Комітету ВР з питань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк відкинув маніпуляції, які останнім часом активно розповсюджуються в ЗМІ стосовно цього документу. По-перше, світова практика визнає ефективність застосування в критичних ситуаціях механізму публічних закупівель для невідкладного вирішення питань зайнятості, платіжного балансу, відновлення окремих секторів економіки та регіонів. Тому, за словами Віктора Галасюка, законопроект "Купуй українське, плати українцям!" не суперечить міжнародним зобов'язанням України в рамках СОТ та Угоди про зону вільної торгівлі України з ЄС, адже підпадає під виключення з загальних правил саме як захід макроекономічної стабілізації. У цьому випадку завдання влади нотифікувати документ, тобто донести до іноземних партнерів ціль і завдання цього документу. У цьому контексті Дмитро Олійник повідомив, що ФРУ вже звернулася до Уряду з проханням провести нотифікацію цього заходу в рамках СОТ та ЄС.

По-друге, під час підготовки законопроекту до другого читання до нього внесені поправки, напрацьовані разом з експертами та українськими виробниками. Зокрема, з урахуванням рекомендацій Інститут математики НАНУ вдосконалено формулу розрахунку локалізації, знижено вагу місцевої складової у приведеній ціні, що дасть українській продукції цінову перевагу до 11,1% (замість 25%), встановлено вимоги до мінімального рівня локалізації для предметів спеціалізованої закупівлі: з 2020 р. – 20%, з 2023 – 40% тощо.

У прес-конференції також взяли участь народній депутат України, виконавчий директор Національного комітету з промислового розвитку Анатолій Гіршфельд, президент Української Асоціації виробників електротехніки Олександр Громико, генеральний директор суднобудівного ТОВ "Смарт Мерітайм Груп" Василь Федін.

Минулого тижня ФРУ, УСПП, ТПП України, Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України та Українська асоціація виробників звернулися до Голови Верховної Ради Андрія Парубія та Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, голів парламентських фракцій та груп з проханням підтримати законопроект №7206 від 17.10.2017 року «Купуй українське, плати українцям» та сприяти його якнайшвидшому розгляду і прийняттю ВР у другому читанні та в цілому як Закону України. Підписанти звернень, які представляють інтереси десятків тисяч українських підприємств в усіх сферах економіки, що в сукупності генерують 80% ВВП України, спираються на світовий досвід, якій свідчить, що саме зростання промислового сектору сприяло становленню розвинених держав.

Схожі новини

всі новини