Роботодавці занепокоєні значним підвищенням ціни на природний газ для промислових користувачів
08.10.2018

Роботодавці занепокоєні значним підвищенням ціни на природний газ для промислових користувачів

Спільний представницький орган сторони роботодавців на національному рівні звернувся до Прем'єр – міністра України Володимира Гройсмана з листом, у якому роботодавці висловили своє занепокоєння з приводу значного підвищення ціни на природний газ для промислових користувачів і відомств, які фінансуються з державного бюджету.
У зверненні зазначається, що Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" з 1 вересня 2018 року підвищила ціни на природний газ для них на 20,3-20,9%, а з 1 жовтня - ще на 10 %.
Системне підвищення вартості газу для промислових користувачів вже призвело до того, що за даними НАК "Нафтогаз України", у 2017 році використання природного газу в Україні у порівнянні з 2016 роком скоротилось на 1,3 млрд. куб. м (з 33,2 до 31,9 млрд. куб. м, тобто на 4%).
Анонсована керівництвом НАК «Нафтогаз України» зміна моделі постачання і ціноутворення природного газу промисловим споживачам з 1 жовтня 2018 року внесе ще більшу непрогнозованість у формування ціни для промисловості. Адже вона прив'язує вартість газу для споживачів України до практик європейських газових хабів, тож ціна може змінюватись декілька разів на день в залежності від змін на європейських газових біржах та курсу валюти.
Промислові підприємства – найбільші споживачі газу в цілому підтримують законодавчо визначені перетворення при реформуванні внутрішнього ринку газу і, безумовно, зацікавлені у його лібералізації та посиленні конкуренції між постачальниками.
Але реалізація заходів посилення енергетичної незалежності держави та реформування енергетичних ринків повинна враховувати стратегічні завдання Уряду щодо розвитку економіки, збереження існуючих та створення нових робочих місць.
Штучне ж встановлення ціни природного газу, що видобувається в Україні, на основі цін європейського ринку нівелює потужний ресурс зміцнення конкурентоспроможності національної промисловості. Адже собівартість і нормальна ринкова рентабельність видобутку і реалізації природного газу в Україні дозволяє генерувати достатні інвестиційні ресурси для масштабної модернізації видобувної галузі. Без згубного впливу політики завищених цін і захмарних прибутків газовидобувних компаній.
На думку експертів, за розрахункової собівартості видобутку газу ПАТ «Укргазвидобування» у 2017 році на рівні 2926 грн існує значний резерв збалансування ціни на газ для всіх категорій споживачів.
Питання критичного негативного впливу зростання ціни на природний газ для промисловості може бути вирішено через виконання низки невідкладних заходів, переконані роботодавці. Зокрема, йдеться про перехід від моделі формування ціни на природний газ для промислових споживачів на основі імпортного паритету до моделі формування ціни на ринкових принципах з урахуванням собівартості видобутого в Україні природного газу.
А також – про активізацію роботи газопостачальних компаній групи НАК «Нафтогаз України» щодо укладання довгострокових контрактів на постачання газу з промисловими споживачами та перехід до обліку газу в енергетичних показниках.
Роботодавці наголошують, що виконання завдань забезпечення економічного зростання української економіки повинно ґрунтуватись на максимальному залученні власних конкурентних переваг, насамперед на ефективному використанні енергетичних ресурсів власного видобутку.
Підприємці готові долучитись до розробки невідкладних заходів з формування нової енергетичної політики, яка буде спрямована на стимулювання промислового виробництва та створення робочих місць, з урахуванням положень європейських директив щодо внутрішнього ринку природного газу.
Тож звернулися до Прем'єра з проханням провести під його головуванням робочу зустріч щодо формування нової енергетичної політики та напрацювання нових підходів у ціноутворенні на природний газ для промислових користувачів, за участі Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, НАК "Нафтогаз України", СПО роботодавців на національному рівні, Національного комітету з промислового розвитку.