Комітет ФРУ з підтримки експорту та залучення інвестицій визначив основні пріоритети для роботи Фото: ФРУ
07.09.2017

Комітет ФРУ з підтримки експорту та залучення інвестицій визначив основні пріоритети для роботи

Сьогодні відбулося засідання Комітету Федерації роботодавців України з підтримки експорту та залучення інвестицій. Разом з топ-менеджментом та представниками членських підприємств ФРУ, бізнес-асоціаціями був розглянутий блок питань, які необхідно вирішувати найближчим часом для підтримки українського експорту та залучення інвестицій. Адже, як наголосив генеральний директор Федерації Руслан Іллічов, стимулювання експорту є одним з пріоритетів роботи Федерації. Тому лідер Комітету Олег Боярин запропонував обговорити 4 блоки пріоритетів, які знаходяться в епіцентрі уваги.

Пріоритет №1 - розробка пропозицій відносно формування на державному рівні механізмів просування українських товарів на зовнішні ринки. Законом «Про забезпечення масштабної експортної експансії українських виробників шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» передбачено створення Експортно-кредитного агентства. Але, як зауважив секретар Комітету Сергій Петренко, справа рушить з місця вкрай повільно, незважаючи на те, що при Мінекономрозвитку створено 4 робочі підгрупи з цього питання. Кабмін у проекті Держбюджету-2018 навіть не запланував фінансування агентства. Тому ФРУ завернулася до Уряду з пропозицією вже наступного року профінансувати створення і діяльність цієї установи у розмірі 3 млрд грн. А от розробку механізмів підтримки експортерів через Експортно-кредитне агентство необхідно завершити вже у вересні-жовтні, поки не закінчився бюджетний процес.

Пріоритет №2 - впровадження механізму електронного «єдиного вікна» для всіх процедур митного оформлення товарів (робіт, послуг). Як зазначив з цього приводу заступник директора Департаменту економічної політики ФРУ Ігор Муратов, певні зрушення тут є. У парламенті зареєстрований розроблений експертами Федерації законопроект №7010, що запроваджує механізм «єдиного вікна» та дозволяє оптимізувати здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України. Він передбачає внесення змін до Митного кодексу та ще 36 законів, які стосуються взаємодії між митницею та іншими органами, незалежно від того, чи здійснюють вони контрольні функції, чи видають документи, необхідні для митних формальностей. Очікується, що після набрання чинності закону всі ці документи будуть передаватися як електронний документ до єдиного державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі», що буде створений у складі інформаційно-телекомунікаційної системи митниці. Проблемним питанням залишається створення самого «єдиного вікна», яке, на переконання Ігоря Муратова, повинно регламентуватися не нормативно-правовим актами, а на законодавчому рівні.

Пріоритет №3 - розробка пропозицій щодо врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України в частині лібералізації валютного контролю. За словами директора Департаменту економічної політики ФРУ Сергія Салівона, під тиском Федерації наразі термін повернення експортерами валютної виручки збільшено до 180 днів, при цьому її обсяг зменшено до 50%. Але загроза ручного регулювання залишається. Її частково, йдеться насамперед про обмеження повноважень НБУ, знімає зареєстрований у Верховній Раді законопроект №7061. Тому роботу над створенням сталих правил на грошово-кредитному та валютному ринках України необхідно продовжувати.

Пріоритет №4 - вдосконалення питання ввезення в Україну сировини та продукції для переробки на її митній території та вивезення готової продукції за межі України, у тому числі, на підставі договорів куплі-продажу. Ці питання, на жаль, досі не врегулювано. Принаймні, органи державної влади не мають по ним єдиної позиції. В результаті виникають необґрунтовані конфлікти великих платників податків з контролюючими органами. Нещодавно представник Федерації роботодавців України взяв участь у судовому засіданні Харківського обласного апеляційного адміністративного суду, де розглядалась справа компанії-члена Федерації - ПрАТ «Філіп Морріс Україна». Предметом спору є донарахування фіскалами ПрАТ податків на суму 635 млн грн за ввезення сировини в режимі переробки на митній території України протягом 2015-2016 років. Готова продукція потім вивозилася за межі країни. Дозвіл для здійснення операції з переробки на митній території України був виданий у березні 2015 року Харківською митницею терміном на один рік. Правомірність його застосування підтверджено Мінфіном. Поміж іншим, це дозволило підприємству зберегти робочі місця та завантаження виробництва. Адже загальна вартість готової продукції, яка була вироблена та експортована в режимі переробки на митній території України, складає 97 млн доларів. За даними ДФС України, «Філіп Морріс Україна» є найбільшим платником податків в Україні серед приватних компаній. Внески до бюджетів всіх рівнів у 2016 році склали 13,5 млрд грн.

Під час засідання Комітету також обговорювалися питання участі експертів ФРУ у доопрацюванні Експортної стратегії України, роботи спільної з Мінекономрозвитку там МЗС робочої групи з підготовки експортерів до виходу на зовнішні ринки, приєднання України до конвенції Пан-Євро-Мед. За підсумками розгляду кожного з них були прийняті конкретні рішення – переважно зі створення відповідних робочих груп.

Всі пропозиції до проблемних питань, які необхідно врегулювати при експорті товарів на зовнішні ринки, надсилайте до Комітету ФРУ з підтримки експорту та залучення інвестицій Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .


Матеріали засідання
Протокол засідання
Питання, що розглядались
Правила здійснення діяльності Експортно-кредитного агентства зі страхування від комерційних та некомерційних ризиків, а також перестрахування
Статут ПАТ "Експортно-кредитне агенство"
АНКЕТА УГОДА ПРО АСОЦІАЦІЮ МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ЄС
ПРАВИЛА ПОХОДЖЕННЯ В УГОДІ ПРО АСОЦІАЦІЮ ТА КОНВЕНЦІЇ ПАН-ЄВРО-МЕД

Схожі новини

всі новини