Генеральна прокуратура відреагувала на звернення ФРУ: тиск слідчих на суб’єктів господарювання неприпустимий. Але цього замало Фото:newsmonitor.com.ua
09.10.2017

Генеральна прокуратура відреагувала на звернення ФРУ: тиск слідчих на суб’єктів господарювання неприпустимий. Але цього замало

Генеральний прокурор України Юрій Луценко 5 жовтня спрямував керівникам регіональних прокуратур лист-орієнтування про недопущення порушень прав суб'єктів господарювання. У ньому, зокрема, йдеться про додаткові координаційні заходи задля узгодження з керівниками правоохоронних органів порядку проведення слідчих та процесуальних дій, які можуть обмежити права та інтереси суб'єктів господарювання приватного сектору.

Наприклад, Генеральний прокурор вимагає до отримання рішення суду про проведення обшуку з'ясовувати необхідність залучення спеціальних підрозділів до проведення цієї слідчої дії. Залучення цих підрозділів допускається у кримінальному провадженні щодо тяжкого та особливо тяжкого злочину і в разі фізичного опору проведенню слідчої (розшукової) дії. Від слідчих та прокурорів вимагається забезпечити обов'язкову фіксацію обшуку засобами відеозапису, безумовний допуск адвокатів. В листі-орієнтуванні містяться вимоги, за яких дозволяється тимчасове вилучення комп'ютерної техніки, інших пристроїв і носіїв для накопичення електронної інформації тощо.

Даний лист - безпосередня реакція в тому числі і на звернення Федерації роботодавців України до Президента, Прем'єр-міністра та Генерального прокурора України щодо обшуків, які відбулися в агропромходингу «Астарта-Київ» та у ПАТ «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод». У зазначених зверненнях містилося прохання дати оцінку діям правоохоронців та слідчих, які більше виглядали, як тиск на легальний бізнес. Але, на наше переконання, одними листами Генерального прокурора тут не обійтись. 4 жовтня на засіданні Міжвідомчої робочої групи щодо розгляду проблемних питань про порушення правоохоронними органами прав бізнесу експерт Федерації, директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності Наталія Гостєва представила позицію бізнесу для вирішення ситуації, що склалася. Вона полягає в якнайшвидшому прийнятті змін та доповнень в Кримінальний процесуальний кодекс України, аби мінімізувати тиск на підприємства, які працюють прозоро і у повному обсязі сплачують податки.

Як зазначає Наталія Гостєва, пропозиції ФРУ покликані врегулювати саме на законодавчому рівні розгляд судом клопотання про арешт майна особи, якій не пред'явлено про підозру чи обвинувачення, за обов'язковою участю власника цього майна і за наявності - також захисника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Йдеться також про розгляд судом клопотання про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, за обов'язковою участю власника майна, захисника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, визначення реального механізму відшкодування шкоди, завданої суб'єкту господарювання протиправними діями службових осіб органів досудового слідства та пряму норму про участь адвокатів при здійсненні слідчих дій.

Лист-орієнтування Генерального прокурора України від 5 жовтня 2017 року (стор.1  стор.2).

Схожі новини

всі новини