ФРУ та ДРС - за скасування заборони виробництва та використання азбесту Фото: ФРУ
22.08.2017

ФРУ та ДРС - за скасування заборони виробництва та використання азбесту

Федерація роботодавців України та Державна регуляторна служба виступають за найскоріше скасування державної реєстрації наказу Мінохорони здоров'я №339 від 29.03.17 р. «Про затвердження Державних санітарних норм і правил «Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест». Про це йшлося на робочій зустрічі в Федерації, в якій брали участь генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов, голова ДРС Ксенія Ляпіна, виконавчий директор Асоціації «Українське Хризотилове Об'єднання» Петро Пожарко, представники галузі та Мінекономрозвитку.

Наказ МОЗ про заборону виробництва та використання азбесту зареєстровано Мін'юстом 9 червня 2017 року. Очікувалося, що він набуде чинності через шість місяців з дня офіційного опублікування. Розробка цього наказу викликала значний резонанс серед вітчизняних виробників азбестоцементної галузі, які забезпечують 100% потреб громадян, промислових і сільськогосподарських споживачів у покрівельних матеріалах для облаштування скатних покрівель. Адже, з одного боку, в Україні відсутні підтверджені національні дані про негативний вплив хризотил-азбесту на здоров'я робітників та населення. З іншого - на підприємствах галузі працюють до 1 тис. робітників, які створюють додаткові 15 тис. робочих місць для суміжних галузей.

Таким чином, цей наказ ставить під загрозу існування азбестоцементної галузі України, а значить позбавляє тисячі громадян робочих місць та надійного і недорогого даху над головою, що особливо важливо для мешканців підконтрольних Україні територій у зоні АТО. Запровадження заборони не лише суттєво зменшує надходження до держбюджету (у 2015 р., наприклад, податкові надходження від підприємств становили 416 млн грн.), але й передбачає додаткові витрати на його впровадження. За попередніми оцінками Асоціації, втрати економіки України становитимуть 854,9 млрд грн. Саме з урахуванням цих чинників наказ МОЗ №339 досі офіційно не опубліковано.

На думку Ксенії Ляпіної, Мін'юст має скасувати реєстрацію цього наказу, оскільки замість хіміко-біологічної інформації санітарні норми та правила містять пряму заборону, тобто являються регуляторним актом, чого не повинно бути. Після чого МОЗ має розробити нові норми і правила, а підготовка на їх основі регуляторних актів є прерогативою Мінрегіону та Мінсоцполітики. Але це мають бути зважені кроки, засновані на незалежних дослідженнях.

До речі, у 2005-2008 роках на українських азбестоцементних підприємствах було проведено «Дослідження впливу умов праці на стан здоров'я працюючих в азбестоцементному виробництві України та розробка заходів щодо профілактики професійних ризиків здоров'ю». Серед обстежених робітників не було встановлено жодного діагнозу "азбестоз", а клінічними та епідеміологічними даними випадків професійної онкопатології підтверджено не було.

Під час зустрічі Федерація та ГРС домовилися тримати ситуацію в галузі під постійним контролем.

Схожі новини

всі новини