ФРУ разом з ДРС захищає компанії від ризику необґрунтованих позапланових перевірок Фото: www.coherecomm.com
16.03.2017

ФРУ разом з ДРС захищає компанії від ризику необґрунтованих позапланових перевірок

28 лютого 2017 року при Державній регуляторній службі  була створена Рада з питань державного нагляду та контролю. В рамках роботи цього органу при ДРС здійснюється захист компаній від ризику необґрунтованих позапланових перевірок за зверненнями фізичних осіб. Кількість таких перевірок у середньому на рік складає приблизно 160 тисяч. Рада створена на час дії мораторію на перевірки бізнесу. У роботі Ради активну участь бере експерт Федерації роботодавців України - Наталія Гостєва, директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності Федерації.

У прес-службі ДРС нам прокоментували перші результати засідань Ради.

- Скільки звернень контролюючих органів на проведення позапланових перевірок наразі отримано та розглянуто ДРС?
- Станом на 9 березня ДРС було отримано 222 звернення, 93 з яких було передано на розгляд Ради з питань державного нагляду (контролю). ДРС погоджено 46 перевірок, у погодженні 59 відмовлено, 129 звернень контролюючих органів залишено без розгляду.
Основною причиною цього є відсутність у ДРС правових підстав для погодження, оскільки звернення громадян були отримані контролюючими органами до набуття чинності Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», адже закон не має зворотної сили. Варто зауважити, що в якості підстав для проведення перевірок деякі контролюючі органи надсилали заяви громадян, отримані ними у червні-листопаді минулого року, а в одному випадку була скарга, отримана у квітні 2015 року (!).

- Якими є головні причини відмов? Чому органи держнагляду, наприклад, не завжди вказують питання, за якими вони збираються позапланово перевірити підприємство?
- Можливі причини викладено у Порядку надання погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав, затвердженим спільним наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України №56/5 від 20.01.2017 р. Найчастіше причинами відмов ставали відсутність питань, необхідність перевірки яких стали підставою для здійснення позапланового заходу: немає посилань на нормативно-правові акти, норми яких порушено; не вказувався суб'єкт господарювання, у відношенні якого пропонується проведення перевірки.

- Чому контролюючі органи не завжди вказують у зверненнях до ДРС питання, необхідність перевірки яких стали підставою для здійснення позапланового заходу, про це варто запитати їх самих.
- Для того, щоб спростити контролюючим органам надання інформації, необхідної ДРС, Рада з питань державного нагляду (контролю) розробила рекомендації до змісту звернень, які опубліковано на сайті ДРС.

- Чи можливий варіант, що у разі збільшення звернень на проведення позапланових перевірок вони будуть розглядатися територіальними органами ДРС. Чи не призведе це до послаблення контролю за діяльністю контролюючих органів?
- Зараз звернення контролюючих органів до ДРС розглядаються згідно з вищезазначеним Порядком, який не передбачає їх розгляду нашими територіальними органами. Разом з тим, залучення територіальних органів є цілком можливим за певних умов. Насамперед, це різке збільшення кількості звернень контролюючих органів. Але про це говорити зарано. Поки що відбулося лише два засідання Ради. На першому було розглянуто 61 заяву контролюючих органів, на другому – 31. З таким потоком звернень центральний апарат ДРС спроможний дати лад самостійно, без залучення територіальних підрозділів.

Схожі новини

всі новини