ФРУ представила уряду додаткові пропозиції для убезпечення бізнесу від зловживань правоохоронців Фото: shutterstock.com
09.11.2017

ФРУ представила уряду додаткові пропозиції для убезпечення бізнесу від зловживань правоохоронців

Федерація роботодавців України звернулася до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням врахувати додаткові пропозиції про убезпечення бізнесу від зловживань правоохоронців під час доопрацювання законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання тиску правоохоронних органів на бізнес". На засіданні Кабміну, яке відбулося 8 листопада, проект був одноголосно схвалений. Водночас на засіданні було прийнято рішення у короткий термін доопрацювати документ з тим, аби подати його до парламенту. Також було зазначено про необхідність підтримки законопроекту з боку бізнес-асоціацій.

На думку ФРУ, запропоновані зміни, зокрема, до Кримінального процесуального кодексу України, є довгоочікуваними. Варто особливо підкреслити, що у законопроекті враховано пропозиції Федерації про допуск адвоката до будь-якої стадії слідчих дій. Якщо адвокат недопущений, зібрані під час обшуку докази будуть вважатися недопустимими. Ця норма значно підвищує ступінь правового захисту суб'єктів господарювання під час слідчих дій, оскільки в діючому законодавстві такої норми немає. Чим і користуються правоохоронці, діючи відносно адвокатів на власний розсуд.

Одночасно, на думку експертів Федерації, у схваленому Урядом проекті не враховано низку важливих моментів, а вони дуже важливі з точки встановлення відповідальності органів досудового розслідування перед суб'єктом господарювання.

«Справа в тому, що діюче законодавство не встановлює відповідальності посадових осіб правоохоронних органів за незаконні дії у той період, коли суб'єктам господарювання ще не вручено підозру або звинувачувальний акт, - зазначає Олег Вачаєв, заступник голови Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності. - Чим і користуються правоохоронці. Як свідчать чисельні скарги до ФРУ, саме у цей період слідчі зупинять підприємства, блокують рахунки підприємств. Коли виявляється, що ніякого криміналу на підприємствах немає, жодної відповідальності за нанесені бізнесу збитки правоохоронці не несуть».

Законопроектом, схваленим на засіданні Уряду, пропонується вирішити цю правову колізію шляхом надання права особам, які не мають ніякого процесуального статусу, звернутися до прокурора або слідчого судді з клопотанням перевірити дотримання розумних строків розслідування кримінального провадження або направити відповідну скаргу прокурору вищого рівня. Цього, на думку ФРУ, недостатньо. Тому Федерація звернулася до прем'єр-міністра з додатковою пропозицією – передбачити у законопроекті норму прямої дії про відповідальність органів досудового розслідування перед службовими особами підприємств, які не перебувають в статусі підозрюваного або обвинувачуваного. Також запропоновано обмежити право суду розглядати клопотання слідчих про арешт майна без участі представника підприємства, посадовим особам якого пред'явлено підозру.

Схожі новини

всі новини