Федерація вчергове відстояла законні права і інтереси низки вітчизняних підприємств
08.08.2018

Федерація вчергове відстояла законні права і інтереси низки вітчизняних підприємств

Протягом червня – липня Федерація провела кропітку роботу з захисту прав та законних інтересів суб'єктів господарювання, які зверталися до ФРУ по допомогу. Завдяки унікальним можливостям Федерації та задіяним інструментам впливу, в багатьох ситуаціях вдалося добитися помітних зрушень.
Показовий приклад. До ФРУ звернулося ПАТ «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» ( БХФЗ), член Об'єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України, один з провідних вітчизняних виробників та експортерів лікарських засобів. За 2017 рік БХФЗ сплатив податків та зборів на суму понад 147 млн грн., а за перше півріччя 2018 року - понад 90 млн грн., тут створено понад 900 робочих місць.
Успішне підприємство стало об'єктом «атак» з боку такого собі Фонду з гучною назвою і сумнівною репутацією. На початку липня на адресу БХФЗ надійшло повідомлення з Єсильського районного суду міста Астана (Республіка Казахстан) про те, що у провадженні даного суду знаходиться цивільна справа за позовом члена «Фонду» до окремих державних органів Республіки Казахстан, ТОВ «Юрія-Фарм» і БХФЗ. З тексту копії позовної заяви вбачалося, що дійсною її метою є дискредитація БХФЗ та ТОВ «Юрія-Фарм» перед державними органами Республіки Казахстан. Хоча обидва українські експортери суворо дотримуються вимог законодавства Республіки Казахстан
Федерація негайно звернулася до міністра іноземних справ України Павла Клімкіна з проханням вжити усіх можливих заходів для захисту інтересів вітчизняних підприємств за кордоном, до керівників компетентних держаних органів Республіки Казахстан - щодо забезпечення об'єктивного розгляду позову в суді. МЗС вже наступного після нашого звернення дня віддало усі необхідні вказівки посольству України в Республіці Казахстан, відгукнулися на листи ФРУ і в державних установах дружньої країни. І ось 26 липня 2018 року Єсильський районний суд Астани, розглянувши у відкритому судовому засіданні відповідну заяву члена «Фонду», виніс ухвалу про припинення провадження. В тому числі – і за недоведеністю обставин, вказаних в позовній заяві.
Нагадаємо, це не єдиний приклад застосування унікальних можливостей ФРУ для захисту вітчизняного бізнесу. У червні до Федерації звернулися керівники ТОВ «ТАЙМФІШ» та ТОВ «ІНТЕРПРОМФЛОТ» зі словами вдячності за кваліфіковані та оперативні дії представників ФРУ з відновлення законних прав та інтересів підприємців. Під час проведення слідчих дій у кримінальних провадженнях на підприємствах було тимчасово вилучено майно та оригінали правовстановлюючих документів. Незважаючи на судові рішення про його повернення, органи досудового розслідування це майно та документи не повертали протягом декількох місяців. Звичайно, це значно ускладнювало роботу обох підприємств, які, по суті, змушені були згортати свій бізнес, що, між іншим, негативно могло вплинути на сплату підприємцями податків і зборів у бюджети, заробітної плати працівникам.
Питання невиконання слідчими органами судових ухвал про повернення майна було порушено 11 червня, під час засідання Міжвідомчої комісії з питань забезпечення дотримання правоохоронним органами прав та законних інтересів осіб під головуванням Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, в якому взяв участь Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник. В результаті наприкінці червня майно та оригінали правовстановлюючих документів, які зазначені в ухвалах слідчих суддів, були повернуті ТОВ «ТАЙМФІШ» та ТОВ «ІНТЕРПРОМФЛОТ».
Федерація послідовно відстоює інтереси чесного і прозорого бізнесу і у дозвільній системі. Варто нагадати, що представник ФРУ є членом Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при ДРС, яка розглядає скарги ліцензіатів щотижня. І якщо при розгляді конкретних скарг експертами Федерації встановлені факти порушення органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування та контролю, ми завжди будемо на боці суб'єкта господарювання.
Ось приклад. До нас звернулося столичне будівельне підприємство з проханням втрутитися в ситуацію з анулюванням ліцензії з провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками. У травні 2018 р. Державною будівельною інспекцією (ДАБІ) було видано наказ про анулювання цієї ліцензії. Підставою слугували результати позапланової перевірки суб'єкта господарювання, під час якої ДАБІ як органом ліцензування начебто були виявлені недостовірні дані у документах, поданих підприємством разом із заявою про отримання ліцензії.
Під час вивчення документів та пояснень, поданих будівельною фірмою, було встановлено, що наказ ДАБІ був прийнятий з порушенням вимог профільного законодавства, оскільки позапланова перевірка проводилася с порушеннями процедури: сам огляд документів тривав лише півтори години і ліцензіат був позбавлений можливості надати договори в якості підтвердження виконаних робіт. Крім того, інспектори ДАБІ проігнорували інші пояснення суб'єкта господарювання та припустились інших порушень.
Позиція ФРУ була підтримана на засіданні Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі, яке відбулося 31 липня 2018 р. Підсумок двомісячної боротьби за інтереси та права підприємства позитивний: наказ ДАБІ скасовано, будівельній компанії повернуто ліцензію.

Ще один приклад оперативної роботи з відстоювання законних інтересів суб’єктів господарювання. 19 липня група осіб намагалася захопити територію заводу дитячого харчування ТОВ «Еконія» в Золотоноші (Черкаська обл.). В якості «доказу» візитери демонстрували документи, які начебто свідчать про набуття права власності на майно підприємства. Керівництво заводу поінформувало про ситуацію Черкаське обласне об’єднання організацій роботодавців, яке в свою чергу звернулося до Головного управління Нацполіції в Черкаській області з вимогою припинити рейдерську атаку. В результаті поліція взяла під охорону територію заводу і рейдерів до підприємства допущено не було. Вже наступного дня завод працював у звичайному режимі. Слідчими було порушено кримінальне провадження за фактом підроблення документів. За попередніми даним, нерухоме майно, що належить заводу було зареєстровано за допомогою неправомірних дій державного реєстратора.

А вже 10 серпня заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова підписала наказ про скасування незаконної реєстрації, які призвели до втрати підприємством нерухомого майна. Адже днем раніше на засіданні антирейдерської   комісії Мін’юсту, в якому брав участь представник ФРУ, було зроблено висновок про порушення державними реєстраторами вимог законодавства під час перереєстрації майнового комплексу «Еконії». Керівництво заводу подякувало ФРУ за рішучі дії.

Наразі експерти Федерації працюють над низкою скарг підприємств, яких останнім часом значно побільшало. У переважній більшості йдеться про неправомірні, на думку скаржників, дії співробітників органів досудового розслідування. Наприклад, відносно посадових осіб столичного ТОВ, яке забезпечує робочими місцями біля 2 тис. працівників, за останні десять років сплатило до бюджету України більше 100 млн грн. податків, майже два роки триває досудове розслідування. Слідчими проведено понад 70 виїмок у всіх контрагентів ТОВ та 30 виїмок у компаній, які взагалі не мають до нього відношення. В результаті цих дій компанії завдано значних матеріальних та репутаційних збитків. Але діючим законодавством поки що не встановлено реального механізму відшкодування шкоди, завданої бізнесу протиправними діями правоохоронців. Тому у липні за ініціативи ФРУ стартувала кампанія з внесення відповідних змін до законодавства. Незабаром буде створено робочу групу експертів Федерації, яка за підтримки Мінюсту, Ради бізнес-омбудсмена, провідних адвокатів та фахівців кримінального процесуального права буде розробляти відповідний законопроект.

Нагадаємо, в складі Федерації працює Комітет з питань захисту бізнесу та прав власності, який саме створено з метою захисту прав та законних інтересів суб'єктів господарювання.

Контактні особи – Наталя Гостєва, директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ, (044) 251-70-21, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , Олег Вачаєв, заступник керівника Комітету, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , тел. (044) 251-70-30.