Федерація підтримує посилення відповідальності посадовців дозвільних органів
19.09.2018

Федерація підтримує посилення відповідальності посадовців дозвільних органів

Вчора Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект №7373 від 07.12. 2017 р. про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КоАП) щодо посилення захисту суб'єктів господарювання від неправомірних дій або бездіяльності дозвільних органів.
Цей документ дуже давно очікувався бізнесом, адже склалася унікальна ситуація, коли дозвільна система постійно удосконалюється, а адміністративної відповідальності чиновників за порушення певних її норм або не існує взагалі, або суми штрафів мізерні. І зрозуміло чому: норми ст.166-10 КоАП, що регулюють таку відповідальність, прийняті аж 2005 року. В той же час при відкритті бізнесу в України зараз активно застосовується декларативний принцип. Але у разі відмови у прийнятті декларації посадовців дозвільних центрів жодної відповідальності не несуть, оскільки КоАП у нинішній редакції таких ситуацій не передбачає.
Тому ФРУ всіляко підтримує як конкретизацію видів адміністративних порушень в дозвільній системі, так і підвищення розмірів штрафів посадовців, які містяться в цьому законопроекті. Звичайно, суми штрафних санкцій чиновників у порівнянні з адмінсанкціями, що діють у відношенні до суб'єктів господарювання, невеликі – максимальний розмір штрафу планується встановити в 2890 грн. (170 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Але справа тут не тільки в сумах штрафів, а й у превентивному характері норм, запропонованих в законопроекті №7373 – адже посадовці будуть знати, що нестимуть відповідальність за будь-які порушення або бездіяльність при видачі дозволів.
Федерація також підтримує ще одну новацію законопроекту – надання права спеціально уповноваженим особам Державної регуляторної служби в окремо обговорених випадках (за відмову в прийманні документів, при порушенні строків видачі дозволів, невнесенні даних в Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб – підприємців тощо) розглядати адміністративні справи та застосовувати штрафи без судового розгляду. Це дозволить виключити судову тяганину, оскільки суди дуже неохоче розглядають подібні справи.
А от стосовно іншої новації, згідно якої представникам громадських об'єднань, що входять до консультативно-дорадчих органів при Кабміні, окремих міністерствах й облдержадміністраціях, надається право складати адміністративні протоколи у експертів Федерації спочатку виникли заперечення. «Під час обговорення законопроекту з його авторами, ми зауважили, що надання такого права може мати й негативні наслідки, - каже Олег Вачаєв, заступник голови Комітету ФРУ з питань захисту бізнесу та прав власності. – Адже, по-перше, громадські об'єднання фактично набувають владних повноважень. По-друге, не можна виключати варіант, коли ці об'єднання можуть бути використані в інтересах третіх осіб, аж до блокування дозвільних центрів. У відповідь нами було надано роз'яснення, що задля об'єктивності планується надати таке право лише непрофільним об'єднанням, а правомірність складання адміністративних протоколів обов'язково треба буде довести у суді».

Схожі новини

всі новини
 • Как влияет ProZorro на экономику Украины
  14.05.2019
  Исход тендера во многом зависит не столько от процедуры, сколько от порядочности заказчика и его желания получить тот или иной результат. Если оценивать влияние ProZorro на...
 • На шляху до цифрової економіки і суспільства – долаємо перешкоди
  13.05.2019
  Сьогодні капітальні інвестиції в розвиток мереж мобільного зв'язку є масштабними, забезпечуючи прискорене впровадження сучасних інноваційних сервісів для громадян і бізнесу. Навіть відносно невелика вартість послуг...
 • Засідання Митного комітету ФРУ
  10.05.2019
  Федерація роботодавців України запрошує взяти участь у черговому засіданні Митного комітету, яке відбудеться 16 травня поточного року, з 15:00 до 18:00. Заплановане роз'яснення представниками ДФС, Комітету...