Федерація підтримує перехід на ризикоорієнтовану модель перевірок бізнесу
18.10.2018

Федерація підтримує перехід на ризикоорієнтовану модель перевірок бізнесу

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман вимагає від контролюючих органів вже до кінця року перейти на ризикоорієнтовану модель здійснення заходів державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності, коли моніторингу підлягатимуть лише галузі або випадки, що вимагають посиленої уваги. Про це Глава Уряду сказав під час інтерактивного форуму «#Перевірок.NET».
Він наголосив, що філософія державного нагляду має змінитися, в бік повної публічності і прогнозованості, а перевірки проводитись за принципом так званих чек-листів.
«Кажу всім контролюючим органам: ви маєте працювати в інтересах України і українців. За Урядом не буде ніяких затримок у запровадженні змін. Я буду завжди підтримувати чесний і прозорий бізнес, - зазначив Володимир Гройсман. – До кінця року реформа перевірок має бути закінчена. Має бути створена ризикоорієнтована модель. Ми маємо повністю відійти від формалізму».
Одночасно, як зазначив Прем'єр-міністр, бізнес має бути безпечним для громадян і відповідальним по відношенню до держави. «Наш державний інтерес у тому, щоб кожен бажаючий створив свій конкурентний бізнес, виробляв якісний продукт і розвивав економіку. Все, що виробить економіка, ми інвестуємо у якість життя українців», - додав Глава Уряду.
Федерація роботодавців України послідовно виступає за впровадження ризикорієнтованості проведення заходів державного нагляду (контролю). Принципова позиція Федерації полягає в тому, що критерії ризику (від визначеного ступеня ризику провадження господарської діяльності залежить періодичність проведення перевірок того чи іншого підприємства), треба вдосконалювати таким чином, щоб вони дійсно відповідали реальній практиці.
«Кожна перевірка покликана управляти певним ризиком, небезпечною подією, - зазначає Наталя Гостєва, директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ. - Якщо це, наприклад, пожежа – має бути перевірка сфери пожежної та техногенної безпеки; це компетенція ДСНС. Якщо є випадки отруєнь, то це сфера компетенції Держпродспоживслужби. Тобто якщо контролюючим органом не виявлено ризику настання небезпечних подій в тій чи іншій сфері господарської діяльності, то такі сфери не мають підлягати інспектуванню».
На жаль, на сьогодні за новою Методикою розроблення критеріїв ризику, які мають бути чіткими, вимірюваними та прозорими, Кабмін затвердив лише 10 проектів постанов з 69, зазначає експерт. Отже переважна більшість органів сформували державного нагляду сформували свої річні плани перевірок на підставі старих критеріїв. Тому наступний рік буде не показовим з точки зору зниження навантаження на бізнес шляхом зменшення кількості перевірок.