Федерація каже «ні» планам різкого збільшення плати за підключення виробничих об'єктів до електромереж
23.11.2018

Федерація каже «ні» планам різкого збільшення плати за підключення виробничих об'єктів до електромереж

Федерація роботодавців України звернулася до Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Оксани Кривенко з приводу запланованого збільшення плати за підключення виробничих об'єктів до електромереж – у деяких регіонах вже з 1 січня 2019 р.

Проектом постанови НКРЕКП "Про затвердження Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу" пропонується єдина усереднена для всіх регіонів ставка нестандартного приєднання до електромережі на рівні 3480 грн / кВт. Зараз вона в кожному регіоні своя і в деяких випадках в два-три рази менше запропонованої.

Більшість підприємств сьогодні приєднується до електромереж саме за т.зв. нестандартним підключенням – коли їм необхідна потужність в понад 50 кВт або відстань до точки приєднання перевищує 300 метрів. Наприклад, вартість приєднання для бізнесу до електромереж потужністю 140 кВт ( а це, наприклад, середніх розмірів СТО, пекарня, ресторан, невелика клініка) в таких областях, як Миколаївська, Сумська, Полтавська, зросте на 400 тис. грн. в порівнянні з нинішньою. А плата за підключення виявиться порівняною з ціною нової підстанції.

У зверненні зазначається, що підвищення плати за приєднання може значно позначитися і на кінцевій вартості окупності інвестиційних проектів з виробництва товарів і послуг. На скільки саме - оцінити складно, так як не кожен підприємець може зараз точно підрахувати, у скільки йому обійдеться підключення за новими правилами.

Чисельні зверненнями до ФРУ свідчать, що представники бізнесу зацікавлені в прозорості процесу формуванні плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу електроенергії. Але наразі алгоритм розрахунку вартості незрозумілий і непрозорий. «Має бути чітка структура вартості, яку в ідеалі можна було б прорахувати онлайн. Не кажучи вже про те, що для нестандартних підключень потрібно готувати більше документів, в тому числі і технічних, що значно збільшує простір для корупційних ризиків», - зазначає експерт ФРУ, директор департаменту промислової політики ФРУ Микола Кончиць.

Зі свого боку ФРУ звернулася до осередків об'єднань роботодавців з проханням надати на узагальнення інформацію по своїх регіонах щодо прикладів негативного впливу на ведення бізнесу при нових ставках нестандартного приєднання до електромереж. Водночас у зверненні ФРУ Голови НКРЕКП надано зауваження і розрахунки по одному підприємству.
В Федерації сподіваються на те, що проект постанови НКРЕКП створить можливості забезпечення прозорих та недискримінаційних умов визначення плати за приєднання електроустановок замовників до електричних мереж та забезпечить рівноправне становище суб'єктів ринку цих послуг.